Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać?

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać? Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Od czego zacząć?

Zarówno zakup jachtu, jak i czarterowanie łodzi może się okazać opłacalne. To, która z opcji jest lepsza w konkretnym przypadku, jest kwestią indywidualną. Zanim więc zapadną jakiekolwiek decyzje, należy uczciwie odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto najważniejsze z nich:

 • Po co mi ten jacht? Czy ma on być spełnieniem marzeń, zabawką, symbolem statusu?
 • Jak często mam ochotę i możliwość, by nim pływać?
 • Ile czasu i pieniędzy zamierzam poświęcić na jego obsługę?
 • Czy chcę i mogę zatrudnić załogę, czy będę robić wszystko samodzielnie?

Analiza powyższych kwestii pozwoli określić zasadność planów kupna jachtu. Na tym jednak nie koniec – by podjąć racjonalną decyzję, trzeba znać szczegóły każdej z dostępnych opcji.

Czarter kontra własny jacht

Chcąc oszacować, ile kosztuje wynajem jachtu, wystarczy sprawdzić oferty na stronach armatorów. Cena czarteru zależy oczywiście od wielu czynników, takich, jak sezon, charakterystyka jednostki, lokalizacja itp. Szacunkowe dane są jednak stosunkowo łatwe do zdobycia.

Nieco trudniej jest ustalić, ile pieniędzy potrzeba na zakup łodzi, bo ceny jachtów są bardzo zróżnicowane: nowe są oczywiście drogie, jednak starsze, wyeksploatowane jednostki można nabyć całkiem tanio, chociaż trzeba tu uwzględnić nakłady na remont. Należy też pamiętać, że koszt jachtu to nie tylko cena jego zakupu i odświeżenia. Łódź trzeba utrzymywać, zimować i obsługiwać, a to również wymaga pieniędzy.

Czarter jachtu – ile kosztuje?

Jak już wiemy, to, ile kosztuje wynajęcie jachtu, zależy od wielu czynników. Istnieje jednak kilka sposobów na zminimalizowanie nakładów ponoszonych na ten cel, na przykład:

 • first minute. Wczesna rezerwacja pozwala obciąć koszty, a przy tym zostawia wiele czasu na ogarnięcie takich elementów, jak dojazd, nocleg po drodze itp.,
 • last minute. Tu wybór jachtów jest ograniczony, a decyzje trzeba podejmować szybko, ale mając szczęście, można trafić na okazje,
 • uzyskanie zniżek za rezerwację podczas targów,
 • śledzenie ofert w mediach społecznościowych.

Wszystko to wymaga pewnej elastyczności z naszej strony. Mając własną łódź, można pływać do woli i nie trzeba przejmować się tym, ile kosztuje czarter jachtu w różnych momentach sezonu.

Zakup własnego jachtu — czemu nie?

Wiele osób uważa, że łódź to skarbonka bez dna. Mimo to wciąż znajdują się chętni do nabycia jednostek pływających, co pozwala wysnuć wniosek, że takie rozwiązanie ma jednak pewne zalety. Do najważniejszych z nich należą:

 1. Komfort: mając swój jacht, znamy jego stan techniczny, nie musimy się przejmować, że poprzednie załogi coś zepsuły i my teraz będziemy się zmagać ze skutkami awarii.
 2. Dostępność – na własnej łódce możemy żeglować, kiedy tylko zechcemy, również w absolutnym szczycie sezonu.
 3. Możliwość zyskania dodatkowego źródła dochodu. Oddając łódź w czarter, można na niej zarabiać, co jednak do pewnego stopnia wpływa na punkty 1 i 2.

Jaki jacht na początek?

Załóżmy, że jednak planujemy nabyć własny jacht. Jaki powinien on być? Przede wszystkim nie starszy, niż 5 lat i odchudzony z bajerów. Nie warto też kupować największej jednostki, na jaką nas stać.

