Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Kuba - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Kuba Kuba Piękna, niepowtarzalna, z wieloma naturalnymi zakątkami nietkniętymi przez turystów, z fascynującą kulturą i atmosferą, wypełniona huczną, żywiołową muzyką, zapachem cygar i smakiem Mojito. Rejs wokół „wyspy, jak wulkan gorącej” z setkami malowniczych wysepek, stanowi prawdziwą przyjemność.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Kuba »

Kuba - podstawowe informacje

Kuba to nie tylko białe plaże, turkusowa woda i egzotyczna roślinność. To także stare amerykańskie pojazdy z lat 40. i 50, portrety Che Guevary, dźwięki salsy, zapach cygar, smak rumu oraz pogodne podejście mieszkańców do świata. Chcąc poznać Kubę od innej strony, niż popularne i zatłoczone kurorty, warto wyruszyć na rejs i zobaczyć taką, jaka w rzeczywistości jest.

Największa z karaibskich wysp dzięki bogatej linii brzegowej z około 200 zatokami i 300 plażami, otoczona rafami koralowymi oraz charakteryzująca się przepięknym połączeniem gór i nizin na wyspie, stanowi idealny cel żeglarskich podróży. Kolonialna historia Kuby oraz mieszanka wpływów latynoamerykańskich, hiszpańskich i afrokaraibskich stworzyła fascynującą kulturę. Główne porty są usytuowane w prowincjach: Cienfuegos, Hawana, Manzanillo, Mariel, Matanzas, Nuevitas i Santiago de Cuba.

Klimat i pogoda na Kubie

Na wyspie panuje klimat podrównikowy wilgotny i równikowy wilgotny na południu. Temperatury są wyższe w czasie deszczowego lata (maj - październik, wilgotność ok. 82%), a niższe w miesiącach zimowych (listopad - kwiecień, wilgotność 77%). Najlepszym okresem, ze względu na pogodę są miesiące od grudnia do kwietnia, z naciskiem na luty i marzec. Średnia temperatura powietrza wynosi około 23-24°C, wody około 24-26°C. Pora mokra, pokrywająca się z sezonem huraganów, przypada na okres od czerwca do listopada. Południowe wybrzeże Kuby znajduje się pod wpływem słabnącego pasatu o sile 3-4°B, wiejącego ze wschodniej połówki.

Atrakcje turystyczne na Kubie

Hawana - stolica Kuby i jedna z „przystani” słynnego pisarza Ernesta Hemingwaya. Do najciekawszych miejsc należy: Stare miasto (La Habana Vieja), ze wspaniałą zabudową w stylu kolonialnym, umieszczoną w 1987 roku na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO, Castillo del Moro i La Cabana - malowniczo położone fortece broniące dostępu do zatoki Hawany, barokowa katedra poświęcona Krzysztofowi Kolumbowi, aleja Malecon, czy legendarny kabaret i klub nocny Tropicana, gdzie gościli m.in. Marlon Brando, Ernest Hemingway, Edith Piaf. Warto również wstąpić do baru El Floridita, gdzie przesiadywał Hemingway.Porty / Mariny / Kotwicowiska na Kubie


Cienfuegos - to zatoka i główna marina położona w środkowej części wyspy nazywana "Perłą Południa". Miasto znane ze świetnie zachowanej, kolonialnej architektury z XIX wieku. W okolicy wart zobaczenia jest urokliwie położony pałac, niezwykle rozległy, tropikalny ogród botaniczny oraz delfinarium. Wieczorem warto odpocząć w klimatycznych knajpkach przy kubańskiej muzyce. Na plaży Rancho Luna, w morzu zobaczyć można niespotykaną faunę Morza Karaibskiego - z możliwością jej obserwacji podczas nurkowania.

Trinidad - wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To labirynty brukowanych kocimi łbami uliczek i kolonialne domki. Najlepsze miejsce do zorganizowania wycieczki samochodowej do Topes de Collantes - górzystego parku narodowego, z licznymi jaskiniami i wodospadami, długimi dolinami schodzącymi z gór Sierra del Escambra, gdzie uprawiana jest kawa i tytoń. Po drodze można wstąpić do małych rolniczych miasteczek Manicaragua i Cumanayagua oraz skosztować prawdziwy kubański obiad.

 

Cayo Guano - wyspa leżąca na południowy - zachód od wybrzeża Kuby. Jest to idealne miejsce do kąpieli oraz nurkowania.

 

Cayo Sal - słynące z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Można tu nurkować na rafach koralowych, zwiedzić hodowlę ptaków "Bobo". Latarnia morska Guano del Este, to jedna z głównych atrakcji.

Cayo Largo - wyspa położona na południowy - zachód od Kuby, uchodząca za centrum turystyczne Kuby. Znajduje się tu łuk namorzynowego kanału, na którym zazwyczaj kotwiczą jachty. Wyśmienite plaże, możliwość nurkowania na dwóch pobliskich rafach koralowych - na Cayo Ingles i Cayo Hijo de los Ballenatos. Na wyspie znajduje się Finca de Tortugas - morska farma żółwi, gdzie można zaobserwować zwyczaje tych zwierząt, rezerwat oraz najpiękniejsze plaże z białym piaskiem. Playa de Sirena oraz White Sands to najatrakcyjniejsze z nich. Pontonem można dostać się do Cayo Iguana, gdzie znajduje się hodowla iguanów żyjących na wolności.

