Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Belize - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Belize Belize Belize to miejsce odwiedzane przez turystów szukających wakacyjnego wypoczynku na przepięknych wybrzeżach i wyspach Oceanu Atlantyckiego oraz cel podróży miłośników sportów wodnych. To mekka nurków, atrakcyjny akwen dla wędkarzy i przede wszystkim żeglarzy. Położenie Belize najlepiej określił angielski pisarz Aldus Huxley - "gdyby świat miał końce, to miejsce byłoby jednym z nich. Do tego kraju znikąd nie jest po drodze" … ale warto go odwiedzić.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Belize »

Belize

Jeśli chcecie wybrać się na koniec świata, Belize to z pewnością będzie właściwy adres - a przy okazji prawdziwy raj na ziemi: urokliwe zatoczki, laguny, rafy koralowe, przyjazny klimat i do tego niesamowita historia z piratami w tle. A wszystko to połączone w zgrabny, wakacyjny pakiet i okraszone wspaniałymi okolicznościami przyrody.

Jak się tam dostać

Do Belize dostaniemy się drogą lotniczą. Zlokalizowane jest ok. 2 godzin lotu od Miami i Houston w Texasie. Loty bezpośrednie dostępne są także m. in. z Los Angeles, Nowego Jorku i Waszyngtonu a także kanadyjskiego Toronto. Można też dolecić tutaj z Meksyku z Cancun i Chetumal. Bezpośrednie loty do Belize ma większość państw Ameryki Środkowej - np. Gwatemala, honduras czy Costa Rica. 

Klimat

Generalnie, jest dobrze: klimat Belize kształtują gorące oraz wilgotne masy powietrza, które w dodatku są uprzejme napływać przez okrągły rok. Dzięki temu roczne wahania temperatur nie przekraczają 10 °C, a przy tym plasują się one na bardzo przyjemnym poziomie: w styczniu średnia temperatura wynosi 21 °C, a w środku lata oscyluje w granicach 27 °C.

Większość terytorium Belize leży w strefie klimatu równikowego, jedynie północna część kraju znajduje się w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. W regionie występują dwie pory roku: sucha oraz deszczowa.

Jedynym pogodowym mankamentem Belize są regularnie pojawiające się huragany, ale nie powinno nas to zrażać, bo właśnie dzięki tej regularności można łatwo ich uniknąć; huragany występują bowiem wyłącznie latem i jesienią.

Porady praktyczne

Belize położone jest na półwyspie Jukatan; sąsiaduje z Meksykiem, Gwatemalą, a przede wszystkim - z Morzem Karaibskim. Często nazywane jest mekką nurków, i nie ma w tym ani odrobiny przesady. Jest nawet lekki niedosyt, ponieważ kraj ten jest również ulubionym miejscem wędkarzy, żeglarzy oraz miłośników wszelkich sportów wodnych.

Jeśli wybieramy się do Belize na czas krótszy, niż 90 dni, to nie potrzebujemy wizy; musimy za to posiadać paszport, którego ważność kończy się nie prędzej, niż za pół roku od planowanej daty opuszczenia tego kraju. Co ciekawe, obowiązkowe jest również posiadanie ważnego biletu powrotnego - to na wypadek, gdybyśmy zadecydowali, że wcale nie chcemy stamtąd wracać J

W Belize jest niewiele bankomatów; wybierając się tam na wakacje, warto więc posiadać odpowiednio duże zapasy gotówki, albo wymieniać pieniądze w lokalnych bankach.

Jeżeli chodzi o kulinaria, to można śmiało powiedzieć, że kuchnia Belize kurczakiem stoi. Poza tym jada się również ryby oraz wołowinę, ale duszony drób do absolutny „must have” każdego szanującego się obiadu. Ponieważ państwo graniczy w Meksykiem, w Belize jada się również warzywa typowe dla tamtejszych regionów: fasolę pod różnymi postaciami oraz kukurydzę, która występuje tu w niezliczonej ilości odmian (podobno nawet w czarnej).

Porty/mariny

Najbardziej popularnym portem Belize jest kurort San Pedro, zlokalizowany na największej wyspie kraju - Ambergris Cay.

Poza tym, z większych portów warto odwiedzić również Belize City, Punta Gorda oraz Caye Caulker. Szczególnie warte polecenie jest natomiast Turneffe - przepięknie położona wyspa oraz atol, na który składa się ok. 200 małych wysepek, z których część można… kupić na własność.

 

Imprezy lokalne/festyny

Belize od 1981 roku jest oficjalnie niepodległe, jednak po dziś dzień głową państwa pozostaje brytyjska królowa. Nic zatem dziwnego, że większość lokalnych świąt odnosi się albo do faktu uzyskania niezależności, albo do tematów, nazwijmy to, „okołobrytyjskich”. Program lokalnych uroczystości oraz dni wolnych od pracy przedstawia się następująco:

 • 9 marca - tego dnia obchodzony jest Dzień Barona Blissa, brytyjskiego podróżnika, który w ramach spadku przekazał na rozwój Belize 2 miliony dolarów
 • Wielki Piątek (Good Friday) oraz Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday) - święta ruchome, ale jak najbardziej wolne od pracy
 • 21 kwietnia obchodzi się urodziny Królowej
 • 1 maja przypada Święto Pracy (Labour Day)
 • 24 maja - Dzień Wspólnoty Narodów
 • 10 września przypada święto Śn. George’a Caye. Co ciekawe, nie chodzi tu o świętego, ale o wyspę nazwaną jego imieniem, zaś święto ma upamiętniać fakt przegonienia z niej hiszpańskich najeźdźców.
 • 21 wrzesień - Dzień Niepodległości
 • 12 października obchodzone jest Święto Ameryki
 • 19 listopada -  Święto Garifunów, upamiętniające ich przybycie do Belize w 1832 roku
 • 26 grudnia - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, czyli Boxing Day.

