Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Francja - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Francja Francja Francja to kraj obdarzony wieloma akwenami, w dodatku bardzo zróżnicowanymi przyrodniczo. Chcąc żeglować u jej brzegów, mamy do wyboru: Morze Śródziemne, Morze Północne, Kanał La Manche, a to tego jeszcze Zatokę Baskijską.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Francja »

Jakby tego było mało, Francja posiada również rozbudowaną sieć rzeczną, co sprawia, iż kraj ten wydaje się być wprost stworzony do zwiedzania go z poziomu pokładu.

Jak się dostać do Francji?

Jak się uprzemy, dojedziemy do Francji samochodem, chociaż będzie to trochę trwało. Najprościej, oczywiście, dolecieć samolotem - najlepiej skomunikowany ze światem jest Paryż, dysponujący aż trzema lotniskami: najbardziej popularne i największe, de Gaulle'a 9z Polski latają LOT, Air France), Orly, położone 13 km od miasta czy Beauvois,, 84 km od stolicy Francji, na które lataja z Polski tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair czy Wizz Air.

Klimat we Francji

Francja jest jednym z większych państw Europy, a co za tym idzie, jej klimat wygląda zupełnie różnie w poszczególnych rejonach kraju.

W północnej części panuje klimat wilgotny umiarkowany, charakteryzujący się chłodnymi latami i relatywnie ciepłymi zimami.

Z kolei na południu Francji lata bywają bardzo suche i upalne, a temperatury rzędu 30°C nie są tu niczym niezwykłym. Zimy dla odmiany są bardzo ciepłe i łagodne - temperatura rzadko spada tu poniżej 10°C. Cechą charakterystyczną dla południowych rejonów kraju jest także mistral: chłodny i porywisty wiatr, występujący głównie zimą oraz wiosną i niemal zawsze gwarantujący słoneczną pogodę i bezchmurne niebo.

Francja - porady praktyczne

Francja słynie głównie ze swoich dokonań kulinarnych, które wykraczają daleko poza odnóża płazów, wina (te akurat są trochę przereklamowane) i sery. Dlatego odwiedzając ją, warto skosztować szczególnie jedzenia podawanego w małych, lokalnych i nieskażonych komercją przybytkach.

Jeśli zdecydujecie się żeglować u atlantyckich wybrzeży Francji, musicie przygotować się albo na wyścig z czasem, albo na… niespodzianki. Występują tam znaczne pływy, co trzeba wziąć pod uwagę, pragnąc zdążyć na czas do portu i nie zostać gdzieś na świeżo utworzonej mieliźnie.

Okolice Kanału La Manche to miejsce, gdzie można spotkać jedne z największych pływów nie tylko w Europie, ale i na świecie - w ciągu 6 godzin poziom wody potrafi się tam zmienić nawet o dziewięć metrów. 



Porty / Mariny we Francji

Riwiera Francuska - należy do najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków, co znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w ilości turystów, ale też w cenach, które plasują się wśród ścisłej czołówki najdroższych miejsc w Europie.

Częścią Riwiery jest słynne Lazurowe Wybrzeże, położone pomiędzy Marsylią i Saint Raphaël i odwiedzane każdego roku przez 10 mln turystów, złaknionych słońca (na wspaniała pogodę można tu liczyć średnio przez 330 dni w roku), morza i luksusów.

Do najpopularniejszych miast regionu należą Cannes, Marsylia, Tulon, Saint-Tropez, Nicea, Grasse i Menton. Wszystkie one mają swój niepowtarzalny urok, jednak pragnąc ominąć najbardziej zatłoczone i najdroższe mariny, warto zdecydować się na opcje alternatywne. Na przykład, zamiast Nicei można wybrać Ville Franche, a zamiast St. Tropez - Port Grimmaud. W okolicach Saint Tropez polecamy też przybić do Ille de Port Cros w archipelagu wysp Porquerolles. Jest to idealne miejsce do zejścia na ląd, tym bardziej, że większą część wyspy stanowi Park Narodowy.


Saint Tropez - to świetny punkt docelowy dla żeglarzy. Słoneczne dni, delikatna bryza i przepiękne morze stanowi raj dla odwiedzających. Znajdziemy tu mnóstwo ekskluzywnych sklepów, wytworne restauracje i jak zawsze we Francji - dobre wino. Spacery krętymi uliczkami, kierują nas do klimatycznych knajpek, a szczególną przyjemność sprawia podziwianie miasta z wyżej położonych punktów, w szczególności wieczorną porą. Można tu spotkać wiele znanych osobistości . Z pewnością jest to luksusowy kurort, który wydać może się snobistycznym miejscem, jednak nie można zaprzeczyć, że jest to idealne miejsce na rejs.

