Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Polinezja Francuska - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Polinezja Francuska Polinezja Francuska Każdy powinien się zgodzić, iż "trzy rzeczy najpiękniejsze na świecie, to kobieta w tańcu, koń w galopie i statek pod pełnymi żaglami" ... statek płynący w kierunku Bora-Bora, ósmego cudu świata. Pozwoliliśmy sobie na dopełnienie słów Krzysztofa Baranowskiego, gdyż inaczej nie można sobie wyobrazić piękna Polinezji Francuskiej.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Polinezja Francuska »

Polinezja Francuska to wspólnota zamorska Francji, która obejmuje pięć archipelagów (Wyspy Towarzystwa, Markizy, Wyspy Tuamotu, Wyspy Gambier, Wyspy Australe) i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym. Położona w środkowej części Oceanu Spokojnego, po obu stronach równika i po obu stronach linii zmiany daty. Sezon turystyczny trwa tu cały czas, a więc na wakacje na rajskie wyspy Polinezji Francuskiej warto wybrać się o każdej porze roku.

Stolicą terytorium jest Papeete na wyspie Tahiti, która jest zarazem największą i najbardziej znaną pojedynczą wyspą w archipelagu Wysp Na Wietrze (druga najbardziej popularna to Bora Bora). Językiem urzędowym jest oczywiście język francuski. Inne atole, wyspy, grupy wysp należące do Polinezji Francuskiej to m.in.: Huahine, Taha'a, Raiatea, Maiao, Markizy, Maupiti, Mehetia, Moorea, Tetiaroa, Tuamotu, Tubuai i Tupai.

Wyspy pochodzenia wulkanicznego, aczkolwiek część archipelagów stanowią atole koralowe - szczególnie na Tuamotu, otoczone laguną, odcięte od morza przez rafy koralowe reprezentują wszystkie formy pięknej natury. Zielone ze szczytami w chmurach, licznymi wodospadami i dolinami, plantacjami wanilii to raj dla uczestników rejsu na Polinezji Francuskiej. Wybrzeże wysp jest niezwykle malownicze. Plaże mają zarówno czarny bazaltowy piasek jak i biały. Oblewane są czystymi, przejrzystymi i bardzo ciepłymi wodami oceanu, w których ukryte są przepiękne rafy koralowe, będące szczególną atrakcją dla miłośników nurkowania. Plaże oraz natura wyspy są ucieleśnieniem marzeń każdego turysty.

Doskonale przygotowana flota jachtów i katamaranów oraz niezliczona ilość wysp, wysepek, atoli i lagun uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami. Naszą główną bazą jest marina Raiatea na wyspie o tej samej nazwie a "płyniemy tam, gdzie słońca blask nie mąci nocy cień".

Dostać się na wyspy można drogą powietrzną. Z Europy na lotnisko w Papeete (PPT) latają samoloty z Paryża linii AirTahitiNui, Air France oraz Frenchblue. 
 Porty / Mariny
 

Tahiti - jest największą i jedną z najbardziej znanych wysp Polinezji Francuskiej, ze stolicą w Papeete (zarazem główny port). Wyspa otoczona rafami koralowymi składa się z dwóch części: Wielkiej Tahiti (Tahiti Nui) i Małej Tahiti (Tahiti Iti), połączonych wąskim przesmykiem. Liczne wodospady, groty ukryte w skałach, Przylądek Wenus (Point Venus) - położonej u podnóża czarnej plaży czy muzeum słynnego malarza tahitańskich kobiet - Gaugina, to tylko nieliczne atrakcje czekające na żeglarzy.

Raiatea - druga co do wielkości wyspa Polinezji Francuskiej, kulturalne serce, nazywana często "Świętą Wyspą". Tutaj znajduje się Marina Apooiti i z niej rozpoczynają się nasz rejsy. Raiatea otoczona laguną, stanowi kolejny obraz wyspy wulkanicznej na Południowym Pacyfiku. Jest wyspą górzystą, gdzie Temehani to góra określana mianem polinezyjskiego Olimpu oraz rajem, gdzie rośnie kwiat jedyny na ziemi - Tiare Apatahii. Wyspa słynie z bujnych zielonych dolin, oszałamiających wodospadów i przepięknych zatok. Plantacje pereł i wanilii, miejscowy targ i port Uturoa to tylko nieliczne atrakcje jakie czekają na żeglarzy.

