Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji?

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji? Jakiego rodzaju uprawnienia żeglarskie wymagane są w Grecji? Kto i na jakich warunkach może prowadzić jachty po tamtejszych wodach? Czy wystawiony przez PZŻ, polski patent żeglarski jest do czegoś przydatny? Z jakiego powodu greckie przepisy wymagają obecności w załodze tzw. co-skippera i jakie warunki należy spełnić, pragnąc pełnić taką funkcję? Zaraz wyjaśnimy wszystkie powyższe kwestie.

Uprawnienia żeglarskie w Grecji

Słoneczna Grecja nie bez przyczyny uznawana jest za prawdziwy raj dla żeglarzy. Warto przypomnieć, że czeka tam na nich aż sześć różnych akwenów, a mianowicie:

  • Cyklady,
  • Morze Jońskie,
  • Zatoka Sarońska,
  • Dodekanez,
  • Sporady,
  • Chalkidiki.

Co niezmiernie istotne, specyfika każdego z tych miejsc jest nieco odmienna od pozostałych, a na dokładne poznanie Grecji z poziomu pokładu potrzeba przynajmniej kilku sezonów. Oznacza to również, że pragnąc bezpiecznie prowadzić jacht po tamtejszych wodach, trzeba posiadać nie tylko patent żeglarski, ale też pewne obycie i doświadczenie.

Czy polski patent żeglarski jest ważny w Grecji?

Jak najbardziej. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że wymagane prawem uprawnienia żeglarskie w Grecji nie różnią się wiele od tych, jakie są konieczne w innych krajach europejskich. Oznacza to, że aby móc swobodnie poruszać się po tamtejszych wodach, trzeba mieć co najmniej patent jachtowego sternika morskiego.

Należy również pamiętać, że w Grecji nie jest konieczne posiadanie certyfikatu radiooperatora UKF (SRC).

Jakim jachtem można pływać w Grecji z polskim patentem JSM?

Warto podkreślić, że uprawnienia żeglarskie w Grecji podlegają podobnym uregulowaniom, jak w Polsce. Oznacza to, że posiadacze patentu jachtowego sternika morskiego mogą tam prowadzić następujące rodzaje jednostek:

  • jacht do 18 metrów długości,
  • katamaran do 18 metrów długości.

Z uwagi na duży stopień trudności pływania po greckich wodach, tamtejsze przepisy wymagają dodatkowo obecności na pokładzie tzw. co-skippera.

Co-skipper - obowiązkowy w Grecji

Ciekawostką jest, że greckie przepisy odnoszą się nie tylko do osoby, która będzie prowadziła jacht, ale również do członków załogi. Prawo wymaga bowiem, aby poza kapitanem na pokładzie znajdowała się jeszcze inna osoba mająca jakiekolwiek doświadczenie w żeglowaniu.

Taki załogant ma pełnić funkcję tzw. co-skippera, czyli pomocnika (zastępcy) kapitana. W razie konieczności jego zadaniem jest bezpieczne doprowadzenie jednostki do najbliższego portu. Na szczęście wymogi prawne dotyczące co-skippera nie są zbyt rygorystyczne. Osoba pełniąca tę funkcję nie musi posiadać żadnych uprtawnień żeglarskich. Wystarczy, że zadeklaruje, iż zgadza się odgrywać tę rolę oraz że ma doświadczenie na wodzie. 

Czarter jachtu w Grecji - jak wynająć jacht?

Posiadając odpowiednie uprawnienia żeglarskie, w Grecji można naprawdę zaszaleć. Różnorodność tamtejszych wód sprawia, że zarówno wytrawne wilki morskie, pragnące przeżyć prawdziwą przygodę pod żaglami, jak i miłośnicy błogiego szaleństwa, znajdą coś dla siebie.

Pragnąc wynająć jacht, wystarczy wejść na stronę dobrej firmy czarterowej, mającej duże doświadczenie oraz zapewniającej dostęp do szerokiej bazy jednostek od sprawdzonych armatorów.

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Tanie loty czy to możliwe?

Kochając żeglarstwo i czarterując jachty za granicą trzeba liczyć się z kosztami. Czy można to robić oszczędnie? Są na to pewne sposoby, dlatego chcemy Wam pomóc i podzielić się naszymi radami jak podróżować taniej. Ten mini poradnik jest dla każdego, nie ma znaczenia czy chcesz...

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać?

Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy...

Co to znaczy czarter jachtów? Na czym polega czarter jachtu?

Tak naprawdę wynajem jachtu jest bardzo prostą sprawą – pod warunkiem, że nie jest to nasz pierwszy raz i wiemy już, na co warto zwrócić uwagę, gdzie szukać najlepszych łodzi itp. Niniejszy tekst powstał z myślą o wszystkich, którzy nie mają jeszcze takiej wiedzy, albo...

Czarter jachtu bez patentu — czy to możliwe?

Czy w popularnych wakacyjnych miejscówkach, takich, jak Grecja, Włochy lub Chorwacja, możliwy jest wynajem jachtu bez patentu? Jak wyglądają lokalne przepisy? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii oraz podpowiemy, co zrobić w przypadku, gdy chcemy spędzić wakacje...

Ile kosztuje wynajem jachtu w Chorwacji?

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na czarter jachtu w Chorwacji? O czym warto pamiętać podczas rezerwacji łodzi? Od czego zależy cena wynajmu i co można zrobić, by zapłacić za rejs jak najmniej? Poniżej zgromadziliśmy kilka wskazówek, które ułatwią znalezienie...

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji?

Jakiego rodzaju uprawnienia żeglarskie wymagane są w Grecji? Kto i na jakich warunkach może prowadzić jachty po tamtejszych wodach? Czy wystawiony przez PZŻ, polski patent żeglarski jest do czegoś przydatny? Z jakiego powodu greckie przepisy wymagają obecności w załodze tzw. co-skippera...

NASZE MARKI