Diego Perez - wyspa, gdzie okazjonalnie można zobaczyć flamingi na Cayo Flamenco. Warto zobaczyć to miejsce choćby dla nietkniętych plaż i naturalnego piękna tej niezamieszkanej wyspy z dzikimi iguanami. Na wyspie znajduje się też latarnia morska.Kuba - ciekawostki i porady żeglarskie

 

 • Przelot liniami rejsowymi (Iberia, Air France, British Airways, Aerofłot, Cubana) lub tanimi (LTU, Condor, Martinair, KLM, Virgin, JetAIr, AirEuropa) realizowany jest przede wszystkim do Hawany, a także Varadero (koszt lotu około 800-1000 EUR). Z lotniska do centrum Hawany najszybciej i najtaniej dojechać państwową taksówką (około 20 CUC). Do Cienfuegos można dostać się autobusem, państwową taksówką lub nielegalną bryczką (polecamy autobusy firm Viazul i Transtur, koszt przejazdu 8-10 osobowej załogi około 220-230 EUR).
   
 • Obywatel Polski udający się na Kubę obowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista). Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty (indywidualne lub grupowe) można kupić tamże lub w niektórych biurach podróży - kosztują 17 EUR. Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 3 miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Turysta obowiązany jest również mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Przy wylocie z Kuby należy wnieść obowiązkową opłatę lotniskową w wysokości 25 CUC.
   
 • Wybierając się na Kubę, najlepiej zaopatrzyć się w gotówkę euro (wymieniane są również dolary kanadyjskie, funty szterlingi i franki szwajcarskie). Na Kubie obowiązują dwa systemy walutowe:
  dla obcokrajowców - peso wymienialne, czyli convertible (CUC),
  dla Kubańczyków - peso nacionales (CUP).
  1 CUC = 24 CUP
  Pieniądze najlepiej wymienić w kantorach Cadeca, a unikać hoteli oraz "koników". Nie warto korzystać z kart kredytowych, które przy każdej transakcji obciążone są 12% podatkiem.
   
 • Atrakcje czekają tam nie tylko na miłośników żeglarskiej przygody. Wypoczywając na Kubie nie można zapomnieć o turystyce aktywnej - pływaniu, nurkowaniu, windsurfingu czy łowieniu ryb. Najlepsze warunki do nurkowania panują w Cubanacan, Santiago, Cayo Largo, Cayo Mayaes i Cayo Hijos de Los Ballenatos, Cayo Guana del Este. Pięknych plaż i dobrych miejsc do pływania znajdziemy bez liku, ale warto odwiedzić słynną plażę Playa Giron (słynna Zatoka Świń). Doświadczeni wędkarze mogą wypłynąć na morze, aby złowić merlina lub miecznika. Trzeba jednak pamiętać, że wymagana jest stosowne zezwolenie. Półwysep Varadero (około 140 km na północ od Hawany) to wymarzone miejsce do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Nie zapominajmy jednak, że Kuba to przede wszystkim ojczyzna mambo i rumby, a więc raj dla miłośników gorących rytmów. To właśnie z Kuby pochodzi słynna piosenkarka - Gloria Stefan oraz członkowie kultowego już zespołu - Buena Vista Social Club.
   
 • Do kosztów należy doliczyć opłatę za zezwolenie na żeglowanie, wynoszącą 6 CUC/osobę/dzień (dzieci do lat 10 zwolnione z opłaty).
   
 • Zacumować można w Cienfuegos, Casilda koło Trinidadu, w Cayo Largo na Canarreos oraz w Siguena na Wyspie Młodości. Najczęściej przy kei jest woda i prąd, mogą być problemy z paliwem i skorzystaniem z sanitariatów.
   
 • Zakupy prowiantu warto zaplanować dużo wcześniej, a z Polski zabrać co się da (produkty przetworzone i zapakowane hermetycznie). Warto korzystać z oferty lokalnych rybaków oraz obiadów u osób prywatnych.
   
 • Ciekawą opcją noclegu są kwatery prywatne (tzw. casa particulares), które są znacznie tańsze niż hotele. Nocleg dla dwójki wraz ze śniadaniem to koszt 30-40 CUC.
   
 • Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  > styczeń 1: Rocznica Rewolucji - najważniejsze święta państwowe na Kubie
  > maj 1: międzynarodowy Dzień Pracujących
  > październik 10: Początek Wojen o Niepodległość

   

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

Najpiękniejsze porty w Chorwacji - przewodnik po najlepszych marinach

Wybierasz się w rejs i chcesz poznać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! W poniższym kompendium wiedzy znajdziesz sprawdzone informacje na temat portów, wysp i innych atrakcji nad Adriatykiem. Dowiesz się też, jakie są zalety postoju w...

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki

Zastanawiasz się, czy żeglowanie z dziećmi to na pewno dobry pomysł? Chcesz wiedzieć, czy rejsy rodzinne bardzo różnią się od tych organizowanych wyłącznie z dorosłymi? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj poniższy artykuł. Zawiera on wiele praktycznych...

Luksusowe jachty na wynajem - ile to kosztuje i gdzie szukać?

Podobają Ci się jachty luksusowe? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich wyposażenia, parametrów oraz możliwości, jakie oferują? A może zastanawiasz się, czy taka ekstrawagancja, jak wynajem luksusowych jachtów, pozostaje w zasięgu Twoich możliwości finansowych? Jeśli chcesz...

NASZE MARKI