Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać?

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać? Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Od czego zacząć?

Zarówno zakup jachtu, jak i czarterowanie łodzi może się okazać opłacalne. To, która z opcji jest lepsza w konkretnym przypadku, jest kwestią indywidualną. Zanim więc zapadną jakiekolwiek decyzje, należy uczciwie odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto najważniejsze z nich:

 • Po co mi ten jacht? Czy ma on być spełnieniem marzeń, zabawką, symbolem statusu?
 • Jak często mam ochotę i możliwość, by nim pływać?
 • Ile czasu i pieniędzy zamierzam poświęcić na jego obsługę?
 • Czy chcę i mogę zatrudnić załogę, czy będę robić wszystko samodzielnie?

Analiza powyższych kwestii pozwoli określić zasadność planów kupna jachtu. Na tym jednak nie koniec – by podjąć racjonalną decyzję, trzeba znać szczegóły każdej z dostępnych opcji.

Czarter kontra własny jacht

Chcąc oszacować, ile kosztuje wynajem jachtu, wystarczy sprawdzić oferty na stronach armatorów. Cena czarteru zależy oczywiście od wielu czynników, takich, jak sezon, charakterystyka jednostki, lokalizacja itp. Szacunkowe dane są jednak stosunkowo łatwe do zdobycia.

Nieco trudniej jest ustalić, ile pieniędzy potrzeba na zakup łodzi, bo ceny jachtów są bardzo zróżnicowane: nowe są oczywiście drogie, jednak starsze, wyeksploatowane jednostki można nabyć całkiem tanio, chociaż trzeba tu uwzględnić nakłady na remont. Należy też pamiętać, że koszt jachtu to nie tylko cena jego zakupu i odświeżenia. Łódź trzeba utrzymywać, zimować i obsługiwać, a to również wymaga pieniędzy.

Czarter jachtu – ile kosztuje?

Jak już wiemy, to, ile kosztuje wynajęcie jachtu, zależy od wielu czynników. Istnieje jednak kilka sposobów na zminimalizowanie nakładów ponoszonych na ten cel, na przykład:

 • first minute. Wczesna rezerwacja pozwala obciąć koszty, a przy tym zostawia wiele czasu na ogarnięcie takich elementów, jak dojazd, nocleg po drodze itp.,
 • last minute. Tu wybór jachtów jest ograniczony, a decyzje trzeba podejmować szybko, ale mając szczęście, można trafić na okazje,
 • uzyskanie zniżek za rezerwację podczas targów,
 • śledzenie ofert w mediach społecznościowych.

Wszystko to wymaga pewnej elastyczności z naszej strony. Mając własną łódź, można pływać do woli i nie trzeba przejmować się tym, ile kosztuje czarter jachtu w różnych momentach sezonu.

Zakup własnego jachtu — czemu nie?

Wiele osób uważa, że łódź to skarbonka bez dna. Mimo to wciąż znajdują się chętni do nabycia jednostek pływających, co pozwala wysnuć wniosek, że takie rozwiązanie ma jednak pewne zalety. Do najważniejszych z nich należą:

 1. Komfort: mając swój jacht, znamy jego stan techniczny, nie musimy się przejmować, że poprzednie załogi coś zepsuły i my teraz będziemy się zmagać ze skutkami awarii.
 2. Dostępność – na własnej łódce możemy żeglować, kiedy tylko zechcemy, również w absolutnym szczycie sezonu.
 3. Możliwość zyskania dodatkowego źródła dochodu. Oddając łódź w czarter, można na niej zarabiać, co jednak do pewnego stopnia wpływa na punkty 1 i 2.

Jaki jacht na początek?

Załóżmy, że jednak planujemy nabyć własny jacht. Jaki powinien on być? Przede wszystkim nie starszy, niż 5 lat i odchudzony z bajerów. Nie warto też kupować największej jednostki, na jaką nas stać.

