Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Dania - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Dania Dania Dania to państwo słynące z urokliwych fiordów, malowniczych zatoczek, dziewiczej przyrody i klocków lego; całkiem sporo, jak na mały kraj. Dania jest też prawdziwym rajem dla żeglarzy: jej linia brzegowa wynosi aż 7 tys. km, a składa się na nią spora część Półwyspu Jutlandzkiego, 406 wysp, 278 portów oraz liczne stanowiska cumownicze.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Dania »

Dania to państwo słynące z urokliwych fiordów, malowniczych zatoczek, dziewiczej przyrody i klocków lego; całkiem sporo, jak na mały kraj. Dania jest też prawdziwym rajem dla żeglarzy: jej linia brzegowa wynosi aż 7 tys. km, a składa się na nią spora część Półwyspu Jutlandzkiego, 406 wysp, 278 portów oraz liczne stanowiska cumownicze.

 

Jak się tam dostać

Najpraktyczniej jest dostać się do Danii samochodem (przez morze oczywiście, za pomocą promu). Do Kopenhagi lata sporo lotów z Polski, w tym tanie linie, takie jak Ryanair i Wizz Air. Z kolei na Wyspę Als, skąd najczęściej czarteruje się jachty, najlepiej się dostać lecąc z Polski na lotnisko w Billundzie (latają m. in. LOT, Ryanair i Wizz Air).

 

Klimat

Dania leży w klimacie umiarkowanym, co w praktyce oznacza mniej więcej tyle, że jest tu umiarkowanie ciepło; duńskie lata są chłodne (średnia temp. Lipca to zawrotne 15,7°C), ale na pocieszenie zimy są w miarę łagodne (średnia temp. stycznia to równe zero), za to wietrzne. Najbardziej deszczową porą w Danii roku jest wiosna, zaś najsuchszą - jesień.

 

Porady praktyczne

Jak już wiemy, Dania to państwo obdarzone wieloma wyspami i wysepkami. Do najważniejszych, zarazem największych, należą : Zelandia, Fionia, Lolland i ulubiony cel podróży polskich żeglarzy, czyli Bornholm. Administracyjnie do Danii zalicza się również Wyspy Owcze oraz Grenlandię.

Dania posiada dostęp do dwóch mórz: Bałtyckiego oraz Północnego, a największa odległość, na jaką możemy odsunąć się tam od morza, to zaledwie 52 km. Tłumaczy to, dlaczego Duńczycy kochają morze i żeglarstwo; po prostu stanowi ono integralną część ich życia.

Żeglując wzdłuż wybrzeży Danii, z pewnością nie będziemy narzekać na nudę: zachodnie oraz północno-wschodnie wybrzeża półwyspu Jutlandzkiego obfitują w mierzeje, wydmy, zalewy i jeziora lagunowe. Z kolei na wschodnim wybrzeżu występują fiordy i liczne zatoki, głęboko wcinające się w ląd. Dodatkowo, wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży rozciąga się pas piaszczystych płycizn, tzw. wattów.

Warto pamiętać, iż w niektórych rejonach półwyspu występują silne pływy; na południowo-zachodnim wybrzeżu Jutlandii wynoszą one 1-2 m, a zasięg ich oddziaływania wynosi 10 km.

Dania należy do UE, ale nie przyjęła euro - walutą jest tam korona duńska.

 

Porty/mariny

Ze względu na bogate tradycje żeglarskie, czarter jachtów w Danii to czysta przyjemność. Infrastruktura jest mocno rozwinięta, a zabytki i a trakcje przyrodnicza sprawiają, że nie sposób się nudzić.

Rejs po Danii można rozpocząć z Dyvig  (wyspa Als, marina Den Gammle), Aabernaa (Apenrade) oraz Augustenborg.

 

Imprezy lokalne/festyny

Dania jest monarchią o najdłuższej ciągłości władzy w Europie - nic zatem dziwnego, że większość lokalnych uroczystości odnosi się do urodzin osób z rodziny królewskiej. Ponadto, ponieważ oficjalną religią Danii jest luteranizm, w szczególny sposób celebrowane są również święta religijne związane z tym odłamem chrześcijaństwa.

