Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Malta - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Malta Malta Malta - klejnot Morza Śródziemnego, to miejsce zdumiewających kontrastów, gdzie arabska tradycja splata się ze wspaniałymi zabytkami chrześcijańskimi, a nowoczesne mariny z historycznymi budowlami w tle.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Malta »

Malta - podstawowe informacje

Kwiat świata - tak mieszkańcy w swoim kraju nazywają Maltę. W skład Republiki Malty wchodzi główna wyspa - Malta, oraz mniejsze kawałki lądu: Gozo, Comino, Cominotto, Filfla i Wyspy św. Pawła (dwie wysepki obok siebie).

Archipelag maltański posiada bardzo długą i bogatą historię. W 60 roku n.e. na mieliźnie u brzegów wyspy rozbił się statek przewożący do Rzymu jako więźnia, św. Pawła, który następnie nawrócił Maltę na chrześcijaństwo). W 1530 cesarz Karol V przekazał wyspę jako lenno wydalonemu z Rodos zakonowi joannitów (Kawalerów Maltańskich) za roczną opłatę w wysokości jednego sokoła maltańskiego. Rycerzy zakonu do opuszczenia wyspy zmusił w 1798 roku Napoleon Bonaparte. W czasie I Wojny Światowej wyspa pełniła funkcję szpitala. Obecnie to turystyczna perełka Morza Śródziemnego, idealna dla nurków i żeglarzy. Jest to miejsce zdumiewających kontrastów, gdzie arabska tradycja splata się ze wspaniałymi zabytkami chrześcijańskimi, a nowoczesne mariny z historycznymi budowlami w tle.

Pogoda i klimat na Malcie

Malta leży w strefie klimatycznej śródziemnomorskiej. Nie występują tu ostre wiatry, mgły, śnieg czy mróz. Średnia temperatura waha się od 14,1°C w zimie (listopad-kwiecień) do 32°C latem (maj-październik). Opady pojawiają głównie w okresie "zimy". Wiatry (majjistral) w 60% wieją z NW i podobne są do francuskiego mistrala. Bryzy morskie wiejące również z NW wieją z siłą 4-5B. W okresie zimowym z NE wieje grigal, sięgający 9-10B (www.visitmalta.com - prognoza pogody).

Malta ma strategiczne położenie na Morzu Śródziemnym, jako skrzyżowanie wielu ważnych śródziemnomorskich szlaków, oraz doskonałe miejsce schronienia. Przez Kanał Maltański do brzegów Sycylii jest 50 Mm, a do Afryki 150 Mm.

Malta - atrakcje turystyczne

Turystów w ten zakątek świata przyciągają kamienne świątynie, średniowieczne miasta, barokowe kościoły i ciche wioski.Pierwsze większe budowle na Malcie – megalityczne świątynie  zaczęto budować około 3600 r. p.n.e. Są one najstarszymi stojącymi budowlami w Europie i na świecie, starszymi nawet niż egipskie piramidy.

Jak najlepiej dostać się na Maltę?

Najprościej dostać się na Maltę droga powietrzną. Na tamtejszym lotnisku (MLA) z Polski ląduja samoloty lini Ryanair i WizzAir. 


Porty / Mariny / Kotwicowiska na Malcie

Malta - spalona słońcem skalista wyspa. Główną atrakcją jest Valletta z Wielkim Portem (Grand Harbour) i jedną z głównych marin La Valletta. Warowne miasto otoczone potężnymi murami. W XVII i XVIII wieku była jedną z największych fortec Europy. Stolicę Malty projektowali najlepsi architekci ówczesnej Europy, z Francesco Laparellim, uczniem Michała Anioła, na czele. Dziś Valletta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto również odwiedzić w głębi wyspy Mdinę i Rabat, stanowiące jedno miasto oraz wielowiekową katedrę, kościoły, klasztory i muzea. Warto opłynąć i zwiedzić wszystkie porty Valletty, południowo-wschodni cypel wyspy, wejść w zatokę Marsaxlokk, następnie zobaczyć Blue Grotto i wysepkę Filfla.

Grand Harbour Marina - Birgu, na wschodnim wybrzeżu Malty, znajduje się w jednym z największych naturalnych portów na świecie. Jest to doskonałe schronienie, z wejściem łatwym w nawigacji, w większości warunków pogodowych.

 


Gozo - ze stolicą w Victoria i mariną Mgarr. Najciekawszymi miejscami jest potężna, średniowieczna cytadela z XVII-wieczną katedrą w centrum, muzea (katedralne, folklorystyczne, archeologiczne i historii naturalnej) oraz kościół w Xewkija. Nad brzegiem morza w Ir-Ramla, znajduje się grota Kalipso. Na zachodnim wybrzeżu znajduje się malownicza zatoczka Dwejra z okazałą skałą Fungus Rock oraz Lazurowe Okno (Azure Window) - prawdziwy cud natury. Kanał między Gozo a Maltą ma około 6km.