Taha'a - zwana również wyspą waniliową z powodu unoszącego się w powietrzu zapachu wanilii, uprawianej przez miejscową ludność. Słynie z hodowli czarnych pereł na rafach i turkusowych lagun dookoła wyspy. Złoto-piaszczyste plaże lub nurkowanie wśród pięknych koralowców to główne atrakcje tego miejsca.

Huahine - odkryta, jak pozostałe Wyspy Pod Wiatrem przez Jamesa Cooka w roku 1769 podczas brytyjskiej ekspedycji naukowej na Ocean Spokojny. Składa się z dwóch wysp: Hauhine Nui na północy i Huahine Iti na południu. Obie wyspy oddzielone są wąskim kanałem, a także dwiema zatokami: Zatoką Maroe oraz Bouvoyne. Hauhine jest wyspą górzystą, ale o łagodnych zboczach. Oprócz dobrze osłoniętych zatok z plażami pokrytymi koralowym piaskiem, można tu zobaczyć także jedyne jezioro - Fauna Nui. Dzięki mniejszej ilości turystów, można na niej obserwować z bliska tradycyjny styl życia Polinezyjczyków mieszkających w kolorowych chatach, uprawiających wanilię, melony i banany. Oryginalną atrakcją wyspy jest prawie 2-metrowy most nad strumieniem, który tworzą żywe węgorze, przez tubylców uważane za święte.

Bora-Bora - wulkaniczna wyspa, uznawana jest przez znawców za ósmy cud natury lub po prostu "Perłą Pacyfiku". To idealne miejsce na wypoczynek oraz raj dla miłośników sportów wodnych (surfing, windsurfing, narty wodne, kitesurfing, nurkowanie), ale również żeglarzy chcących spotkać wieloryby, rekiny, żółwie morskie czy płaszczki. Atrakcją jest również naturalny podwodny park - Koralowy Ogród. Główną osadą na wyspie jest Vaitape.

 

 

 Ciekawostki i porady

 

 • Na Polinezje Francuską dostaniemy się bezpośrednio samolotem z Paryża na Papeete, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Następnie samolotem z Papeete na Raiatea (cena przelotu w obie strony około 225€). Możliwe jest odebranie jednostki na Papeete, ale wiąże się to z dodatkowym kosztem "one way".
   
 • Najlepiej wybrać się na rejs między grudniem a kwietniem z powodu najbardziej sprzyjających warunków pogodowych ze stałymi wiatrami. Jest też pewność, że w tym okresie nie będzie zagrożenia huraganowego. Wiatry są obecne niezależnie od poru roku: maara'amu w porze suchej i toerau w porze deszczowej.
   
 • Polinezja Francuska położona jest w strefie tropikalnej. Klimat jest bardzo zróżnicowany a wpływa na to rozproszenie wysp. W strefie zwrotnikowej średnie roczne temperatury powietrza wahają się w granicach 20-25°C, natomiast w strefie równikowej dochodzą do 32°C.
   
 • Atole koralowe, gdzie znikły już wyspy wewnątrz laguny są zazwyczaj niebezpiecznym doświadczeniem dla żeglarzy albowiem zauważa się je dopiero w ostatnie chwili. Szczególnie żegluga w nocy może zakończyć się tragicznie, bowiem praktycznie są niewidzialne.
   
 • Najsławniejszą wizytą były odwiedziny żaglowca Bounty, na którym wszczęto bunt pod kierownictwem porucznika Christiana Fletchera przeciwko kapitanowi Williamowi Blight.
   
 • Polinezja Francuska z bazą czarterową na Raiatea, obok Seszeli i Karaib stanowią żeglarską alternatywę w okresie, kiedy w Europie jest zimno i śnieżnie.
   
 • Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  > marzec - Międzynarodowe zawody w łowieniu mieczników w Raiatea (Raiatea International Billfish Tournament), Regaty Perłowe (Tahiti Pearl Regatta);
  > kwiecień - Dni Dziedzictwa Polinezji Francuskiej (Heritage Days );
  > maj - zawody surfingowe na zachodnim wybrzeżu Teahupoo (Billabong Pro);
  > lipiec / sierpień - Narodowy festiwal kultury Polinezyjskiej (Heiva Nui );
  > październik / listopad - wyścig na canoe (Hawaiki Nui).

