Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Finlandia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Finlandia Finlandia Finlandia to przede wszystkim nieskażone środowisko naturalne i wspaniała, dziewicza przyroda, a także jedno z najbardziej lesistych państw na świecie. Niezwykle urozmaicona linia brzegowa przyciąga tu turystów i żeglarzy z całego świata, a tysiące niezamieszkałych wysepek, leżących w pobliżu czekają na to, by je odkryć. Finlandia to miejsce, w którym naprawdę można odpocząć od "cywilizacji".

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Finlandia »

Większość powierzchni Finlandii stanowią niziny z rzeźbą polodowcową. Naturalnymi granicami tego państwa są na zachodzie i południu Zatoka Botnicka oraz Zatoka Fińska. Pomiędzy nimi natomiast rozciąga się poprzecinane ciągami wzniesień morenowych Pojezierze Fińskie złożone z 60 tys. jezior. Największe z nich to jezioro Saimaa, gdzie jedną z popularniejszych form spędzania czasu jest żeglarstwo. Bardzo liczne są też bagna i torfowiska. Prawie 2/3 powierzchni tego kraju zajmują lasy, w których spotkać można niedźwiedzie, wilki, łosie i renifery. Na północ od koła Podbiegunowego rozciąga się Laponia Fińska.Całkowita długość wybrzeża to 1250 km.

Co ciekawe, chociaż Finlandia jest stosunkowo młodym krajem, obecnie należy do najbogatszych państw na świecie, o bardzo wysokim standardzie życia. A powstała dopiero w 1918 roku, po upadku władzy carskiej. Nie miała wtedy żadnych tradycji państwowych - od średniowiecza, kiedy ziemie te podbiły fińskie ludy, zajmowana była przez Szwecję, później natomiast przez Rosję.

W Finlandii panuje surowy klimat, zwłaszcza na północy kraju, gdzie nawet latem temperatura może wynosić ok. +10 st. C. Latem bardzo dokuczliwe są komary. W styczniu średnie temperatury wynoszą -2 stopnie na Wyspach Alandzkich, -4 na południowym wybrzeżu i -14 na północy.

Najlepszy czas na żeglowanie w pobliżu Finlandii to miesiące od kwietnia do sierpnia, jednak z ogrzewaniem i odpowiednią odzieżą - również poza tym okresem. Na żeglarzy czekają tysiące wysp. Wybrzeże ma charakter szkierowy -bardzo dobrze rozwinięte, z dużą ilością małych wysepek. Żeglując z Helsinek przez malowniczy Archipelag Turku można dotrzeć do Zatoki Botnickiej, gdzie wpływa się w liczący ponad sześć tysięcy wysp Archipelag Alandzki.Porty / Mariny

Helsinki - to stolica Finlandii. Swoją wyjątkową atmosferę zawdzięczają kombinacji wpływów wielu kultur, między innymi szwedzkiej i rosyjskiej. Pod względem architektonicznym Helsinki nieco różnią się od pozostałych miast. W przeciwieństwie do innych skandynawskich ośrodków, w stolicy dominują formy niskie, proste i funkcjonalne. Jedną z głównych atrakcji Helsinek jest Suomenlinna, czyli twierdza położona na kilku wyspach, wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. W mieście znajdują się głównie XIX-wieczne zabytki, ale w dzielnicy Kruununhaka (która ocalała z wielkiego pożaru) można zobaczyć też domy z XVI-XVII wieku. Ponadto warte uwagi są: Plac Senacki, park Kaivapuisto oraz Uniwersytet Yliopisto.

 


Turku - to jedno z ciekawszych miast, które można zwiedzić płynąc w kierunku Zatoki Botnickiej. Jest ono dawną stolicą Finlandii, najstarszym miastem w tym państwie, a także ważnym portem morskim. Znajduje się tutaj najstarszy zamek Finlandii - Turunlinna, jeden z najstarszych uniwersytetów, a także inne średniowieczne zabytki.

