Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Meksyk - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Meksyk Meksyk Rozpoczęcie rejsu z La Paz daje możliwość wpłynięcia na "wielkie akwarium świata" - oceanu bogatego w setki gatunków ryb, 30 gatunków ssaków morskich, wiele wysp i wysepek, z których większość jest biorezerwatami. Czysta woda, bogata fauna i flora oraz ponad 300 słonecznych dni daje możliwość żeglowania przez cały rok.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Meksyk »

Zatoka Kalifornijska (inaczej Morze Korteza) to duża i wąska zatoka leżąca na wschodnim Pacyfiku, rozpościerająca się wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Meksyku o długości 1200 km. Od zachodu zamyka ją górzysty Półwysep Kalifornijski, a od wschodu - kontynentalne wybrzeże meksykańskie. Główne porty morskie leżące nad jej brzegami to La Paz na Półwyspie Kalifornijskim i Guaymas po drugiej wschodniej stronie Zatoki. Nazwa zatoki wzięła się od nazwiska Hernána Cortésa, który w 1532 roku wysłał ekspedycję hiszpańską do zbadania tego regionu.

Morze Korteza można podzielić na dwie części, które oddziela od siebie zwężenie wyznaczone przez wyspy Angel de la Guarda i Tiburón. Północna część jest stosunkowo płytka, głębokość rzadko przekracza tu 180 m. W południowej części występuje kilka obniżeń, najgłębsze z nich ma ponad 3 tys. metrów. Występują tu jedne z największych pływów na Ziemi - na północnym krańcu poziom wody w zatoce może podnieść się aż o 9 metrów.

W Zatoce znajduje się kilkaset wysp i wysepek. Wiele z nich wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako biorezerwaty. Ponadto żyje tutaj około 900 gatunków ryb tropikalnych i 30 gatunków ssaków morskich. Słynny badacz oceanów Jacques-Yves Cousteau ze względu na czystość i niesłychaną bioróżnorodność akwenu nazwał Morze Korteza "akwarium świata".

Ciepły klimat z ponad 300 słonecznymi dniami daje możliwość żeglowania cały rok. W lecie temperatury oscylują wokół 35°C, morze jest spokojne, widoczność pod wodą świetna. W zimie temperatura waha się między 21 a 29°C.


Porty / Mariny / Kotwicowiska


La Paz - jest stolicą stanu Kalifornii Południowej (Baja California Sur) i ważnym centrum biznesu. Pierwszymi osadnikami byli rdzenni myśliwi, zaś pierwszym europejczykiem, który dotarł do La Paz był hiszpański konkwistador Hernán Cortés. Nadał on miejscu nazwę Santa Cruz. Założył w tym miejscu kolonię, lecz ta z powodu kłopotów aprowizacyjnych nie rozwijała się. Sytuacja poprawiła się od przybycia Sebastiána Vizcaíno w 1596 roku, który m.in. nadał miastu nową nazwę - La Paz. Warte zobaczenia są miejscowe targowiska, stoiska/sklepiki rzemieślników oraz przejść się nadmorską promenadą. La Paz i okolice to także popularne miejsca do nurkowania z zestawem ABC czy butlą, dogodne miejsce dla miłośników wędkarstwa oraz na kajaki.

Marina Costa Baja - znajduje się kilka minut od centrum La Paz, na obrzeżach miasta. Wyposażona w basen, restauracje i bary, centrum biznesowe i inne. Niedaleko resortu znajdują się najpiękniejsze plaże tego regionu La Paz Balandra i Tecolote.
 

 


Ciekawostki i porady

 • Baza żeglarska znajduje się w La Paz nad Morzem Korteza. Oddalona jest o około 25 minut jazdy samochodem od międzynarodowego lotniska The General Manuel Marques de Leon Airport. Z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Meksyku - podróżuje się z przesiadką w jednym z portów lotniczych Europy lub/i USA. Najtańsze połączenia Warszawy z Meksykiem z przesiadką w Amsterdamie, znajdziemy w KLM. Warto również rozważyć przelot tranzytem lub z pobytem w USA.
   
 • Przy wjeździe do Meksyku należy okazać paszport, ale termin jego ważności nie jest sztywno określony (zwykle 6 miesięcy). Od 1999 roku Polaków nie dotyczy obowiązek wizowy, jeśli udają się do Meksyku w celach turystycznych i jeśli pobyt na terenie tego kraju nie przekroczy 90 dni. Wszyscy turyści muszą odebrać kartę turystyczną.
   