 Polecane trasy


Współpracujący z nami armator proponuje dwie możliwości czarterów. Krótszy 7-dniowy pozwala zobaczyć takie perły Polinezji jak Raiatea, Taha's i Bora-Bora. Dłuższy 14-dniowy to więcej czasu na odkrycie tajemnic i ciekawych zakątków każdej z wysp oraz dodatkowo rejs na piękną wyspę Hauhine.
 

Raiatea, Taha'a i Bora-Bora - 7 dni
1: Raiatea - zaokrętowanie w Marinie Apooiti
2: Raiatea - Taha'a / cumowanie na Hurepiti Bay
3: Taha'a - Bora-Bora
4: Bora-Bora / zwiedzanie miasteczka Vaitape
5: Bora-Bora / nurkowanie z rekinami i płaszczkami
6: Bora-Bora - Taha'a / zachód słońca na Motu Tautau
7: Taha'a - Raiatea / opłynięcie wybrzeża Motu Tautau
8: Raiatea  - wyokrętowanie w Marinie Apooiti
Raiatea, Huahine, Taha'a i Bora-Bora - 14 dni

1: Raiatea - zaokrętowanie w Marinie Apooiti
2: Raiatea - Taha'a (opłynięcie laguny)
3: Taha'a - Hauhine (Fare)                    
4: Hauhine / zwiedzanie południowej części wyspy
5: Hauhine / plażowanie na Avea
6: Hauhine - Raiatea
7: Raiatea / Motu Nao Nao
8: Raiatea / pływanie i nurkowanie na lagunie
9: Raiatea - Bora-Bora
10: Bora-Bora / zwiedzanie miasteczka Vaitape
11: Bora-Bora / cumowanie na lagunie wyspy
12: Bora Bora / nurkowanie z rekinami i płaszczkami
13: Bora-Bora - Taha'a / zachód słońca na Motu Tautau
14: Taha'a / cumowanie na Hurepiti Bay
15: Raiatea  - wyokrętowanie w Marinie Apooiti


 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Czy w niedziele zrobisz zakupy w Chorwacji?

Z początkiem lipca w Chorwacji weszło w życie nowe prawo dotyczące niedziel handlowych. Czy oznacza to, że teraz zrobienie zakupów na rejs będzie utrudnione? Niekoniecznie – przepisy przewidują sporo wyjątków. Sprawdźmy więc, jak to wygląda w praktyce i czy pomysł zakazu handlu w...

Roaming i numery kierunkowe, czyli jak nie zwariować za granicą.

Próbujesz dodzwonić się do znajomego przebywającego za granicą i nagle słyszysz zdanie: ,,nie ma takiego numeru”. Jesteś pewny, że wpisałeś dobry numer? Jeśli tak, to problem może być tylko jeden, czyli brak numeru kierunkowego. Dlatego dzisiaj przychodzimy do Was z wpisem, który...

Katamaran czy jacht - jaki typ łodzi wybrać?

Jednym z „problemów pierwszego świata” jest coroczny dylemat żeglarzy wybierających się w rejs – co będzie lepsze: jacht czy katamaran? Jeśli Ty również zmagasz się z tym pytaniem (szczęściarzu!), to jesteś we właściwym miejscu. Znajdziesz tu krótkie omówienie czterech...

Co zabrać na rejs do Chorwacji?

Zastanawiasz się, co zabrać na żagle do Chorwacji? Chcesz mieć pewność, że w Twoim ekwipunku znajdzie się wszystko to, czego będziesz potrzebować w czasie rejsu? W takim razie przeczytaj koniecznie poniższy tekst. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci...

Opłaty w Parku Narodowym La Maddalena

Pływasz po Sardynii? Zastanawiasz się, ile kosztuje opłata za wpłynięcie jachtem do parku narodowego Archipelagu La Maddalena? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista (i łatwa do znalezienia).

13 zasad czarterowania jachtów

Czy wiesz jak ,,dobrze” wyczarterować jacht? Znasz zasady, które pozwolą Ci wynegocjować niższą cenę? A może boisz się, że na pozór korzystna oferta w praktyce może okazać się dwa razy droższa? W tym artykule chcemy Wam przedstawić nasze sposoby na dobry czarter jachtów....

NASZE MARKI