Kryteria wyszukiwania

×
2 lata lub mniej
3 - 4 lata
5 - 6 lat
7 - 8 lat
9 - 10 lat
więcej niż 10 lat
mniej niż 10 m
10 - 12 m
13 - 15 m
16 - 18 m
więcej niż 18 m
4 koje lub mniej
5 - 6
7 - 8
9 - 10
11 lub więcej koi
1 kabina
2 kabiny
3 kabiny
4 kabiny
5 kabin
6 lub więcej kabin
1 toaleta
2 toalety
3 toalety
4 toalety
5 lub więcej toalet
jacht
jacht luksusowy
katamaran
jacht motorowy
barka
guleta
ubezpieczenie kaucji
tylko on-line
tylko promocje

Belize - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Belize Belize to miejsce odwiedzane przez turystów szukających wakacyjnego wypoczynku na przepięknych wybrzeżach i wyspach Oceanu Atlantyckiego oraz cel podróży miłośników sportów wodnych. To mekka nurków, atrakcyjny akwen dla wędkarzy i przede wszystkim żeglarzy. Położenie Belize najlepiej określił angielski pisarz Aldus Huxley - "gdyby świat miał końce, to miejsce byłoby jednym z nich. Do tego kraju znikąd nie jest po drodze" … ale warto go odwiedzić.

Belize położone jest na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim ze stolicą w Belmopan - jedną z młodszych i najmniejszych stolic na świecie. Ciepły klimat, przepiękne krajobrazy, liczne plaże, laguny i wysepki koralowe (cayos), różnorodność rasowa, kulturowa i bogata historia zamieszkujących tu niegdyś Majów przyciąga żeglarzy z całego świata. Wzdłuż wybrzeża występują liczne laguny, a kilkanaście kilometrów w głąb morza ciągnie się łańcuch setek niewielkich wysepek koralowych, które tworzą tak zwaną barierę koralową. Niewiele z nich jest zamieszkałych, dzięki czemu, trafiając na którąś, można poczuć się jak Robinson Cruzoe. Belize jest perfekcyjnym miejscem do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, surfingu, windsurfingu, kiteboardingu, nurkowania, spływów kajakowych czy wędkarstwa.

Usytuowane na północy większe i główne wyspy: Ambergris Cay i Turneffe stanowią bardzo popularne miejsca wakacyjnego wypoczynku. Rejsy rozpoczynamy na wyspie Ambergris Cay w kurorcie turystycznym San Pedro.

Klimat Belize określany jest jako wilgotny i równikowy z krótką porą suchą, trwającą tu od lutego do kwietnia. Wysokie temperatury (średnia roczna temperatura wynosi 26°C) i duża wilgotność (roczne sumy opadów dochodzą tu nawet do 2000 mm) łagodzone są przez wiatry (północno - wschodnie pasaty). Najlepsze wiatry dla żeglarzy wieją od lutego do czerwca (12-20 knotów), zaś w pozostałych miesiącach około 6 knotów. Pora deszczowa trwa od czerwca do października, tropikalne huragany mogą nawiedzić te okolicę od połowy września do końca października.

Największą atrakcją turystyczną jest niewątpliwie Wielka Rafa Majów o długości blisko 300 km, z przepięknymi koralowcami, bajeczną roślinnością morską, wielokolorowymi rybami oraz cmentarzyskiem średniowiecznych statków. Dwa fragmenty rafy przyciągają najbardziej: wielka morska jaskinia Blue Hole (Błękitna Dziura) oraz tzw. Hol Chan - jedyny przesmyk w rafie.

Baza wypadowa w San Pedro na wyspie Ambergris Cay jest najlepszym miejscem na rozpoczęcie rejsu po Belize.Porty / Mariny / Kotwicowiska

Ambergris Cay - największa wyspa Belize z najpopularniejszym kurortem turystycznym - San Pedro, stanowiącym centrum rozrywkowe wyspy, z licznymi barami, klubami i restauracjami. Wśród głównych atrakcji należy wymienić Avenida Del Sol ze wspaniałą laguną, idealna do kąpieli morskich Boca Del Rio. Mimo popularyzacji wyspy, zachowała ona swój kameralny charakter, a jej władze dbają o to by nie stała się typowym turystycznym molochem. Już na peryferiach miasteczek można spotkać ogromne ilości ptaków i innych zwierząt. Większa część wyspy jest pokryta lasami, w których kwitnie bujne tropikalne życie.