Topowe atrakcje

Do największych przyrodniczych atrakcji Belize należ licząca 300 km Wielka Rafa Majów,  - a w szczególności dwa obiekty wchodzące w jej skład: jaskinia Blue Hole oraz przesmyk Hol Chan.

W praktyce jednak cały kraj jest jedną wielką atrakcją przyrodniczą, a niezliczone wysepki koralowe (często zupełnie bezludne) sprawiają, że możemy poczuć prawdziwy smak egzotyki.

 

 

   


Turneffe - przepięknie położona wyspa i atol utworzony z 200 małych wysepek (prywatnych lub na sprzedaż), które w sezonie turystyczny zamieszkane są głównie przez turystów. Bogata fauna i flora rafy koralowej przyciąga miłośników nurkowania.

St. Georges Cay - wyspa pełna kolonialnych rezydencji, którą Anglicy w 1798 roku odbili z rąk Hiszpanów, ustanawiając panowanie nad krajem.Ciekawostki i porady

 

 • Na Międzynarodowe Lotnisko Belize dostaniemy się z Miami, Houston, Dallas (około 2.5 h) liniami: American, Continental, US Airlines oraz TACA. Następnie dzięki liniom Tropic Air dostaniemy się do kurortu San Pedro na wyspie Ambergris Cay. Z powodu dużego zainteresowania, pomagamy przy rezerwacji miejsc w Tropic Air. Loty odbywają się co godzinę i nie trzeba płacić za nadbagaż. Bilet w dwie strony to koszt 109 USD/osobę.
   
 • Wszyscy obcokrajowcy muszą mieć ważny paszport, bilet powrotny. Obowiązujące również wiza wjazdowa w wysokości 20 USD oraz "departure tax" - 35 USD.
   
 • Ze względu na małą ilość bankomatów i możliwe problemy przy pobieraniu gotówki, wymianę gotówki najlepiej dokonywać w miejscowych bankach.
   
 • Na każdej czarterowanej jednostce, oprócz VHF znajduje się telefon komórkowy. Opłata wynosi 1 USD/dzień, w tym 10-15 minut darmowych lokalnych rozmów.
   
 • Najlepszym sposobem na "zwiedzenie" Wielkiej Rafy jest nurkowanie. Nie jest to tania zabawa, ale warta każdego wydanego dolara. Spotkania z niegroźnymi rekinami, delfinami, żółwiami, płaszczkami i wielokolorowymi, tropikalnymi rybami pozostanie na długo w pamięci. Na Belize funkcjonuje wiele szkółek przeprowadzających szybkie kursy nurkowe PADI - honorowane na całym świecie. Mekką dla nurków z całego świata jest legendarna Blue Hole (Błękitna Dziura), oddalona od Belize City o około 80 km w głąb oceanu. Wielka studnia jaskiniowa o okrągłym otworze, głęboka na około 140 metrów, w całości zalana wodą z wieloma stalaktytami, stalagmitami i podwodnym życiem. Wspaniały Blue Hole, Wyspy Turneffe, Shark Ray Alley, rezerwat morski Hol Chan, Mexico Rocks, Rafa Lighthouse to jedne z najbardziej polecanych miejsc nurkowych na świecie.
   
 • Na mapie atrakcji turystycznych na pewno znajdą się liczne jaskinie w dystrykcie Cayo, oddalonym o 4 km od stolicy kraju Belmopan - Park Narodowy Guanacaste, gdzie znajdziemy drzewa figowe oraz unikalną tropikalną roślinność (czarna orchidea), jak i wiele gatunków zwierząt. Żeglarze mogą również odwiedzić Park Narodowy Half Moon Caye położony w południowo-wschodniej części wielkiej rafy koralowej. Jest to świetne miejsc do nurkowania, schronienie dla wielu rzadkich gatunków ptaków, jaszczurek i żółwi morskich, które mają tu swoje lęgowiska. Główne ośrodki i skupiska bogatej kultury Majów w Belize znajdziemy w Altun Ha (nieopodal wioski Rockstone Pond), Caracol (nieopodal Vaca Plateau, w dystrykcie Cayo), Cerros (w północnej część Belize nad zatoką Corozal), Lamanai (w północno-centralnej części Belize), Lubaantun (nieopodal San Pedro-Columbia w dystrykcie Toledo) i Xunantunich (obok San Ignacio).
   
 • Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  > marzec 9: Dzień Barona Blissa, brytyjskiego podróżnika, który przekazał w spadku dwa miliony dolarów na rzecz rozwoju ówczesnej brytyjskiej kolonii Hondurasu Brytyjskiego (dzisiejszego Belize).
  > kwiecień 21 - Urodziny Królowej.
  > wrzesień 21 - Dzień Niepodległości. Do 1973 roku Belize nosiło nazwę Honduras Brytyjski, pełną niepodległość uzyskało w 1981 roku, a do dziś jest członkiem Commonwealth.
  > listopad 19 - Święto Garifunów

   

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

NASZE MARKI