Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Oman - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Oman Oman Oman - ojczyzna Sindbada Żeglarza. Blisko 3 tysiące kilometrów piaszczystych, bajecznych plaż, urozmaicone krajobrazy - tajemnicze pustynie i zielone oazy, pełna życia rafa koralowa i warunki idealne do uprawiania sportów wodnych, orientalna architektura, bogata kultura i tradycja.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Oman »

Sułtanat Omanu położony jest na wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego. Od wschodu obmywany jest wodami Morza Arabskiego, na zachodzie graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Królestwem Arabii Saudyjskiej, a na południu z Republiką Jemenu. Oman jest jedną z ostatnich monarchii absolutnych, gdzie słowo władcy jest najwyższym prawem, o ile nie stoi w sprzeczności z prawem koranicznym. Uznawany jest za najbardziej zachowawcze państwo rejonu Półwyspu Arabskiego, gdyż przeważającą część Omańczyków stanowią Ibadyci - wyznawcy bardzo konserwatywnej odmiany islamu. Jeszcze kilkanaście lat temu turyści mieli bardzo utrudniony dostęp do skarbów naturalnych i historycznych państwa, ale po stopniowych reformach Sułtana Kadus ibn Said Al Saida, który zasiadł na tronie, kraj odwiedzają coraz liczniejsi turyści.

Teren Omanu jest w dużej części płaski. W zachodniej części kraju znajduje się pustynia Ar-Rab al-Chali. W północno-wschodniej części kraju znajdują się góry z najwyższym szczytem kraju – Dżabal Szams o wysokości 3018 m n.p.m. Krajobraz jest typowy dla tej części świata: pustynie, surowe łańcuchy górskie, głębokie kaniony i oazy, jak również małe osady, labirynty bazarów, stare historyczne forty, kilometry piaszczystych plaż oraz morze. Długość wybrzeża wynosi około 1700 km i panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Przejrzystość wody nie należy do najwyższych, ale świat podwodny jest bogaty: rafy koralowe, egzotyczne ryby, delfiny, wieloryby i żółwie. Można też podziwiać wraki dawno zatopionych statków.

W Omanie panuje klimat zwrotnikowy suchy – w styczniu temperatury wynoszą ok. 20 °C, a w lipcu bywa nawet do 50 °C. Opady są niskie, szczególnie w północnej części kraju, gdzie średnie wartości nie przekraczają 100 mm rocznie. Żeglować można przez cały rok, ale lepiej przybyć w miesiącach "chłodniejszych", czyli od listopada do lutego. Należy wystrzegać się pory monsunowej (czerwiec-wrzesień) na południu kraju.

Baza znajduje się w Al Mussanah Marina w Muscat, a na żeglarzy czeka katamaran Orana 44 z 2010 roku. Istnieje możliwość odbycia rejsu bez miejscowej załogi.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Muscat - stolica Omanu i niezwykle malowniczo położone miasto, rozdzielone pasmami skalistych gór i piaszczystych plaż, na których wybudowano fortyfikacje obronne. Dwa porty utworzono w naturalnych zatokach otoczonych skałami. Samo miasto utrzymane jest w typowej omańskiej tradycji, a nowoczesną architekturę można znaleźć w dzielnicy biznesu, Ruwi. Będąc w Muscat warto zobaczyć Muzeum Historii Naturalnej, Wielki Meczet, który jest jednym z największych na świecie oraz najstarszy targ Omanu przepełniony orientalnymi zapachami.

Sur - miasteczko portowe położone około 240 km na południe od Muscat i podobno rodzinne miasto legendarnego Sindbada Żeglarza. Najciekawszym budynkiem jest stocznia, w której produkuje się tradycyjne łodzie. Warto przejść się wąskimi uliczkami i zobaczyć tradycyjne omańskie domy z rzeźbionymi drzwiami i charakterystycznie zdobionymi oknami. W bliskim sąsiedztwie Sur znajdują się zielone wąwozy i plaże R'as Al Hadd oraz R'as Al Junayz, gdzie co roku tysiące żółwi kopie doły składając jaja.

Sohar - port w regionie Betinah, słynącego z plantacji mango, limonek, bananów i daktyli. Krajobraz miasteczka doskonale uzupełnia fort położony na wysokim wzgórzu.

Półwysep Musandam - część Omanu najbardziej wysunięta na północ i oddzielona od pozostałej części przez terytorium Emiratów Arabskich. Najszybciej dostać się można samolotem z Muscat, trochę dłużej autem lub wyczarterowanym jachtem. Musandam ze względu na malowniczy krajobraz, pełen zatok, wysepek, dolin i łańcuchów górskich nazywany jest "Norwegią Wschodu". Istnieje możliwość skorzystania z oferty rejsu na tradycyjnych osmańskich łodziach.


