Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji?

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji? Jakiego rodzaju uprawnienia żeglarskie wymagane są w Grecji? Kto i na jakich warunkach może prowadzić jachty po tamtejszych wodach? Czy wystawiony przez PZŻ, polski patent żeglarski jest do czegoś przydatny? Z jakiego powodu greckie przepisy wymagają obecności w załodze tzw. co-skippera i jakie warunki należy spełnić, pragnąc pełnić taką funkcję? Zaraz wyjaśnimy wszystkie powyższe kwestie.

Uprawnienia żeglarskie w Grecji

Słoneczna Grecja nie bez przyczyny uznawana jest za prawdziwy raj dla żeglarzy. Warto przypomnieć, że czeka tam na nich aż sześć różnych akwenów, a mianowicie:

  • Cyklady,
  • Morze Jońskie,
  • Zatoka Sarońska,
  • Dodekanez,
  • Sporady,
  • Chalkidiki.

Co niezmiernie istotne, specyfika każdego z tych miejsc jest nieco odmienna od pozostałych, a na dokładne poznanie Grecji z poziomu pokładu potrzeba przynajmniej kilku sezonów. Oznacza to również, że pragnąc bezpiecznie prowadzić jacht po tamtejszych wodach, trzeba posiadać nie tylko patent żeglarski, ale też pewne obycie i doświadczenie.

Czy polski patent żeglarski jest ważny w Grecji?

Jak najbardziej. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że wymagane prawem uprawnienia żeglarskie w Grecji nie różnią się wiele od tych, jakie są konieczne w innych krajach europejskich. Oznacza to, że aby móc swobodnie poruszać się po tamtejszych wodach, trzeba mieć co najmniej patent jachtowego sternika morskiego.

Należy również pamiętać, że w Grecji nie jest konieczne posiadanie certyfikatu radiooperatora UKF (SRC).

Jakim jachtem można pływać w Grecji z polskim patentem JSM?

Warto podkreślić, że uprawnienia żeglarskie w Grecji podlegają podobnym uregulowaniom, jak w Polsce. Oznacza to, że posiadacze patentu jachtowego sternika morskiego mogą tam prowadzić następujące rodzaje jednostek:

  • jacht do 18 metrów długości,
  • katamaran do 18 metrów długości.

Z uwagi na duży stopień trudności pływania po greckich wodach, tamtejsze przepisy wymagają dodatkowo obecności na pokładzie tzw. co-skippera.

Co-skipper - obowiązkowy w Grecji

Ciekawostką jest, że greckie przepisy odnoszą się nie tylko do osoby, która będzie prowadziła jacht, ale również do członków załogi. Prawo wymaga bowiem, aby poza kapitanem na pokładzie znajdowała się jeszcze inna osoba mająca jakiekolwiek doświadczenie w żeglowaniu.

Taki załogant ma pełnić funkcję tzw. co-skippera, czyli pomocnika (zastępcy) kapitana. W razie konieczności jego zadaniem jest bezpieczne doprowadzenie jednostki do najbliższego portu. Na szczęście wymogi prawne dotyczące co-skippera nie są zbyt rygorystyczne. Osoba pełniąca tę funkcję nie musi posiadać żadnych uprtawnień żeglarskich. Wystarczy, że zadeklaruje, iż zgadza się odgrywać tę rolę oraz że ma doświadczenie na wodzie. 

Czarter jachtu w Grecji - jak wynająć jacht?

Posiadając odpowiednie uprawnienia żeglarskie, w Grecji można naprawdę zaszaleć. Różnorodność tamtejszych wód sprawia, że zarówno wytrawne wilki morskie, pragnące przeżyć prawdziwą przygodę pod żaglami, jak i miłośnicy błogiego szaleństwa, znajdą coś dla siebie.

Pragnąc wynająć jacht, wystarczy wejść na stronę dobrej firmy czarterowej, mającej duże doświadczenie oraz zapewniającej dostęp do szerokiej bazy jednostek od sprawdzonych armatorów.

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Opłaty w Parku Narodowym La Maddalena

Pływasz po Sardynii? Zastanawiasz się, ile kosztuje opłata za wpłynięcie jachtem do parku narodowego Archipelagu La Maddalena? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista (i łatwa do znalezienia).

13 zasad czarterowania jachtów

Czy wiesz jak ,,dobrze” wyczarterować jacht? Znasz zasady, które pozwolą Ci wynegocjować niższą cenę? A może boisz się, że na pozór korzystna oferta w praktyce może okazać się dwa razy droższa? W tym artykule chcemy Wam przedstawić nasze sposoby na dobry czarter jachtów....

Aplikacje żeglarskie - najlepsze aplikacje mobilne dla żeglarzy

Współczesny żeglarz poradzi sobie bez elektroniki? Pewnie, że tak. Ale skoro i tak ma w kieszeni telefon, nic nie stoi na przeszkodzie, by mógł ułatwić sobie życie i skorzystać z dobrodziejstw techniki. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych aplikacji dla żeglarzy. Które z nich...

Czy znasz aplikacje przydatne w podróży?

Podróże nie zawsze są łatwe, ale mogą odbywać się bez niepotrzebnego stresu. Planując wakacje na jachcie, warto posiadać aplikacje, które ułatwią nam podróż. Jednakże, zacznijmy od początku, czyli od aplikacji, które przydadzą się każdemu. W kolejnej części omówimy...

Euro w Chorwacji a ceny czarterów

W jaki sposób wprowadzenie euro w Chorwacji wpłynie na ceny czartery jachtów? Czy od 2023 roku w chorwackich marinach będzie drożej? A może ceny spadną? Co zrobić z kunami, które zostały z poprzednich rejsów? Zapraszamy do przeczytania naszej krótkiej analizy.

Tanie loty czy to możliwe?

Kochając żeglarstwo i czarterując jachty za granicą trzeba liczyć się z kosztami. Czy można to robić oszczędnie? Są na to pewne sposoby, dlatego chcemy Wam pomóc i podzielić się naszymi radami jak podróżować taniej. Ten mini poradnik jest dla każdego, nie ma znaczenia czy chcesz...

NASZE MARKI