Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Sylwester tuż, tuż, co powiecie na czarter w Chorwacji?

Sylwester tuż, tuż, co powiecie na czarter w Chorwacji? Sylwester zbliża się wielkimi krokami i czas najwyższy zastanowić się, w jaki sposób zamierzamy uczcić tę zacną okazję. A podsumowując wydarzenia 2020 roku, można śmiało założyć, że chyba wszyscy mamy ochotę zakończyć go jak najszybciej. I to z przytupem. Mając to na uwadze, chcemy zaproponować Wam imprezę na jachcie – czarter sylwestrowy w Chorwacji. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak to wygląda w praktyce i na co możecie liczyć, zapraszamy do lektury.

Jedyny taki dzień

Istnieje wiele sposobów spędzania Sylwestra – od bardziej ekstrawaganckich, typu wygodny fotel, kapcie i „Sylwester z Dwójką” po klasyczne, jak zabawa z przyjaciółmi, wyjazd w góry czy właśnie wspólny rejs.

Każda z opcji może wydać się równie kusząca, jednak w tym roku zdecydowanie warto postawić na rejs. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka:

1. Możecie odbić sobie fakt, że w tym roku właściwie nie dało się żeglować latem.
2. Macie szansę zobaczyć Chorwację z innej perspektywy i w innej niż zwykle odsłonie.
3. Możecie nabrać wiatru w żagle (i to dosłownie), ładując się pozytywną energią i zostawiając daleko za sobą problemy kończącego się roku.
4. Możecie też odbyć rejs życia po NAPRAWDĘ okazyjnej cenie. Warto pamiętać, że w Sylwestra zdarzają się jednostki 5 razy tańsze niż w sezonie. Przykładowo, za katamaran Lagoon 52 w wakacje (cena na sierpień 2021) trzeba będzie zapłacić ponad 15 000 EUR, a w Sylwestra - tylko 2 800 EUR. 

Brzmi ciekawie, prawda? Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób zaplanować taki rejs? Nasze wskazówki znajdziecie poniżej.

Sylwester w Chorwacji – dokąd płynąć?

Jeżeli byliście już kiedyś na rejsie w Chorwacji, wiecie zapewne, że jest to bardzo zróżnicowany kraj: zupełnie inaczej wygląda życie na małych wysepkach, a inaczej w dużych, typowo turystycznych miejscowościach. Być może macie też miejsca, do których chcecie powrócić.

Jeśli jednak nie posiadacie własnych doświadczeń albo po prostu chcecie zobaczyć coś nowego, to pamiętajcie, żeby rozważnie zaplanować trasę sylwestrowego rejsu. Chorwaci w dużej mierze przypominają mentalnością Polaków – też lubią się bawić na świeżym powietrzu i też cechują się słowiańską fantazją. W zależności od tego, czy nastawiacie się na żeglowanie i świętowane we własnym gronie, czy też planujecie przyłączyć się do większej imprezy, Wasza trasa powinna prowadzić przez inne miejsca.

Świętowanie po chorwacku

Jeśli interesują Was huczne zabawy lub koncerty, zdecydowanie warto postawić na miasta, gdzie każdego roku odbywają się wielkie, sylwestrowe fety. Do szczególnie interesujących propozycji należą:

  • Split – miejscem, gdzie zwyczajowo organizowane są główne obchody Sylwestra, jest promenada Riva.
  • Zadar – tutaj tę samą rolę przejmuje plac Narodni trg.
  • Dubrownik – tu świętowanie jest najgłośniejsze, największe i zdaniem doświadczonych żeglarzy - najbardziej atrakcyjne. Mieszkańcy miasta i goście zbierają się na ulicy Stradun, gdzie przy dźwiękach chorwackiej muzyki aż do rana trwa wspólna zabawa na świeżym powietrzu.
  • Trogir – piękne, klimatyczne miasto, gdzie oświetlona fajerwerkami średniowieczna Twierdza Kamerlengo stwarza niezapomnianą, wręcz bajkową scenerię. 

Jeżeli natomiast nastawiacie się głównie na żeglowanie, lepiej jest omijać główne szlaki i postawić na kameralne miejscowości oraz wysepki położone na uboczu. Weźcie jednak pod uwagę fakt, że nie wszystkie mariny muszą być czynne przez cały rok – najlepiej jest poszukać konkretnych miejsc i zadzwonić lub napisać. Przy okazji możecie zaklepać sobie miejsce na wypadek, gdyby okazało się, że marina działa w ograniczonym zakresie, a amatorów sylwestrowego żeglowania jest więcej.

