Kryteria wyszukiwania

×
2 lata lub mniej
3 - 4 lata
5 - 6 lat
7 - 8 lat
9 - 10 lat
więcej niż 10 lat
mniej niż 10 m
10 - 12 m
13 - 15 m
16 - 18 m
więcej niż 18 m
4 koje lub mniej
5 - 6
7 - 8
9 - 10
11 lub więcej koi
1 kabina
2 kabiny
3 kabiny
4 kabiny
5 kabin
6 lub więcej kabin
1 toaleta
2 toalety
3 toalety
4 toalety
5 lub więcej toalet
jacht
jacht luksusowy
katamaran
jacht motorowy
barka
guleta
ubezpieczenie kaucji
tylko on-line
tylko promocje

Cypr - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Cypr Najłatwiej można określić Cypr jako "małe państwo - duża wyspa". Najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego powoduje, że sezon na tej egzotycznej wyspie trwa cały rok, zaś linia brzegowa jest bardzo różnorodna, od skalistych zatoczek, przez półwyspy, po rozległe piaszczyste plaże. Nic więc dziwnego, że Cypr cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników wakacyjnych przygód i wypoczynku pod żaglami.

Słoneczny Cypr ze stolicą w Nikozji, położony jest na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Leży 43 Mm na południowy wschód od wybrzeża Tureckiego i jest trzecią, pod względem wielkości, wyspą Morza Śródziemnego. Cypr posiada zróżnicowaną linię brzegową o długości 648 km. Północne wybrzeże jest skaliste, południowe natomiast pełne rozległych plaż. W północnej części kraju znajdują się niewysokie, wapienne góry Karpas, zaś w rejonach południowo-zachodnich – pasmo gór Troodos z imponującym szczytem – Olimbos (1951 m n.p.m.).

Wyspa jest bardzo popularna wśród turystów głównie ze względu na pogodę. Zimy są dosyć łagodne, ze średnią temperatura wahającą się między 10 a 12°C, natomiast lata są bardzo ciepłe - średnie temperatury to 26-28°C (ale zdarzają się dni z temparatura nawet 40°C). Roślinność jest charakterystyczna dla strefy śródziemnomorskiej - m.in. wiecznie zielona makia, dęby, cyprysy, sosny oraz cedry libańskie. Warunki do żeglugi na wodach cypryjskich są bardzo dobre. Latem wieją tam przeważnie wiatry południowo-zachodnie. Nad ranem zaczyna wiać lekki wiatr z południa, skręcając na zachodni po południu i tężejąc do 3-4°B. Zimą wiatr wieje z siłą 2-3°B.

Cypr ma dwa naturalne porty: w Limassolu i Famaguście (Mağosie) oraz jeden sztuczny w Larnace. Żeglowanie po wodach cypryjskich dostarcza wielu ekscytujących wrażeń, łącząc łagodne warunki żeglugi, niezwykły krajobraz, piękne plaże, zabytki sztuki starożytnej. Idealnym punktem startowym i bazą jachtów czarterowych jest Marina w Larnace, położna w odległości około 15 minut od międzynarodowego lotniska Larnaca (lataja tam np. z Polski LOT czy Wizz Air). Żeglowanie po wodach Cypru Północnego, znajdującego się pod okupacją turecką jest zabronione.

Flota oferowana przez cypryjskich armatorów nie jest duża. Baza znajduje się w marinie Limassol.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Nikozja - stolica Cypru, przez której centrum przebiega granica dzieląca wyspę na część południową - grecką i północną - turecką. Najciekawszym miejscem w Nikozji jest Stare Miasto, otoczone potężnym murem obronnym w kształcie koła, wybudowane przez Wenecjan. Warto również zobaczyć Muzeum Miejskiego Leventis, znajdujące się w odrestaurowanej dzielnicy Laiki Geitonia, Muzeum Biznatyjskie z bogatą kolekcją ikon oraz Muzeum Cypru z ciekawymi eksponatami archeologicznymi.

Limassol - drugie co do wielkości miasto Cypru, nad Zatoką Akrotiri na południowym wybrzeżu i jej "wodna stolica" z popularnym portem rybackim. Limassol zachwyca wspaniałymi zabytkami i długą plażą obramowaną nadmorskim deptakiem. Wiele tu restauracji, różnorodnych klubów i sklepów. Główną atrakcją jest zamek, w którym obecnie mieści się Muzeum Średniowiecznego Cypru oraz dwa meczety - Cami Kabir oraz Cami Jedid. Warto odwiedzić miasto w czasie corocznego festiwalu wina połączonego z darmową degustacją (na przełomie sierpnia i września).