Ile kosztuje mały jacht? Różnie to bywa, zwykle jednak niewielką, dobrze utrzymaną łódkę można nabyć już za kwotę rzędu 100 tys. euro. Ważne jest, by nie przedobrzyć z inwestowaniem: należy potraktować ten zakup, jak próbę i w razie niepowodzenia móc zminimalizować straty.

Planując zakup jachtu, trzeba też oszacować, jaką kwotę mamy do wydania, a następnie obniżyć ją o około 30 procent. Ta rezerwa będzie potrzebna na przeprowadzenie ewentualnych remontów, wprowadzenie udogodnień oraz obsługę kosztów bieżących.

Jacht – koszty utrzymania

Istotnym wydatkiem są nakłady poniesione na utrzymanie jednostki: zimowanie, slipowanie, obsługę itp. Nakłądy na utrzymanie jachtu zależą w dużej mierze od tego, ile potrafimy zrobić samodzielnie i jak daleko od wody mieszkamy. Im większy jest zakres wykonywanych przez nas „prac ręcznych”, tym lepiej.

Oczywiście koszty utrzymania jachtu motorowego są inne, niż żaglówki. O ile stare, zmęczone żagle wciąż jeszcze będą nam służyć, o tyle usterki silnika trzeba usuwać na bieżąco i zwykle musi się tym zająć fachowiec. Kolejnym elementem, jaki należy uwzględnić, jest akwen, po jakim zamierzamy pływać. Koszty utrzymania jachtu morskiego są zwykle dużo wyższe, niż jednostki pływającej po śródlądziu.

Krótko mówiąc, jedyna rozsądna odpowiedź na pytanie „jacht własny czy czarterowany?” brzmi: to zależy. Mamy nadzieję, że dzięki powyższej analizie łatwo oszacujecie korzyści i znajdziecie właściwe dla siebie rozwiązanie.

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Opłaty w Parku Narodowym La Maddalena

Pływasz po Sardynii? Zastanawiasz się, ile kosztuje opłata za wpłynięcie jachtem do parku narodowego Archipelagu La Maddalena? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista (i łatwa do znalezienia).

13 zasad czarterowania jachtów

Czy wiesz jak ,,dobrze” wyczarterować jacht? Znasz zasady, które pozwolą Ci wynegocjować niższą cenę? A może boisz się, że na pozór korzystna oferta w praktyce może okazać się dwa razy droższa? W tym artykule chcemy Wam przedstawić nasze sposoby na dobry czarter jachtów....

Aplikacje żeglarskie - najlepsze aplikacje mobilne dla żeglarzy

Współczesny żeglarz poradzi sobie bez elektroniki? Pewnie, że tak. Ale skoro i tak ma w kieszeni telefon, nic nie stoi na przeszkodzie, by mógł ułatwić sobie życie i skorzystać z dobrodziejstw techniki. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych aplikacji dla żeglarzy. Które z nich...

Czy znasz aplikacje przydatne w podróży?

Podróże nie zawsze są łatwe, ale mogą odbywać się bez niepotrzebnego stresu. Planując wakacje na jachcie, warto posiadać aplikacje, które ułatwią nam podróż. Jednakże, zacznijmy od początku, czyli od aplikacji, które przydadzą się każdemu. W kolejnej części omówimy...

Euro w Chorwacji a ceny czarterów

W jaki sposób wprowadzenie euro w Chorwacji wpłynie na ceny czartery jachtów? Czy od 2023 roku w chorwackich marinach będzie drożej? A może ceny spadną? Co zrobić z kunami, które zostały z poprzednich rejsów? Zapraszamy do przeczytania naszej krótkiej analizy.

Tanie loty czy to możliwe?

Kochając żeglarstwo i czarterując jachty za granicą trzeba liczyć się z kosztami. Czy można to robić oszczędnie? Są na to pewne sposoby, dlatego chcemy Wam pomóc i podzielić się naszymi radami jak podróżować taniej. Ten mini poradnik jest dla każdego, nie ma znaczenia czy chcesz...

NASZE MARKI