  • 16 kwietnia przypadają urodziny królowej Małgorzaty
  • 29 kwietnia - księżnej Benedikte
  • 26 maja - księcia Frederika
  • 7 czerwca - księcia Joachima
  • 11 czerwca - księcia Henrika
  • Dniami wolnymi od pracy są także: Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Poniedziałek Wielkanocny (Påskedag).
  • 13 maja przypada Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi Himmelfartsdag)
  • 10 listopada Duńczycy świętują Dzień św. Marcina z Tours

Topowe atrakcje

Zwiedzając Danię, z pewnością warto zobaczyć jej stolicę, czyli Kopenhagę. Leży ona na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Od 1 lipca 2000 połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö. Kopenhaga to niezwykle ciekawe miasto. Więc warto zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu na jego zwiedzanie. Do topowych atrakcji Kopenhagi należą: Katedra Rosklide, dwa pałace: Amalienborg - barokowy pałac królewski oraz królewska letnia rezydencja Rosenborg, Cytadela Kastellet oraz Okrągła Wieża, z której szczytu doskonale widać panoramę całej Kopenhagi.

Koniecznie należy zobaczyć też Danmarks Akvarium pełne tropikalnych ryb i rekinów oraz browar Carlsberg. Najbardziej znana dzielnicą miasta jest Christiania (zwana przez jej mieszkańców Wolnym Miastem Christiania) ze swoją bogatą historią, która zasługuje na nieco większa uwagę. Kopenhaga jest miastem drogim - z powodu cen lepiej kupić składniki na posiłek w sklepie niż stołować się w restauracji.

Koniecznie należy odwiedzić również Bornholm, położony ok. 100 km na północ od wybrzeży Polski. Wschodnie, północne i zachodnie wybrzeża wyspy są skaliste. Występują tu klify, których wysokość dochodzi do 80 m. Południowe wybrzeża są wyrównane, z rozległymi i szerokimi piaszczystymi plażami. Na Bornholmie znajduje się 20 przystani jachtowych. Są to małe miejscowości, niegdyś wioski rybackie, wyposażone w podstawową infrastrukturę niezbędną do przyjęcia żeglarzy. Ze względu na stosunkowo duże nasłonecznienie Bornholm bywa nazywany "Majorką Północy" lub "Perłą Bałtyku".

 

 


 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Roaming i numery kierunkowe, czyli jak nie zwariować za granicą.

Próbujesz dodzwonić się do znajomego przebywającego za granicą i nagle słyszysz zdanie: ,,nie ma takiego numeru”. Jesteś pewny, że wpisałeś dobry numer? Jeśli tak, to problem może być tylko jeden, czyli brak numeru kierunkowego. Dlatego dzisiaj przychodzimy do Was z wpisem, który...

Katamaran czy jacht - jaki typ łodzi wybrać?

Jednym z „problemów pierwszego świata” jest coroczny dylemat żeglarzy wybierających się w rejs – co będzie lepsze: jacht czy katamaran? Jeśli Ty również zmagasz się z tym pytaniem (szczęściarzu!), to jesteś we właściwym miejscu. Znajdziesz tu krótkie omówienie czterech...

Co zabrać na rejs do Chorwacji?

Zastanawiasz się, co zabrać na żagle do Chorwacji? Chcesz mieć pewność, że w Twoim ekwipunku znajdzie się wszystko to, czego będziesz potrzebować w czasie rejsu? W takim razie przeczytaj koniecznie poniższy tekst. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci...

Opłaty w Parku Narodowym La Maddalena

Pływasz po Sardynii? Zastanawiasz się, ile kosztuje opłata za wpłynięcie jachtem do parku narodowego Archipelagu La Maddalena? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista (i łatwa do znalezienia).

13 zasad czarterowania jachtów

Czy wiesz jak ,,dobrze” wyczarterować jacht? Znasz zasady, które pozwolą Ci wynegocjować niższą cenę? A może boisz się, że na pozór korzystna oferta w praktyce może okazać się dwa razy droższa? W tym artykule chcemy Wam przedstawić nasze sposoby na dobry czarter jachtów....

Aplikacje żeglarskie - najlepsze aplikacje mobilne dla żeglarzy

Współczesny żeglarz poradzi sobie bez elektroniki? Pewnie, że tak. Ale skoro i tak ma w kieszeni telefon, nic nie stoi na przeszkodzie, by mógł ułatwić sobie życie i skorzystać z dobrodziejstw techniki. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych aplikacji dla żeglarzy. Które z nich...

NASZE MARKI