Ciekawostki i porady

  • Główne połączenie lotnicze obsługuje lotnisko w Muscat oraz Salalah, do którego dolecieć można m.in. z Wielkiej Brytanii, Australii, Indii i Egiptu. Drogą lądową dostać się można ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (między Dubajem a Muskatem kursują codziennie autobusy).
     
  • Obywatele polscy mogą otrzymać wizy w każdej placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie) bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody (promesy) władz imigracyjnych, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej. Turyści i przedstawiciele biznesu mogą również, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej, uzyskać wizy na wszystkich przejściach granicznych. Wizy jednokrotne uprawniają do maksymalnie miesięcznego pobytu, licząc od daty wjazdu; wizy wielokrotne, ważne jeden rok, uprawniają do wielu trzytygodniowych pobytów (między ostatnim wyjazdem a kolejnym wjazdem muszą upłynąć co najmniej 3 tygodnie).
     
  • Pieniądze można wymienić na lotnisku, w banku lub w kantorach w mieście. Najlepszy kurs w kantorach w Muscacie/Mutrahu. Na lotnisku pobierana jest prowizja 2% i kurs jest dużo niższy. W wielu miejscach, nawet w sklepach na bazarze, można płacić kartą. Jest sporo bankomatów w dużych miastach.
     
  • Ze względu na fakt, iż przeważającą część Omańczyków stanowią Ibadyci - wyznawcy bardzo konserwatywnej odmiany islamu, cudzoziemcy odwiedzający kraj, nawet jeśli nie są muzułmanami, muszą przestrzegać zasad zachowania jakie panują w świecie islamu. Zalecany jest stosowny ubiór w miejscach publicznych i zakaz spożywania alkoholu (serwowany jedynie w hotelach). Nie należy wchodzić do meczetów bez przewodnika. Podczas ramadanu (dorocznego miesięcznego postu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania posiłków, picia napojów i palenia tytoniu.
     
  • Warto odwiedzić meczet Sultan Qaboos, w którym znajduje się niesamowity perski dywan, który wyplatało 600 kobiet przez 4 lata oraz olbrzymi żyrandol dekorowany kryształami Swarovskiego o wymiarach 14x8 metrów.

 

  • Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:

    > Listopad (18): Dzień Narodowy,
    > Listopad (19): Urodziny sułtana Kabusa Ibn Sa'ida,
    > Muzułmańskie święta Eid-al-Fitr (koniec ramadanu), Eid-al-Adah (pielgrzymka do Mekki), islamski Nowy Rok i urodziny Proroka obchodzi się zgodnie z muzułmańskim kalendarzem księżycowym.
     
     

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

Najpiękniejsze porty w Chorwacji - przewodnik po najlepszych marinach

Wybierasz się w rejs i chcesz poznać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! W poniższym kompendium wiedzy znajdziesz sprawdzone informacje na temat portów, wysp i innych atrakcji nad Adriatykiem. Dowiesz się też, jakie są zalety postoju w...

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki

Zastanawiasz się, czy żeglowanie z dziećmi to na pewno dobry pomysł? Chcesz wiedzieć, czy rejsy rodzinne bardzo różnią się od tych organizowanych wyłącznie z dorosłymi? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj poniższy artykuł. Zawiera on wiele praktycznych...

Luksusowe jachty na wynajem - ile to kosztuje i gdzie szukać?

Podobają Ci się jachty luksusowe? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich wyposażenia, parametrów oraz możliwości, jakie oferują? A może zastanawiasz się, czy taka ekstrawagancja, jak wynajem luksusowych jachtów, pozostaje w zasięgu Twoich możliwości finansowych? Jeśli chcesz...

Czy w niedziele zrobisz zakupy w Chorwacji?

Z początkiem lipca w Chorwacji weszło w życie nowe prawo dotyczące niedziel handlowych. Czy oznacza to, że teraz zrobienie zakupów na rejs będzie utrudnione? Niekoniecznie – przepisy przewidują sporo wyjątków. Sprawdźmy więc, jak to wygląda w praktyce i czy pomysł zakazu handlu w...

Roaming i numery kierunkowe, czyli jak nie zwariować za granicą.

Próbujesz dodzwonić się do znajomego przebywającego za granicą i nagle słyszysz zdanie: ,,nie ma takiego numeru”. Jesteś pewny, że wpisałeś dobry numer? Jeśli tak, to problem może być tylko jeden, czyli brak numeru kierunkowego. Dlatego dzisiaj przychodzimy do Was z wpisem, który...

NASZE MARKI