Co można zyskać?

Warto pamiętać, że wybierając się do Chorwacji poza sezonem wakacyjnym, można poczynić naprawdę znaczące oszczędności: ludzi jest mniej, a co za tym idzie – generują oni niższy popyt, co bardzo przyjemnie wpływa na obniżenie cen czarteru. 

Pamiętajcie też, że rejs sylwestrowy niekoniecznie musi zaczynać się od soboty. Nie musi on też trwać zwyczajowych siedmiu dni. 

Co ważne, armatorzy naprawdę idą klientom na rękę. Niektórzy deklarują nawet, że jeśli okaże się, iż w związku z covidem granice zostaną zamknięte, to do 10 dni przed startem rejsu możecie się wycofać, odzyskując całą wpłaconą gotówkę. Jeśli natomiast taka zmiana nastąpi później niż 10 dni przed wypłynięciem, macie możliwość przesunięcia rejsu na inny termin. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając się na rejs sylwestrowy do Chorwacji, powinniście rozważyć jeszcze dwie istotne kwestie:

  • Po pierwsze, wieczory i poranki mogą (ale nie muszą) być chłodne. Najlepiej więc wybrać łódkę z webasto lub klimatyzacją, by niezależnie od chwilowej aury móc cieszyć się miłym ciepełkiem.
  • Po drugie, weźcie pod uwagę fakt, że wiatr może Wam sprzyjać w różnym stopniu. Warto więc tak zaplanować trasę rejsu, by nie było w niej długich przelotów, które w obliczu flauty i chłodu trzeba by pokonywać na silniku. 

Czarter jachtu na Sylwestra – jaka będzie pogoda?

Tego oczywiście nie wie nikt. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują jednak, iż zwykle w Sylwestra w Chorwacji jest dużo cieplej, niż u nas. W ciągu ostatnich kilku lat termometry pokazywały od kilku do nawet kilkunastu stopni Celsjusza, co w odniesieniu do polskich warunków stanowi naprawdę przyjemną alternatywę.

Rzecz jasna, nie oznacza to, że na rejs możecie zabrać ze sobą jedynie szorty; ciepłe ubrania jak najbardziej się Wam przydadzą, jednak istnieje realna opcja, że Sylwestra na jachcie spędzicie po prostu w ulubionym T-shircie. Jeśli bardzo chcecie, możecie uzupełnić tę stylizację o krawat. Tak z czystej, żeglarskiej przekory. To jak, zainteresowani?

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Tanie loty czy to możliwe?

Kochając żeglarstwo i czarterując jachty za granicą trzeba liczyć się z kosztami. Czy można to robić oszczędnie? Są na to pewne sposoby, dlatego chcemy Wam pomóc i podzielić się naszymi radami jak podróżować taniej. Ten mini poradnik jest dla każdego, nie ma znaczenia czy chcesz...

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać?

Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy...

Co to znaczy czarter jachtów? Na czym polega czarter jachtu?

Tak naprawdę wynajem jachtu jest bardzo prostą sprawą – pod warunkiem, że nie jest to nasz pierwszy raz i wiemy już, na co warto zwrócić uwagę, gdzie szukać najlepszych łodzi itp. Niniejszy tekst powstał z myślą o wszystkich, którzy nie mają jeszcze takiej wiedzy, albo...

Czarter jachtu bez patentu — czy to możliwe?

Czy w popularnych wakacyjnych miejscówkach, takich, jak Grecja, Włochy lub Chorwacja, możliwy jest wynajem jachtu bez patentu? Jak wyglądają lokalne przepisy? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii oraz podpowiemy, co zrobić w przypadku, gdy chcemy spędzić wakacje...

Ile kosztuje wynajem jachtu w Chorwacji?

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na czarter jachtu w Chorwacji? O czym warto pamiętać podczas rezerwacji łodzi? Od czego zależy cena wynajmu i co można zrobić, by zapłacić za rejs jak najmniej? Poniżej zgromadziliśmy kilka wskazówek, które ułatwią znalezienie...

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji?

Jakiego rodzaju uprawnienia żeglarskie wymagane są w Grecji? Kto i na jakich warunkach może prowadzić jachty po tamtejszych wodach? Czy wystawiony przez PZŻ, polski patent żeglarski jest do czegoś przydatny? Z jakiego powodu greckie przepisy wymagają obecności w załodze tzw. co-skippera...

NASZE MARKI