Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Jak dojechać do Chorwacji w 2021 roku?

Jak dojechać do Chorwacji w 2021 roku? Zbliża się majówka i sezon żeglarski (wreszcie!). Wielu z Was zapewne uda się do Chorwacji celem przypomnienia sobie, jak to jest poczuć wiatr w żaglach i słoneczko na twarzy. Niestety w Europie i nie tylko nadal panuje koronazamęt i związane z nim różnorakie obostrzenia. Jak w tych warunkach dostać się do Chorwacji? W których państwach trzeba będzie okazać negatywny test, a przez które przejedziemy bez żadnych utrudnień? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Na początek garść faktów

Jeśli spojrzycie na mapę, łatwo zorientujecie się, że po drodze do Chorwacji znajduje się kilka innych krajów. Sytuacja w każdym z nich może się zmieniać dynamicznie. Niektórzy z naszej redakcji właśnie wrócili z rejsu po Chorwacji i przejechali wraz z rodzinami  całą trasę w tę i z powrotem bez żadnych przeszkód. Czy jest to normą, czy może mieli szczęście – nie nam to rozstrzygać.

Faktem jest, że uregulowania co do koronawirusa bywają różne. Nie mamy wpływu na to, czy od momentu napisania tego tekstu do chwili, kiedy go przeczytacie, jakiś polityk nie zmieni przypadkiem zdania i nie wprowadzi nowych przepisów. Może się tak zdarzyć. Nie ponosimy za to odpowiedzialności – od zamieszczania aktualnych informacji w każdym kraju są właściwe służby. Dlatego przed wyjazdem sprawdźcie, jak wyglądają przepisy w danej chwili na odpowiednich stronach rządowych. Oto krótka ściąga z wyszczególnieniem państw, przez które możecie podróżować.

Austria

Informacje dla turystów możecie znaleźć pod tym adresem: https://www.austria.info/pl/informacje-ogolne/pozostancie-zdrowi/zasady-wjazdu-do-austrii. Zgromadzono tam aktualne informacje dotyczące testów, podróży służbowych i przejazdów tranzytem. Przydatnym adresem może być też oficjalna strona rządowa: https://www.gov.pl/web/austria/przyjazd-i-tranzyt-przez-Austrie

Czechy

Nasi południowi sąsiedzi zamieszczają bieżące informacje dla podróżnych pod tym adresem: https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL/926179fc-1601-4cf8-b201-0b33b3878f08/page/covid-19. Warto też sprawdzić stronę i zalecenia naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy.

Słowacja

W tym przypadku najlepszym źródłem informacji pozostaje oficjalna strona naszego MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowacja. Można też odwiedzić specjalny serwis, jaki Słowacy stworzyli w związku z koronawirusem: https://korona.gov.sk/. Znajdziecie w nim mapki, rozpiskę przypadków, a także informacje dla podróżnych.

Słowenia

Aktualne informacje dla podróżnych zamieszczane są na stronie: https://www.visitslovenia.pl/artykuly/1,3202,0,0,koronawirus-slowenia. Można tam również porozmawiać na czacie i dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak wygląda sytuacja. Alternatywnym źródłem jest strona MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowenia.

Węgry

Warunki przejazdu przez kraj Bratanków znajdziecie pod tym adresem: https://www.bud.hu/en/covid_19/information_on_entering_and_leaving_hungary lub na polskiej stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wegry.

Warto pamiętać, że mimo iż obecnie (kwiecień 2021) przejazd przez Węgry jest możliwy bez testów, jest w tym pewien haczyk: wjeżdżając, dostaniecie naklejkę „tranzyt”, z którą możecie jeździć tylko określonymi drogami (mapkę otrzymacie razem z naklejką) oraz tankować na wyznaczonych stacjach. Za nieprzestrzeganie tego wymogu policja może ukarać Was mandatem.

Zasady wjazdu do Chorwacji (stan na dzień 20.04.2021)

Przede wszystkim pamiętajcie, ze Chorwacja leży poza strefą Schengen. Oznacza to, że można, a nawet należy spodziewać się tam kontroli granicznej. Co więcej, zgodnie z polskimi przepisami, wracając z kraju nienależącego do Schengen, powinniśmy odbyć kwarantannę.

Przed wyjazdem należy tez spełnić jeszcze jeden wymóg – zarejestrować się na stronie: https://entercroatia.mup.hr/. Szczegółowe, a przede wszystkim aktualne informacje na temat obowiązujących obostrzeń możecie znaleźć pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/chorwacja/wjazd-do-chorwacji-tylko-z-testem-na-sars-cov2.

Aktualnie wjazd na terytorium Chorwacji możliwy jest dla następujących grup osób (przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie to jeszcze na stronach rządowych):

1.    Dzieci do lat 7.

2.    Ozdrowieńców (do 180 dni od zakażenia koronawirusem).

3.    Osób zaszczepionych.

4.    Posiadaczy ujemnego wyniku testu, przetłumaczonego na j. angielski. Możecie wybrać za około 130 zł lub PCR za jakieś 400 zł. Test nie może być starszy, niż sprzed 48 godzin. Możecie też wykonać go już w Chorwacji, ale lepiej zrobić to w Polsce – jeśli wyjdzie pozytywny, a będziecie już daleko od domu, to będzie problem.

 

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Tanie loty czy to możliwe?

Kochając żeglarstwo i czarterując jachty za granicą trzeba liczyć się z kosztami. Czy można to robić oszczędnie? Są na to pewne sposoby, dlatego chcemy Wam pomóc i podzielić się naszymi radami jak podróżować taniej. Ten mini poradnik jest dla każdego, nie ma znaczenia czy chcesz...

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać?

Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy...

Co to znaczy czarter jachtów? Na czym polega czarter jachtu?

Tak naprawdę wynajem jachtu jest bardzo prostą sprawą – pod warunkiem, że nie jest to nasz pierwszy raz i wiemy już, na co warto zwrócić uwagę, gdzie szukać najlepszych łodzi itp. Niniejszy tekst powstał z myślą o wszystkich, którzy nie mają jeszcze takiej wiedzy, albo...

Czarter jachtu bez patentu — czy to możliwe?

Czy w popularnych wakacyjnych miejscówkach, takich, jak Grecja, Włochy lub Chorwacja, możliwy jest wynajem jachtu bez patentu? Jak wyglądają lokalne przepisy? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii oraz podpowiemy, co zrobić w przypadku, gdy chcemy spędzić wakacje...

Ile kosztuje wynajem jachtu w Chorwacji?

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na czarter jachtu w Chorwacji? O czym warto pamiętać podczas rezerwacji łodzi? Od czego zależy cena wynajmu i co można zrobić, by zapłacić za rejs jak najmniej? Poniżej zgromadziliśmy kilka wskazówek, które ułatwią znalezienie...

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji?

Jakiego rodzaju uprawnienia żeglarskie wymagane są w Grecji? Kto i na jakich warunkach może prowadzić jachty po tamtejszych wodach? Czy wystawiony przez PZŻ, polski patent żeglarski jest do czegoś przydatny? Z jakiego powodu greckie przepisy wymagają obecności w załodze tzw. co-skippera...

NASZE MARKI