Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Estonia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Estonia Estonia Estonia to jeden z krajów basenu Morza Bałtyckiego, który może poszczycić się niezwykle bajkową przyrodą, nieskażoną naturą i ciekawymi miastami - pełnymi zamków, fortyfikacji i kościołów. Ciekawa linia brzegowa, liczne wyspy i wysepki oraz możliwość odwiedzenia Helsinek sprawiają, że jest to idealne miejsce na żeglarskie wakacje.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Estonia »

Estonia to młode i nieduże państwo (powstało po I wojnie światowej) znajdujące się w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim. Podobnie jak Polska, jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Od południa graniczy z Łotwą, od wschodu z Rosją, a od Finlandii dzieli ją Zatoka Fińska.

W skład Estonii wchodzi ponad 1500 wysp i wysepek w Zatoce Ryskiej, wśród których największe to Sarema i Hiuma. Północne wybrzeże jest wysokie i strome, zaś zachodnie silnie rozczłonkowane i niskie. Na małej powierzchni kraju znajduje się aż 38 rezerwatów, 4 parki narodowe i 17 parków krajobrazowych. Najciekawsze dostępne są od strony morza. Na wschód od Tallinna (na wybrzeżu Zatoki Fińskiej) znajduje się Park Narodowy Lahemaa, a na południowo-zachodnim wybrzeżu Rezerwat Przyrody Matsalu.

Estonia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, z wyraźnymi wpływami morskimi w zachodniej części kraju. Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu (luty) wynosi od -6°C na wschodzie do -2°C na zachodnich wyspach, natomiast w lipcu temperatura przyjmuje odpowiednio 16 i 18°C. Roczna suma opadów atmosferycznych na wybrzeżu morskim i wyspach wynosi 500 mm. Czerwiec, lipiec i sierpniem są najlepszymi miesiącami na wakacje pod żaglami.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Tallinn - stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim (na południowym brzegu Zatoki Fińskiej). Tallińska starówka urzeka od pierwszych chwil - wspaniale odremontowana i pełna uroczych zakątków, składa się z dwóch części, Dolnego i Górnego Miasta. Znajdziemy tu pełno zacisznych knajpek, restauracji, gdzie możemy skosztować grzanego wina i piwa Saku. Centrum stolicy to również oszklone biurowce, kompleks kilku centrów handlowych położonych obok siebie i wieżowce. Jest to miasto przede wszystkim idealne na weekendy i choć złośliwie nazywane jest "przedmieściem Helsinek" to zdecydowanie bije na głowę fińską stolicę. Kluby, kawiarnie i dyskoteki - w piątkowe i sobotnie popołudnie Tallin przestaje być cichy.
Do najciekawszych atrakcji można zaliczyć mury obronne (w tym 26 baszt z najbardziej znaną Kiek in de Kok), Górne Miasto - Toompea (licznie miejsca widokowe), Dolne Miasto (ulice Pikk, Lai i Vene oraz Plac Ratuszowy), barokowy pałac Kadriorg w rozległym parku, Rocca al Mare oraz ośrodek wypoczynkowy Pirita z piękną piaszczystą plażą nad Zatoką Tallińską.

Park Narodowy Lahemaa - około 70 km na wschód od Tallinna (na wybrzeżu Zatoki Fińskiej) znajduje się profesjonalnie pod względem turystycznym zagospodarowany park narodowy. Rozczłonkowane wybrzeże i liczne bezludne wysepki uzupełniają niesamowity krajobraz. Jest to rezerwat przyrody składający się z 15 jezior i 8 rzek, bagien, mokradeł oraz olbrzymich polodowcowych głazów. Małe miejscowości położone na terenie parku zachowały do dzisiaj swój pierwotny urok.

Narva Jõesuu - uzdrowisko nadmorskie z piękną plażą, portem jachtowym i źródłami wody mineralnej zaraz przy granicy z Rosją. Niżej znajduje się miasto Narva, które słynie ze średniowiecznej twierdzy. Dodatkową atrakcją jest możliwość odwiedzenia twierdzy iwanogrodzkiej, położonej na drugim brzegu rzeki.