Larnaca - to przede wszystkim wąskie uliczki starówki, całe mnóstwo sklepików i kafejek oraz miejski port, gdzie można zacumować. Warto odwiedzić dawną dzielnicę turecką, fort oraz muzea. Kilkanaście kilometrów za miastem rozciągają się piękne, bardziej kameralne i nie tak tłoczne plaże. W pobliżu znajduje się również słone jezioro, gdzie przywitają nas różowe flamingi.


Ciekawostki i porady

 • Obywatele Polski nie potrzebują wizy. Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać jedynie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz przejścia graniczne morskie w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi. Wjazd i wyjazd na teren Republiki Cypryjskiej przez porty lotnicze lub morskie znajdujące się na terenie tzw. "Tureckiej Republiki Cypru Północnego" (północna część wyspy) jest traktowany przez władze Republiki Cypryjskiej jako nielegalny.
   
 • Urzędowym językiem jest grecki, jednak w powszechnym użyciu jest także angielski. Obowiązującą walutą jest funt cypryjski, w części tureckiej - lit turecki.
   
 • Cypr zamieszkują dwie zantagonizowane narodowości. Są to Grecy i Turcy, którzy dawniej żyli w zgodzie. Zmieniło się to, gdy kraj zaczął zyskiwać coraz większą autonomię, a w dodatku wojska brytyjskie zaczęły stopniowo opuszczać ten teren. Konflikty zaczęły narastać, miasta podzielono na dzielnice greckie bądź tureckie, aż w końcu doszło do wybuchu wojny domowej, w wyniku której powstała Republika Turecka Cypru Północnego.
   
 • Aja Napa położona w południowo-wschodniej części wyspy, to jeden z najpopularniejszych kompleksów turystycznych. Znajdują się tu piękne piaszczyste plaże. Limassolu i Larnaki to kolejne ciekawe zakątki z dużą, piaszczystą przestrzenią do leżakowania i opalania. Jadąc wzdłuż wybrzeża na pograniczu Limassola i Pafos jest więcej miejsc do odwiedzenia niż w innych częściach wyspy: średniowieczny zamek Kolossi, wielki amfiteatr w Kurion, starożytne Palea Pafos. Dużą atrakcją są również wspaniałe, białe klify, gdzie najważniejszym jest głaz Petra tu Romiu, upamiętniający miejsce wyłonienia się z piany morskiej Afrodyty - patronki Cypru - bogini piękna i miłości. W pobliskim Nea Pafos znajdują sie ruiny świątyni Afrodyty.

  Urzędy państwowe, w tym banki, poczta, otwarte są zazwyczaj do godziny 13.00. Środa jest dniem, w którym wszystkie urzędy, apteki są otwarte tylko do godzin wczesno popołudniowych. W sezonie letnim zwyczajowo przyjęte jest zamykanie sklepów w godzinach 13.00-16.00. W czwartki zakłady fryzjerskie są nieczynne.
   
 • Cypr, to nie tylko piaszczyste, złote plaże - to również bogactwo zabytków kultury i starannie pielęgnowana tradycja, widoczna w tańcu, śpiewie i przekazywanych przez starsze pokolenia legendach. Dodatkową atrakcją są liczne imprezy organizowane zwłaszcza w sezonie letnim, największym zainteresowaniem turystów cieszy się organizowany we wrześniu Festiwal Wina, podczas którego można posmakować najbardziej wykwintnych, cypryjskich trunków oraz win domowej roboty. Do najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:

  > Kwiecień/Maj: Festiwal Dzikich Kwiatów Cypru;
  > Maj: obchody Wielkanocy;
  > Lipiec i Wrzesień: Festiwal Truskawek, radosnym obchodom towarzyszy oczywiście konsumpcja;
  > Sierpień/Wrzesień: koncerty przy Pełni Księżyca w Limassol, Pafos i innych miastach;
  > Wrzesień: Festiwal Lefkary oraz Festiwal Wina w Limassol - tradycyjna, coroczna impreza, której celem jest celebrowanie kultu wina. Obchodom towarzyszy bezpłatna degustacja każdego rodzaju wina;
  > Październik: Festiwal Afrodyty w Pafos