Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Co to znaczy czarter jachtów? Na czym polega czarter jachtu?

Co to znaczy czarter jachtów? Na czym polega czarter jachtu? Tak naprawdę wynajem jachtu jest bardzo prostą sprawą – pod warunkiem, że nie jest to nasz pierwszy raz i wiemy już, na co warto zwrócić uwagę, gdzie szukać najlepszych łodzi itp. Niniejszy tekst powstał z myślą o wszystkich, którzy nie mają jeszcze takiej wiedzy, albo posiadają niewielkie doświadczenie i chcą poszerzyć posiadane informacje. Omówimy tu, jak wynająć jacht, ile to kosztuje i co można zrobić, by kosztowało jak najmniej.

Czarter jachtu — co to znaczy?

Najprościej mówiąc, jest to umowa zawierana pomiędzy czarterującym (czyli osobą pragnąca popływać daną łodzią) a armatorem (czyli dysponentem lub opiekunem danej jednostki). Czarter jachtu precyzuje takie elementy, jak:

 • rodzaj łodzi — umowa dotyczy konkretnego egzemplarza, mającego ściśle określony stan, wiek, wyposażenie, stacjonującej w określonym porcie itp.,

 • termin – zwykle jest to krotność tygodnia, a rejsy tradycyjnie rozpoczynają się i kończą w soboty,

 • kwota – to ile kosztuje czarter jachtu, zależy od wielu czynników, które omówimy później. Ważne, by pamiętać o tzw. kosztach dodatkowych, jak postoje w marinach, paliwo, wynajem skippera (o ile będzie potrzebny) itp.

Jak wyczarterować jacht?

Przede wszystkim – tanio i pewnie. Aby to było możliwe, decydując się na czarter jachtów, trzeba znaleźć rzetelnego armatora. Warto pamiętać, że wynajem jednostki od pośrednika jest prostszy, niż pokonywanie barier językowych i kulturowych pomiędzy posiadaczem a czarterującym. Co więcej, jest to rozwiązanie znacznie tańsze (tak, tańsze — to nie pomyłka), niż czarter bezpośrednio od właściciela. Jak to możliwe?

Rzecz w tym, że posiadacz danej łodzi zwykle nie ma czasu ani ochoty zajmować się papierkową robotą, szukaniem klientów, sprzątaniem po kolejnych załogach, usuwaniem ewentualnych awarii itp. Oddaje więc swój jacht w zarząd armatorowi, który jako hurtownik, może od niego wynegocjować dla swoich klientów znacznie niższe ceny.

Ile kosztuje czarter jachtu?

Jak już wspomnieliśmy mna wstępie, na ceny czarterów wpływa wiele czynników. Poniżej omówimy krótko najistotniejsze z nich.

 • Sezon

Warto pamiętać, że nie zawsze wynajem jachtu w środku wakacji jest najlepszą opcją. W niektórych krajach, jak np. w Chorwacji, sezon żeglarski jest bardzo długi i podzielony na trzy moduły (wysoki, średni i niski). Wybór terminu powinien być rozsądnym kompromisem pomiędzy warunkami pogodowymi a kosztami czarteru.

 • Charakterystyka łodzi

Co oczywiste, nowsze i lepiej wyposażone jednostki są droższe od starych i mniej atrakcyjnych. Warto też zwrócić uwagę na popularność danego modelu. Pamiętajmy, że popyt wpływa na cenę – poszukiwane przez wielu żeglarzy jachty dwukabinowe bywają więc droższe, niż trzykabinowe, mimo iż te ostatnie zapewniają większy komfort.

 • Lokalizacja

Tu znaczenie ma zarówno akwen, jak i położenie mariny, z której zaczynamy rejs. Zauważmy, że porty położone w pobliżu lotnisk są zwykle droższe. Niekiedy więc warto pokonać pewne niewygody i rozpocząć rejs z mniejszej, położonej na uboczu mariny.

Czarter jachtu — krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, wynajem jachtu jest bardzo prosty, a procedura wygląda następująco:

 1. Wchodzicie na charternavigator.pl, gdzie typujecie akwen, termin, ilość kabin i klikacie „szukaj”.

 2. Oglądacie dostępne propozycje ze zdjęciami jednostek i wybieracie najlepszą z nich.

 3. Klikacie wstępną rezerwację. Jest ona darmowa i przenosi Was do kolejnego ekranu.

 4. Wybieracie na nim opcje dodatkowe (może chcecie ręczniki, albo hostessę?).

 5. Przechodzicie dalej, podając swoje dane kontaktowe. My przygotowujemy szczegółową ofertę, obniżamy cenę i wysyłamy Wam umowę. Wpłacacie zaliczkę i zaczynacie snuć plany wspaniałego rejsu.

Ubezpieczenie jachtu przy czarterowaniu

Każdy czarter jachtu wymaga wpłacenia kaucji. Jest ona zwracana po zakończeniu rejsu, pod warunkiem, że w tym czasie nic się nie zepsuje. W przeciwnym wypadku zostanie ona uszczuplona o koszty naprawy łodzi. Na wodzie może dojść do różnych nieprzewidzianych zdarzeń, dlatego, aby uniknąć zbędnych stresów, warto przemyśleć kwestię ubezpieczenia kaucji. Można tego dokonać w zewnętrznej firmie lub bezpośrednio u armatora.

Gdzie znaleźć jachty do wynajęcia?

Najlepszym sposobem na znalezienie atrakcyjnej łodzi na wynajem jest oczywiście wyszukiwarka internetowa. Jeśli nie macie pewności, dokąd i czym chcecie płynąć, możecie po prostu wybrać opcję „zapytaj konsultanta”. Nasz doświadczony człowiek skontaktuje się z Wami i pomoże w podjęciu trafnych decyzji.

Zobacz najlepsze oferty czarterów jachtów:

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

Najpiękniejsze porty w Chorwacji - przewodnik po najlepszych marinach

Wybierasz się w rejs i chcesz poznać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! W poniższym kompendium wiedzy znajdziesz sprawdzone informacje na temat portów, wysp i innych atrakcji nad Adriatykiem. Dowiesz się też, jakie są zalety postoju w...

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki

Zastanawiasz się, czy żeglowanie z dziećmi to na pewno dobry pomysł? Chcesz wiedzieć, czy rejsy rodzinne bardzo różnią się od tych organizowanych wyłącznie z dorosłymi? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj poniższy artykuł. Zawiera on wiele praktycznych...

Luksusowe jachty na wynajem - ile to kosztuje i gdzie szukać?

Podobają Ci się jachty luksusowe? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich wyposażenia, parametrów oraz możliwości, jakie oferują? A może zastanawiasz się, czy taka ekstrawagancja, jak wynajem luksusowych jachtów, pozostaje w zasięgu Twoich możliwości finansowych? Jeśli chcesz...

NASZE MARKI