Ile kosztuje mały jacht? Różnie to bywa, zwykle jednak niewielką, dobrze utrzymaną łódkę można nabyć już za kwotę rzędu 100 tys. euro. Ważne jest, by nie przedobrzyć z inwestowaniem: należy potraktować ten zakup, jak próbę i w razie niepowodzenia móc zminimalizować straty.

Planując zakup jachtu, trzeba też oszacować, jaką kwotę mamy do wydania, a następnie obniżyć ją o około 30 procent. Ta rezerwa będzie potrzebna na przeprowadzenie ewentualnych remontów, wprowadzenie udogodnień oraz obsługę kosztów bieżących.

Jacht – koszty utrzymania

Istotnym wydatkiem są nakłady poniesione na utrzymanie jednostki: zimowanie, slipowanie, obsługę itp. Nakłądy na utrzymanie jachtu zależą w dużej mierze od tego, ile potrafimy zrobić samodzielnie i jak daleko od wody mieszkamy. Im większy jest zakres wykonywanych przez nas „prac ręcznych”, tym lepiej.

Oczywiście koszty utrzymania jachtu motorowego są inne, niż żaglówki. O ile stare, zmęczone żagle wciąż jeszcze będą nam służyć, o tyle usterki silnika trzeba usuwać na bieżąco i zwykle musi się tym zająć fachowiec. Kolejnym elementem, jaki należy uwzględnić, jest akwen, po jakim zamierzamy pływać. Koszty utrzymania jachtu morskiego są zwykle dużo wyższe, niż jednostki pływającej po śródlądziu.

Krótko mówiąc, jedyna rozsądna odpowiedź na pytanie „jacht własny czy czarterowany?” brzmi: to zależy. Mamy nadzieję, że dzięki powyższej analizie łatwo oszacujecie korzyści i znajdziecie właściwe dla siebie rozwiązanie.

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Czy w niedziele zrobisz zakupy w Chorwacji?

Z początkiem lipca w Chorwacji weszło w życie nowe prawo dotyczące niedziel handlowych. Czy oznacza to, że teraz zrobienie zakupów na rejs będzie utrudnione? Niekoniecznie – przepisy przewidują sporo wyjątków. Sprawdźmy więc, jak to wygląda w praktyce i czy pomysł zakazu handlu w...

Roaming i numery kierunkowe, czyli jak nie zwariować za granicą.

Próbujesz dodzwonić się do znajomego przebywającego za granicą i nagle słyszysz zdanie: ,,nie ma takiego numeru”. Jesteś pewny, że wpisałeś dobry numer? Jeśli tak, to problem może być tylko jeden, czyli brak numeru kierunkowego. Dlatego dzisiaj przychodzimy do Was z wpisem, który...

Katamaran czy jacht - jaki typ łodzi wybrać?

Jednym z „problemów pierwszego świata” jest coroczny dylemat żeglarzy wybierających się w rejs – co będzie lepsze: jacht czy katamaran? Jeśli Ty również zmagasz się z tym pytaniem (szczęściarzu!), to jesteś we właściwym miejscu. Znajdziesz tu krótkie omówienie czterech...

Co zabrać na rejs do Chorwacji?

Zastanawiasz się, co zabrać na żagle do Chorwacji? Chcesz mieć pewność, że w Twoim ekwipunku znajdzie się wszystko to, czego będziesz potrzebować w czasie rejsu? W takim razie przeczytaj koniecznie poniższy tekst. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci...

Opłaty w Parku Narodowym La Maddalena

Pływasz po Sardynii? Zastanawiasz się, ile kosztuje opłata za wpłynięcie jachtem do parku narodowego Archipelagu La Maddalena? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista (i łatwa do znalezienia).

13 zasad czarterowania jachtów

Czy wiesz jak ,,dobrze” wyczarterować jacht? Znasz zasady, które pozwolą Ci wynegocjować niższą cenę? A może boisz się, że na pozór korzystna oferta w praktyce może okazać się dwa razy droższa? W tym artykule chcemy Wam przedstawić nasze sposoby na dobry czarter jachtów....

NASZE MARKI