 

 

   

 

 

 
Wyspy Alandzkie - chociaż formalnie należą od 1917 roku do Finlandii, w większości zamieszkane są przez Szwedów. Te "niezależne" wyspy posiadają też własny parlament i flagę. Jedynym miastem wśród 6,5 tysięcznego archipelagu wysp, a zarazem ich stolicą jest Mariehamn. Można tam zobaczyć Pommern - ogromny, czteromasztowy frachtowiec zachowany w oryginalnym stanie, który w pierwszej połowie XX wieku służył do transportu zboża. W mieście warte odwiedzenia jest także Muzeum Wysp Alandzkich. Żeglarze z pewnością chętnie zaglądną też do Muzeum Morskiego. Na spragnionych rozrywek, którzy zatrzymają się w przystani Österhamn czeka również oryginalny "dancing" pod gołym niebem. Dla miłośników jedzenia polecić można przyrządzane na rozmaite sposoby śledzie i łososie. Linia brzegowa wysp jest bardzo urozmaicona - można spotkać tu zarówno spokojne zatoczki, jak i wysokie, skaliste brzegi. Pływając pomiędzy wyspami należy uważać na skały, które, chowając się pod wodą w dużej ilości, mogą być dość niespodziewanie przyczyną nieprzyjemnych przygód.

 

 Ciekawostki i porady

 

 • Obowiązującą walutą w Finlandii jest Euro; wobec Polaków nie wymagana jest wiza.
   
 • Finlandia jest jednym z trzech najrzadziej zaludnionych krajów Europy. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 17 mieszkańców na kilometr kwadratowy.
   
 • Żeglarze przybywający do Finlandii powinni zwrócić uwagę na liczne podwodne skały. Zaleca się cumowanie łodzi na przystaniach. Cumowanie poza przystaniami jest dozwolone tylko w miejscach nie zajętych przez domy letniskowe (lub za zgodą ich właścicieli).
   
 • Finowie zachowują się powściągliwie, zwłaszcza w stosunku do cudzoziemców. Przy powitaniu jest dopuszczalne podanie ręki, ale nie wypada się obejmować. Wielu Finów traktuje gadatliwość ze zdziwieniem czy podejrzliwością – tutaj milczenie jest złotem. Przy odwiedzaniu fińskiej rodziny obowiązują proste zasady – zawsze należy zdjąć buty przed wejściem do domu i nigdy nie odrzucać propozycji skorzystania z sauny lub wypicia kawy.
   
 • W 2007 r. Finlandia znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych krajów do podróżowania.
   
 • Największym przysmakiem na Wyspach Alandzkich jest "pogrzebany łosoś", który przed znalezieniem się na talerzu "dojrzewa" kilka dni, zakopany w ziemi.
   
 • Na północ od Koła Podbiegunowego rozciąga się Laponia Fińska, gdzie według tradycji, żyje Święty Mikołaj.
   
 • Będąc w Laponii, przez całą zimę można oglądać zorzę polarną, która jest unikatowym zjawiskiem świetlnym.
   

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Jak dojechać do Chorwacji w 2021 roku?

Zbliża się majówka i sezon żeglarski (wreszcie!). Wielu z Was zapewne uda się do Chorwacji celem przypomnienia sobie, jak to jest poczuć wiatr w żaglach i słoneczko na twarzy. Niestety w Europie i nie tylko nadal panuje koronazamęt i związane z nim różnorakie obostrzenia. Jak w...

Zadar - chorwacki Rzym

Urokliwy Zadar jest prawdziwym sercem północnej Dalmacji; często nazywany bywa „chorwackim Rzymem” albo „miastem słońca i wody”. Trzeba przyznać, że żadne z tych określeń nie jest ani odrobinę przesadzone. To piąte pod względem wielkości miasto w Chorwacji, a zarazem ważny...

Czy kwarantanna dla żeglarzy po powrocie do Polski jest obowiązkowa?

Od 28 grudnia 2020 r. osoby powracające do Polski transportem zbiorowym (z krajów UE) kierowani są na kwarantannę. Czy, aby dotyczy to czarterujących jachty?

Katamarany 5-6 kabinowe poniżej 2400 EUR - promocja

Nadarza się okazja na czarter katamaranu w bardzo dobrej cenie. Katamarany są dostępne w Chorwacji, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Chętnych prosimy o kontakt. Więcej porad dotyczących katamaranów wkrótce na naszym blogu.

Podróżowanie do Chorwacji w pandemii - grudzień 2020

Republika Chorwacji należy do miejsc najchętniej odwiedzanych przez polskich żeglarzy. Przyciągają ich łagodny klimat, zbliżony język oraz mentalność, a także doskonałe warunki żeglarskie. W czasie epidemii podróże wymagają jednak więcej samozaparcia – co oczywiście nie...

Tankowanie jachtu w Chorwacji i nie tylko

Mimo iż jachty z definicji posiadają „pędnik wiatrowy”, czyli żagle, nie mniej ważny jest sprawny silnik i pełny bak. A ponieważ przed końcem czarteru należy uzupełnić zużyte paliwo, tankowanie na wodzie raczej Was nie ominie. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się do tego...

NASZE MARKI