 • Spokojne wody i piaszczyste dno powodują, że nawigacja jest bardzo łatwa. W okresie zimowym przeważają wiatry północno-zachodnie o sile 10-15 węzłów, a w lecie południowo-wschodnie i o wiele słabsze. Żeglarskim podróżom sprzyja również ciepły klimat z ponad 300 słonecznymi dniami. W lecie temperatury oscylują wokół 35°C, w zimie wahają się między 21 a 29°C.
   
 • La Paz odgrywa ważną rolę w słynnej noweli "Perła" Johna Steinbecka, który jest laureatem literackiej Nagrody Nobla z 1962 roku. Powieść o istocie zła, które symbolizuje znaleziona przez biednego rybaka perła, ściągająca nieszczęście na jego rodzinę.
   
 • Każdemu znany słynny badacz oceanów Jacques-Yves Cousteau ze względu na czystość i niesłychaną bioróżnorodność akwenu nazwał Morze Korteza "akwarium świata". Żyje tutaj około 900 gatunków ryb tropikalnych, spośród których 90 to endemity. Ponadto występuje 30 gatunków ssaków morskich. Każdego roku miejscowe wody odwiedzają humbaki, lwy morskie (uchatki kalifornijskie), rekiny wielorybie, rekiny młoty, manty i żółwie. Region jest "mekką" wędkarzy, bowiem znajdują się tu bogate w ryby łowiska (m.in. krewetki, tuńczyki, sardynki). Spotyka się też żółwie morskie. Występuje tu także nieuchwytny morświn nazywany po hiszpańsku vaquita, czyli "krówka" - gatunek odkryty w 1958 roku, gdy na plaży Półwyspu Kalifornijskiego znaleziono trzy czaski tych zwierząt. Na południowo-zachodnim wybrzeżu poławia się perły.
   
 • Do najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  > Styczeń (6): Día de los Reyes Magos - Trzech Króli
  > Luty (2): Día de la Candelaría - święto Matki Boskiej Gromnicznej
  > Luty/marzec: Carnaval - najhuczniej obchodzony w Mazatlánie, Veracruz i La Paz
  > Marzec/kwiecień: Semana Santa - Wielki Tydzień, trwający od Niedzieli Palmowej
  > Listopad (1): Día de Todos los Santos - Wszystkich Świętych
  > Listopad (2): Día de los Muertos - Święto Zmarłych, które jest najciekawszym świętem w Meksyku
  > Grudzień (12): Día de Nuestra Seńora de Guadalupe - święto Matki Boskiej z Guadalupe

   

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Tanie loty czy to możliwe?

Kochając żeglarstwo i czarterując jachty za granicą trzeba liczyć się z kosztami. Czy można to robić oszczędnie? Są na to pewne sposoby, dlatego chcemy Wam pomóc i podzielić się naszymi radami jak podróżować taniej. Ten mini poradnik jest dla każdego, nie ma znaczenia czy chcesz...

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać?

Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy...

Co to znaczy czarter jachtów? Na czym polega czarter jachtu?

Tak naprawdę wynajem jachtu jest bardzo prostą sprawą – pod warunkiem, że nie jest to nasz pierwszy raz i wiemy już, na co warto zwrócić uwagę, gdzie szukać najlepszych łodzi itp. Niniejszy tekst powstał z myślą o wszystkich, którzy nie mają jeszcze takiej wiedzy, albo...

Czarter jachtu bez patentu — czy to możliwe?

Czy w popularnych wakacyjnych miejscówkach, takich, jak Grecja, Włochy lub Chorwacja, możliwy jest wynajem jachtu bez patentu? Jak wyglądają lokalne przepisy? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii oraz podpowiemy, co zrobić w przypadku, gdy chcemy spędzić wakacje...

Ile kosztuje wynajem jachtu w Chorwacji?

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na czarter jachtu w Chorwacji? O czym warto pamiętać podczas rezerwacji łodzi? Od czego zależy cena wynajmu i co można zrobić, by zapłacić za rejs jak najmniej? Poniżej zgromadziliśmy kilka wskazówek, które ułatwią znalezienie...

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji?

Jakiego rodzaju uprawnienia żeglarskie wymagane są w Grecji? Kto i na jakich warunkach może prowadzić jachty po tamtejszych wodach? Czy wystawiony przez PZŻ, polski patent żeglarski jest do czegoś przydatny? Z jakiego powodu greckie przepisy wymagają obecności w załodze tzw. co-skippera...

NASZE MARKI