Cannes - to luksusowy kurort, z ekskluzywnymi butikami. Najpopularniejsze miejsce spacerowe stanowi pasaż położony tuż przy nabrzeżu. Można tu spotkać gwiazdy kina, które zjeżdżają na coroczny festiwal filmowy. Również na co dzień wiele z nich, posiadających wille na wybrzeżu, spędza urlop na tutejszych plażach.

 

Nicea - to miejscowość położona w Prowansji i zarazem pierwszy kurort powstały na Lazurowym Wybrzeżu. Mieszczą się tu: uzdrowisko, piękne kąpielisko oraz ośrodek sportu i rekreacji. Z zabytków warte uwagi są ruiny rzymskich term oraz amfiteatru, przepiękne kościoły, pałac senacki i pałac Lascaris. Warto wybrać się na spacer wzdłuż plaży Promenade des Anglais (Promenada Anglików), do egzotycznego ogrodu Alberta I, jak również zaglądnąć do kilku muzeów


Camargue - to miejsce dla tych, którzy wolą odpocząć na łonie natury. W delcie rzeki Rodan, przy ujściu do Morza Śródziemnego położona jest bagienna kraina, której jedną trzecią powierzchni zajmują jeziora. Na północy krainy leży miejscowość Arles, gdzie mieszkał i tworzył malarz Vincent van Gogh. Turystyczny Port Camargue to plątanina pomostów i półwyspów, a przy tym marina, która podobno jest największą w Europie.

Bretania - czyli wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, ma nieco inny charakter - bardziej nieokiełznany i z pozoru groźniejszy. Jej niezliczona ilość wysepek oraz dzikie fale, rozbijające się o skaliste brzegi, stanowiły inspirację dla wielu malarzy i artystów. Szczególnie wartym polecenia miejscem w tym regionie jest Mont St. Michel, benedyktyńskie opactwo na małej, skalistej wysepce, do której podczas odpływu można dostać się pieszo, maszerując wąską groblą.

Jeśli natomiast zdecydujecie się na rejs po śródlądziu, szczególnie godne polecenia są Alzacja, Akwitania oraz Burgundia, słynące zarówno z zabytków, jak i z pięknych, zapadających w pamięć okoliczności przyrody.


Cogolin 
Antibes  
Tulon
Marsylia
Saint Mandrier sur Mer
Port Grimaud
Saint Raphael
Bormes les Mimosas
Port Pin Rolland
Hyeres

 


Imprezy lokalne i festyny we Francji

Na terenie całej Francji dniami wolnymi od pracy są:

  • Nowy Rok
  • Wielkanoc
  • Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja - Święto Pracy
  • 8 maja - Dzień Zwycięstwa
  • Zielone Świątki - Święto Zesłania Ducha Świętego (la Pentecôte) - święto ruchome
  • Boże Ciało (Fête-Dieu) - święto ruchome
  • 14 lipca - Rocznica Zburzenia Bastylii
  • 15 sierpnia - Wniebowstąpienie NMP
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie

Poza tym, poszczególne regiony mają również swoje święta lokalne. Należą do nich Nice Carnival - obchodzony jedynie w Nicei (szczegóły tu: www.nicecarnaval.com), festiwal filmowy w Cannes (www.festival-cannes.com), czy zamknięcie Tour de France, mające miejsce w Paryżu. (www.letour.fr).

Francja - topowe atrakcje

Do największych atrakcji turystycznych Francji należą:

  • Paryż, a w szczególności: Centrum Pompidou, Luwr, Musee d’Orsay, Katedra Notre Dame, no i oczywiście Wieża Eiffla (której, wbrew temu, co możemy zobaczyć w filmach, wcale nie widać z każdego okna w Paryżu).
  • Okolice Paryża, czyli Disneyland i Katedra w Chartres
  • Zamek Mont Saint-Michel
  • Zamki nad Loarą: Chambord, Chaumont, Cheverny i Chenonceau
  • Bordeaux, słynące z zabytków i wina
  • Zamek d'If, z którego zwiał sam Hrabia Monte Christo. 

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

NASZE MARKI