Wybierz akwen
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji?

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji? Jakiego rodzaju uprawnienia żeglarskie wymagane są w Grecji? Kto i na jakich warunkach może prowadzić jachty po tamtejszych wodach? Czy wystawiony przez PZŻ, polski patent żeglarski jest do czegoś przydatny? Z jakiego powodu greckie przepisy wymagają obecności w załodze tzw. co-skippera i jakie warunki należy spełnić, pragnąc pełnić taką funkcję? Zaraz wyjaśnimy wszystkie powyższe kwestie.

Uprawnienia żeglarskie w Grecji

Słoneczna Grecja nie bez przyczyny uznawana jest za prawdziwy raj dla żeglarzy. Warto przypomnieć, że czeka tam na nich aż sześć różnych akwenów, a mianowicie:

  • Cyklady,
  • Morze Jońskie,
  • Zatoka Sarońska,
  • Dodekanez,
  • Sporady,
  • Chalkidiki.

Co niezmiernie istotne, specyfika każdego z tych miejsc jest nieco odmienna od pozostałych, a na dokładne poznanie Grecji z poziomu pokładu potrzeba przynajmniej kilku sezonów. Oznacza to również, że pragnąc bezpiecznie prowadzić jacht po tamtejszych wodach, trzeba posiadać nie tylko patent żeglarski, ale też pewne obycie i doświadczenie.

Czy polski patent żeglarski jest ważny w Grecji?

Jak najbardziej. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że wymagane prawem uprawnienia żeglarskie w Grecji nie różnią się wiele od tych, jakie są konieczne w innych krajach europejskich. Oznacza to, że aby móc swobodnie poruszać się po tamtejszych wodach, trzeba mieć co najmniej patent jachtowego sternika morskiego.

Należy również pamiętać, że w Grecji nie jest konieczne posiadanie certyfikatu radiooperatora UKF (SRC).

Jakim jachtem można pływać w Grecji z polskim patentem JSM?

Warto podkreślić, że uprawnienia żeglarskie w Grecji podlegają podobnym uregulowaniom, jak w Polsce. Oznacza to, że posiadacze patentu jachtowego sternika morskiego mogą tam prowadzić następujące rodzaje jednostek:

  • jacht do 18 metrów długości,
  • katamaran do 18 metrów długości.

Z uwagi na duży stopień trudności pływania po greckich wodach, tamtejsze przepisy wymagają dodatkowo obecności na pokładzie tzw. co-skippera.

Co-skipper - obowiązkowy w Grecji

Ciekawostką jest, że greckie przepisy odnoszą się nie tylko do osoby, która będzie prowadziła jacht, ale również do członków załogi. Prawo wymaga bowiem, aby poza kapitanem na pokładzie znajdowała się jeszcze inna osoba mająca jakiekolwiek doświadczenie w żeglowaniu.

Taki załogant ma pełnić funkcję tzw. co-skippera, czyli pomocnika (zastępcy) kapitana. W razie konieczności jego zadaniem jest bezpieczne doprowadzenie jednostki do najbliższego portu. Na szczęście wymogi prawne dotyczące co-skippera nie są zbyt rygorystyczne. Osoba pełniąca tę funkcję nie musi posiadać żadnych uprtawnień żeglarskich. Wystarczy, że zadeklaruje, iż zgadza się odgrywać tę rolę oraz że ma doświadczenie na wodzie. 

Czarter jachtu w Grecji - jak wynająć jacht?

Posiadając odpowiednie uprawnienia żeglarskie, w Grecji można naprawdę zaszaleć. Różnorodność tamtejszych wód sprawia, że zarówno wytrawne wilki morskie, pragnące przeżyć prawdziwą przygodę pod żaglami, jak i miłośnicy błogiego szaleństwa, znajdą coś dla siebie.

Pragnąc wynająć jacht, wystarczy wejść na stronę dobrej firmy czarterowej, mającej duże doświadczenie oraz zapewniającej dostęp do szerokiej bazy jednostek od sprawdzonych armatorów.

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji?

Jakiego rodzaju uprawnienia żeglarskie wymagane są w Grecji? Kto i na jakich warunkach może prowadzić jachty po tamtejszych wodach? Czy wystawiony przez PZŻ, polski patent żeglarski jest do czegoś przydatny? Z jakiego powodu greckie przepisy wymagają obecności w załodze tzw. co-skippera...

Jacht w Chorwacji – wymagane uprawnienia żeglarskie

W powszechnej opinii „Chorwacja to takie większe Mazury”. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy polski patent żeglarski działa w tym kraju? Jakie uprawnienia są konieczne, by legalnie i bezpiecznie pływać po tamtejszych wodach? Co trzeba zrobić, by je zdobyć - i czy koniecznie trzeba...

Jak dojechać do Chorwacji w 2021 roku?

Zbliża się majówka i sezon żeglarski (wreszcie!). Wielu z Was zapewne uda się do Chorwacji celem przypomnienia sobie, jak to jest poczuć wiatr w żaglach i słoneczko na twarzy. Niestety w Europie i nie tylko nadal panuje koronazamęt i związane z nim różnorakie obostrzenia. Jak w...

Zadar - chorwacki Rzym

Urokliwy Zadar jest prawdziwym sercem północnej Dalmacji; często nazywany bywa „chorwackim Rzymem” albo „miastem słońca i wody”. Trzeba przyznać, że żadne z tych określeń nie jest ani odrobinę przesadzone. To piąte pod względem wielkości miasto w Chorwacji, a zarazem ważny...

Czy kwarantanna dla żeglarzy po powrocie do Polski jest obowiązkowa?

Od 28 grudnia 2020 r. osoby powracające do Polski transportem zbiorowym (z krajów UE) kierowani są na kwarantannę. Czy, aby dotyczy to czarterujących jachty?

Katamarany 5-6 kabinowe poniżej 2400 EUR - promocja

Nadarza się okazja na czarter katamaranu w bardzo dobrej cenie. Katamarany są dostępne w Chorwacji, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Chętnych prosimy o kontakt. Więcej porad dotyczących katamaranów wkrótce na naszym blogu.

NASZE MARKI