 


Turneffe - przepięknie położona wyspa i atol utworzony z 200 małych wysepek (prywatnych lub na sprzedaż), które w sezonie turystyczny zamieszkane są głównie przez turystów. Bogata fauna i flora rafy koralowej przyciąga miłośników nurkowania.

St. Georges Cay - wyspa pełna kolonialnych rezydencji, którą Anglicy w 1798 roku odbili z rąk Hiszpanów, ustanawiając panowanie nad krajem.Ciekawostki i porady

 

 • Na Międzynarodowe Lotnisko Belize dostaniemy się z Miami, Houston, Dallas (około 2.5 h) liniami: American, Continental, US Airlines oraz TACA. Następnie dzięki liniom Tropic Air dostaniemy się do kurortu San Pedro na wyspie Ambergris Cay. Z powodu dużego zainteresowania, pomagamy przy rezerwacji miejsc w Tropic Air. Loty odbywają się co godzinę i nie trzeba płacić za nadbagaż. Bilet w dwie strony to koszt 109 USD/osobę.
   
 • Wszyscy obcokrajowcy muszą mieć ważny paszport, bilet powrotny. Obowiązujące również wiza wjazdowa w wysokości 20 USD oraz "departure tax" - 35 USD.
   
 • Ze względu na małą ilość bankomatów i możliwe problemy przy pobieraniu gotówki, wymianę gotówki najlepiej dokonywać w miejscowych bankach.
   
 • Na każdej czarterowanej jednostce, oprócz VHF znajduje się telefon komórkowy. Opłata wynosi 1 USD/dzień, w tym 10-15 minut darmowych lokalnych rozmów.
   
 • Najlepszym sposobem na "zwiedzenie" Wielkiej Rafy jest nurkowanie. Nie jest to tania zabawa, ale warta każdego wydanego dolara. Spotkania z niegroźnymi rekinami, delfinami, żółwiami, płaszczkami i wielokolorowymi, tropikalnymi rybami pozostanie na długo w pamięci. Na Belize funkcjonuje wiele szkółek przeprowadzających szybkie kursy nurkowe PADI - honorowane na całym świecie. Mekką dla nurków z całego świata jest legendarna Blue Hole (Błękitna Dziura), oddalona od Belize City o około 80 km w głąb oceanu. Wielka studnia jaskiniowa o okrągłym otworze, głęboka na około 140 metrów, w całości zalana wodą z wieloma stalaktytami, stalagmitami i podwodnym życiem. Wspaniały Blue Hole, Wyspy Turneffe, Shark Ray Alley, rezerwat morski Hol Chan, Mexico Rocks, Rafa Lighthouse to jedne z najbardziej polecanych miejsc nurkowych na świecie.
   
 • Na mapie atrakcji turystycznych na pewno znajdą się liczne jaskinie w dystrykcie Cayo, oddalonym o 4 km od stolicy kraju Belmopan - Park Narodowy Guanacaste, gdzie znajdziemy drzewa figowe oraz unikalną tropikalną roślinność (czarna orchidea), jak i wiele gatunków zwierząt. Żeglarze mogą również odwiedzić Park Narodowy Half Moon Caye położony w południowo-wschodniej części wielkiej rafy koralowej. Jest to świetne miejsc do nurkowania, schronienie dla wielu rzadkich gatunków ptaków, jaszczurek i żółwi morskich, które mają tu swoje lęgowiska. Główne ośrodki i skupiska bogatej kultury Majów w Belize znajdziemy w Altun Ha (nieopodal wioski Rockstone Pond), Caracol (nieopodal Vaca Plateau, w dystrykcie Cayo), Cerros (w północnej część Belize nad zatoką Corozal), Lamanai (w północno-centralnej części Belize), Lubaantun (nieopodal San Pedro-Columbia w dystrykcie Toledo) i Xunantunich (obok San Ignacio).
   
 • Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  > marzec 9: Dzień Barona Blissa, brytyjskiego podróżnika, który przekazał w spadku dwa miliony dolarów na rzecz rozwoju ówczesnej brytyjskiej kolonii Hondurasu Brytyjskiego (dzisiejszego Belize).
  > kwiecień 21 - Urodziny Królowej.
  > wrzesień 21 - Dzień Niepodległości. Do 1973 roku Belize nosiło nazwę Honduras Brytyjski, pełną niepodległość uzyskało w 1981 roku, a do dziś jest członkiem Commonwealth.
  > listopad 19 - Święto Garifunów