Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Dania - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Dania Dania Dania to państwo słynące z urokliwych fiordów, malowniczych zatoczek, dziewiczej przyrody i klocków lego; całkiem sporo, jak na mały kraj. Dania jest też prawdziwym rajem dla żeglarzy: jej linia brzegowa wynosi aż 7 tys. km, a składa się na nią spora część Półwyspu Jutlandzkiego, 406 wysp, 278 portów oraz liczne stanowiska cumownicze.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Dania »

Dania to państwo słynące z urokliwych fiordów, malowniczych zatoczek, dziewiczej przyrody i klocków lego; całkiem sporo, jak na mały kraj. Dania jest też prawdziwym rajem dla żeglarzy: jej linia brzegowa wynosi aż 7 tys. km, a składa się na nią spora część Półwyspu Jutlandzkiego, 406 wysp, 278 portów oraz liczne stanowiska cumownicze.

 

Jak się tam dostać

Najpraktyczniej jest dostać się do Danii samochodem (przez morze oczywiście, za pomocą promu). Do Kopenhagi lata sporo lotów z Polski, w tym tanie linie, takie jak Ryanair i Wizz Air. Z kolei na Wyspę Als, skąd najczęściej czarteruje się jachty, najlepiej się dostać lecąc z Polski na lotnisko w Billundzie (latają m. in. LOT, Ryanair i Wizz Air).

 

Klimat

Dania leży w klimacie umiarkowanym, co w praktyce oznacza mniej więcej tyle, że jest tu umiarkowanie ciepło; duńskie lata są chłodne (średnia temp. Lipca to zawrotne 15,7°C), ale na pocieszenie zimy są w miarę łagodne (średnia temp. stycznia to równe zero), za to wietrzne. Najbardziej deszczową porą w Danii roku jest wiosna, zaś najsuchszą - jesień.

 

Porady praktyczne

Jak już wiemy, Dania to państwo obdarzone wieloma wyspami i wysepkami. Do najważniejszych, zarazem największych, należą : Zelandia, Fionia, Lolland i ulubiony cel podróży polskich żeglarzy, czyli Bornholm. Administracyjnie do Danii zalicza się również Wyspy Owcze oraz Grenlandię.

Dania posiada dostęp do dwóch mórz: Bałtyckiego oraz Północnego, a największa odległość, na jaką możemy odsunąć się tam od morza, to zaledwie 52 km. Tłumaczy to, dlaczego Duńczycy kochają morze i żeglarstwo; po prostu stanowi ono integralną część ich życia.

Żeglując wzdłuż wybrzeży Danii, z pewnością nie będziemy narzekać na nudę: zachodnie oraz północno-wschodnie wybrzeża półwyspu Jutlandzkiego obfitują w mierzeje, wydmy, zalewy i jeziora lagunowe. Z kolei na wschodnim wybrzeżu występują fiordy i liczne zatoki, głęboko wcinające się w ląd. Dodatkowo, wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży rozciąga się pas piaszczystych płycizn, tzw. wattów.

Warto pamiętać, iż w niektórych rejonach półwyspu występują silne pływy; na południowo-zachodnim wybrzeżu Jutlandii wynoszą one 1-2 m, a zasięg ich oddziaływania wynosi 10 km.

Dania należy do UE, ale nie przyjęła euro - walutą jest tam korona duńska.

 

Porty/mariny

Ze względu na bogate tradycje żeglarskie, czarter jachtów w Danii to czysta przyjemność. Infrastruktura jest mocno rozwinięta, a zabytki i a trakcje przyrodnicza sprawiają, że nie sposób się nudzić.

Rejs po Danii można rozpocząć z Dyvig  (wyspa Als, marina Den Gammle), Aabernaa (Apenrade) oraz Augustenborg.

 

Imprezy lokalne/festyny

Dania jest monarchią o najdłuższej ciągłości władzy w Europie - nic zatem dziwnego, że większość lokalnych uroczystości odnosi się do urodzin osób z rodziny królewskiej. Ponadto, ponieważ oficjalną religią Danii jest luteranizm, w szczególny sposób celebrowane są również święta religijne związane z tym odłamem chrześcijaństwa.

  • 16 kwietnia przypadają urodziny królowej Małgorzaty
  • 29 kwietnia - księżnej Benedikte
  • 26 maja - księcia Frederika
  • 7 czerwca - księcia Joachima
  • 11 czerwca - księcia Henrika
  • Dniami wolnymi od pracy są także: Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Poniedziałek Wielkanocny (Påskedag).
  • 13 maja przypada Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi Himmelfartsdag)
  • 10 listopada Duńczycy świętują Dzień św. Marcina z Tours

Topowe atrakcje

Zwiedzając Danię, z pewnością warto zobaczyć jej stolicę, czyli Kopenhagę. Leży ona na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Od 1 lipca 2000 połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö. Kopenhaga to niezwykle ciekawe miasto. Więc warto zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu na jego zwiedzanie. Do topowych atrakcji Kopenhagi należą: Katedra Rosklide, dwa pałace: Amalienborg - barokowy pałac królewski oraz królewska letnia rezydencja Rosenborg, Cytadela Kastellet oraz Okrągła Wieża, z której szczytu doskonale widać panoramę całej Kopenhagi.

Koniecznie należy zobaczyć też Danmarks Akvarium pełne tropikalnych ryb i rekinów oraz browar Carlsberg. Najbardziej znana dzielnicą miasta jest Christiania (zwana przez jej mieszkańców Wolnym Miastem Christiania) ze swoją bogatą historią, która zasługuje na nieco większa uwagę. Kopenhaga jest miastem drogim - z powodu cen lepiej kupić składniki na posiłek w sklepie niż stołować się w restauracji.

Koniecznie należy odwiedzić również Bornholm, położony ok. 100 km na północ od wybrzeży Polski. Wschodnie, północne i zachodnie wybrzeża wyspy są skaliste. Występują tu klify, których wysokość dochodzi do 80 m. Południowe wybrzeża są wyrównane, z rozległymi i szerokimi piaszczystymi plażami. Na Bornholmie znajduje się 20 przystani jachtowych. Są to małe miejscowości, niegdyś wioski rybackie, wyposażone w podstawową infrastrukturę niezbędną do przyjęcia żeglarzy. Ze względu na stosunkowo duże nasłonecznienie Bornholm bywa nazywany "Majorką Północy" lub "Perłą Bałtyku".

 

 


 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

NASZE MARKI