Kuressaare - największe miasto i kurort na jednej z największych wysp Estonii, Saremie. Miasta atrakcyjne ze względu na liczne zabytki z zamkiem biskupim na czele, średniowieczne uliczki wokół centrum.

Kärdla - miejscowość wypoczynkowa i największe miasto na wyspie Hiuma, nad rzeką Nutria uchodzącą tu do Bałtyku. Małe wąskie uliczki przypominają bardziej rozbudowaną wieś, ale jest to doskonałe miejsce wypadowe na spotkania przyrodnicze z fauną i florą wyspy. Jest to jeden z ciekawszych letnich kurortów Estonii.

Haapsalu - nadmorski kurort i uzdrowisko na zachodnim wybrzeżu Estonii, nazywany "Wenecją Północy" ze względu na obfitość wody. Na turystów czeka m.in. zabytkowa starówka, Zamek Episkopatu oraz słynny drewniany dworzec kolejowy z najdłuższym w Europie zadaszonym peronem. Dodatkową atrakcją jest Rezerwat Przyrody Matsalu, który znajduje się na południe od Haapsalu. W jego skład wchodzą tereny po obu stronach Zatoki Matsalu, część Bałtyku zwana Vainamere, z wyspami i wysepkami, oraz delta rzeki Kasari.

Parnawa - letnia stolica Estonii, raj dla wczasowiczów i kuracjuszy położona jest nad Zatoką Parnu przy ujściu rzeki Parnawy. Odpoczywając w Parnawie warto zwiedzić: ratusz z klasycystyczną fasadą, cerkiew św. Katarzyny oraz Muzeum Miejskie poświęcone dziejom Parnawy. W pobliskiej miejscowości Tori największa w kraju stadnina koni zaprzęgowych ze szkółką jeździecką.

Wysepki Kihnu i Ruhnu - 12 km od lądu i 50 km w linii prostej od Parnawy leży wyspa Kihnu, a sporo dalej wyspa Ruhnu. Są to wymarzone miejsca na samotny odpoczynek w ciszy.


Ciekawostki i porady

  • Do Estonii warto wybrać się autem i przy okazji odwiedzić najciekawsze miejsca Litwy i Łotwy. PLL LOT zapewnia połączenia lotnicze na trasie Warszawa - Tallin - Warszawa. Połączenia autobusowe funkcjonują pięć razy w tygodniu (dokładne informacje można uzyskać w PKS na Dworcu Warszawa Zachodnia).
     
  • Nazwa Estonia (we współczesnym języku estońskim Eesti) może być wywodzona ze słowa Aestii, nazwy nadanej przez starożytnych Germanów ludom zamieszkującym tereny na północny wschód od Wisły. Rzymski historyk Tacyt w 98 r. n.e. po raz pierwszy pisał o ludach Aestii i wczesnych Skandynawach, nazywając ziemie na południe od Zatoki Fińskiej Eistland, a ich mieszkańców eistr.
     
  • Biorąc pod uwagę silne wpływy skandynawskie w Estonii, wielu Estończyków czuje się Skandynawami. Estończycy są najbliższymi krewnymi Finów, a wpływy szwedzkie czy duńskie były w Estonii bardzo silne. Sama nazwa stolicy Estonii - Tallinn znaczy "Duńskie Miasto".
     
  • Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:

    > Luty (24): Dzień Niepodległości, które jest najważniejszym świętem państwowym w Estonii. Upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku po zakończeniu Rewolucji Październikowej,
    > Czerwiec (23): Święto Zwycięstwa (Võidupüha). Święto to upamiętnia zwycięstwo nad Niemcami w bitwie pod Võnnu w czasie wojny o niepodległość (1919),
    > Sierpień (20): Święto Odzyskania Niepodległości (20 sierpnia 1991 roku Estonia odzyskała niepodległość od ZSRR).
     
     

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

NASZE MARKI