Camino - trzecia co do wielkości i najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona pomiędzy Maltą a Gozo. Najlepszym miejscem na zakotwiczenie znajdziemy w Błękitnej Lagunie (Blue Lagoon). Jest wierzchołkiem wapiennego masywu, pełnego głębokich zatok i dolin.

Wyspy św. Pawła - dwie niewielkie, niezamieszkane wyspy. Ich nazwa prawdopodobnie wzięła się z tego, że w pobliżu rozbił się statek przewożący św. Pawła do Rzymu. Na większej z nich stoi posąg przedstawiający podobiznę św. Pawła. Podobnie jak Camino, jest wierzchołkiem wapiennego masywu, pełnego głębokich zatok i dolin.


Malta - ciekawostki i porady żeglarskie

  • Na Maltę najszybciej i najwygodniej dostać się samolotem. Maltańskie linie lotnicze Air Malta (www.airmalta.com) utrzymują stałe połączenia z większymi europejskimi miastami. Jest również wiele lotów czarterowych. Z Polski mamy świetne połączenie bezpośrednio z Krakowa, które obsługuje Ryanair. W lecie kursują na Maltę (do Valletty) promy i katamarany z Włoch kontynentalnych, Tunezji i Sycylii firmy Virtu Ferries (www.virtuferries.com). Dodatkowo można przepłynąć z Sycylii wyczarterowanym jachtem. Najbardziej praktycznym środkiem komunikacji lokalnej są autobusy. Mapkę z zaznaczonymi strefami oraz trasami autobusów i nocnych busów można dostać w centrum informacji w Valletcie lub znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Maltańskiego Transportu Publicznego. Na stronie internetowej władz maltańskiego transportu znajduje się mapka - po kliknięciu na wybraną miejscowość otrzymać można dokładny rozkład jazdy autobusów z podanymi godzinami odjazdów z pierwszego i ostatniego przystanku. http://www.visitmalta.com/en/public-transport
     
  • Językami urzędowymi są maltański i angielski. Na Malcie zegary pokazują tę samą godzinę co w Polsce. Od 2008 r. obowiązującą walutą jest euro.
     
  • "Porty Valletty" to umowne określenie oryginalnego i doskonałego miejsca schronienia - zatoki o średnicy 3 km, przepołowionej masywnym, skalistym i wysokim na 60 m półwyspem Sceberras.
     
  • Symbolem Malty stały się eleganckie dghajasa - smukłe łodzie z wysokimi stewami, które podobnie jak w Wenecji, kojarzone są z gondolami dla zakochanych.
     
  • Na Malcie długoletni pobyt odbył: Odyseusz (7 lat), który wymykając się Charybdzie wylądował na wyspie Ogigia, gdzie mieszkała pięknowłosa Kalipso, św. Paweł (kilka miesięcy) - statek, którym płynął wpadł na mieliznę oraz Napoleon (2 lata), w drodze do Egiptu.
  • Krzyż maltański - osiem wierzchołków krzyża symbolizuje osiem błogosławieństw, a także osiem narodowości zakonu joannitów, którzy przez ponad dwa wieki rządzili wyspą: niemiecką, aragońską, francuską, włoską, angielską, owernijską, prowansalską i portugalską. Cztery ramiona krzyża są symbolem czterech cnót: męstwa, sprawiedliwości, roztropności i umiarkowania.
  • Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
    > Luty: karnawał
    > Marzec (31): Dzień Wolności
    > Czerwiec (29): Mnarja, najważniejszy na Malcie festiwal folklorystyczny
    > Lipiec: w drugiej połowie w Valletcie organizowany jest słynny Malta Jazz Festival
    > Sierpień: w weekend w okolicy 15 sierpnia cały archipelag hucznie obchodzi Wniebowzięcie NMP (święto porównywalne jedynie z okresem Bożego Narodzenia)
    > Wrzesień (8) - każdego roku w święto Matki Boskiej Zwycięskiej, na wodach Wielkiego Portu odbywają się regaty dghajasa - smukłych łodzi z wysokimi stewami, upamiętniające koniec Wielkiego Oblężenia
    > Październik: Regaty Rolex Middle Sea Race. Prestiżowe regaty, podczas których jachty z całego świata konkurują ze sobą na trasie wokół Sycylii, a start i meta znajdują się na Malcie.

     

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

NASZE MARKI