Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Mozambik - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Mozambik Mozambik Wciąż nieodkryte przez żeglarzy i turystów miejsce na wspaniałe i jedyne w swoim rodzaju wakacje pod żaglami. Jeśli szukasz czegoś niepowtarzalnego i oryginalnego, to najlepszym wyborem będzie Mozambik.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Mozambik »

Mozambik to jedno z najbardziej znanych państw afrykańskich, położone w południowo-wschodniej Afryce na wysokości Madagaskaru. Graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią. Na tereny obecnego Mozambiku w 1498 dotarł portugalski odkrywca i podróżnik Vasco da Gama. W 1505 Portugalczycy założyli pierwsze osady w pobliżu dzisiejszego miasta Beira. W XVI wieku na wybrzeżu powstawały dalsze portugalskie osiedla. W 1609 utworzono kolonię, która stała się głównym portugalskim ośrodkiem handlu niewolnikami. W 1975 Mozambik uzyskał niepodległość. Wysoki wskaźnik emigracji białych mieszkańców, gospodarcze uzależnienie od RPA, poważne susze i wojna domowa przyczyniły się do spowolnienia rozwoju kraju, który stał się jednym z najbiedniejszych państw świata.

Mozambik leży w strefie klimatu podrównikowego, z porą deszczową w okresie od października do marca/kwietnia i z porą suchą w okresie od maja/kwietnia do września/października. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 500 mm na południu do 1500 mm na północy kraju. Temperatura powietrza na wybrzeżu od maja do listopada waha się w granicach 24°C - 27°C i jest to najlepszy okres na pobyt w tej części Afryki. Wybrzeże morskie w okresie od września do maja nawiedzane jest przez cyklony tropikalne.

Długa linia brzegowa nad Oceanem Indyjskim o długości 2470 km stanowi dawne miejsce przyłączenia dzisiejszego Madagaskaru. Wody przybrzeżne nie są najżyźniejsze, ale i tak rybactwo stanowi główny sposób zarabiania na życie w Mozambiku i jest dźwignią gospodarki. Bezsporną kwestią są mozambickie plaże - przepiękne i dzikie.

Rejsy z miejscową załogą odbywają się na katamaranach Leopard 40 i Leopard 47 w kierunku archipelagów Bazaruto, Quirimbas i Pemba oraz Mafia, Zanzibir. Cena obejmuje usługę załogi, pełne wyżywienie, transfer na trasie lotnisko-katamaran-lotnisko, opłaty portowe oraz koszty paliwa, wody i gazu.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Archipelag Bazaruto - największy morski Park Narodowy na terenie Oceanu Indyjskiego. Zlokalizowany jest w południowej części Mozambiku na wysokości archipelagu wysp Bazaruto i Benguerra. Park posiada bogatą faunę i florę: ponad 2000 gatunków ryb, 127 gatunków korali czy 5 gatunków morskich żółwi. Znajduje się tutaj największe skupisko diugoni, nazywanych przez pierwszych żeglarzy "nimfy wodne".

Archipelag Quirimbas - najsłynniejszą i największą wyspą archipelagu jest Ibo. Rozwijała się jako muzułmański port handlowy. Vasco da Gama rzekomo zatrzymał się na wyspie w roku 1502. Wyspę ufortyfikowali Portugalczycy w roku 1609. Sama wyspa nie grzeszy może pięknymi plażami, ale ma swoisty klimat - piaskowe uliczki, stare zapuszczone portugalskie budynki i place oraz wszechpanująca cisza i spokój. Drugim ciekawym miejscem jest wyspa Matemo, leżąca na północny wschód od wyspy Ibo, około 100 km od miasta Pemba. Ma powierzchnię około 24 kilometrów kwadratowych, znajdują się na niej gaje palmowe i plaże. Niektóre piaszczyste wysepki pojawiają się tylko w czasie odpływu.


Ciekawostki i porady

  • Samolotem do Mozambiku dotrzeć można m. in. z Paryża, Lizbony, Johannesburga i Harare. Poza tym pociągiem dojechać można z RPA, Malawi i Zimbabwe, a autobusem m. in. z Johannesburga i Durbanu.
     
  • Metical jest oficjalną walutą Mozambiku, wprowadzoną w 1976 roku, w zastępstwie portugalskich escudo. Jeden metical dzieli się na 100 centavo. Najlepiej zabrać ze sobą amerykańskie dolary i wymienić je w większości banków bez dodatkowej marży.
     
  • Obywatele polscy udający sie do Mozambiku musza posiadać ważną wizę pobytowa (kara za brak wizy to równowartość około 518 USD). Wizę najłatwiej uzyskać na granicy (port lotniczy). Ważność paszportu powinna przekraczać o sześć miesięcy termin wygaśnięcia wizy.
     
  • Największe zagrożenie zdrowotne stanowią AIDS i malaria. Dostęp do opieki medycznej oraz jej poziom są dobre. Usługi są opłacane gotówką, czekiem, kartą płatniczą lub akceptowane są rozliczenia z zakładami ubezpieczeń.
     
  • Mozambiku nie można określić jako miejsce niebezpieczne - poziom przestępczości nie jest większy niż w wielu europejskich państwach. Od zakończenia wojny domowej nadal występują miejsca zaminowane, jednak rejony te są oznakowane i tymczasowo uznane za nieużytki. Można powiedzieć, że dotyczy to tylko osób podróżujących z dala od utartych szlaków i głównych dróg. Najlepiej zawsze zasięgnąć rady u ludzi mieszkających w danej okolicy. Zwyczajne środki ostrożności stosowane w większości afrykańskich stolic zupełnie wystarczą.
     
  • Do najciekawszych świąt i wydarzeń należą:

    > Luty (3): Dzień Bohaterów Mozambiku,
    > Kwiecień (7): Dzień Kobiet Mozambiku,
    > Czerwiec (25): Dzień Niepodległości - święto narodowe,
    > Listopad (30): ustanowienie konstytucji w 1990 roku,
    > Wrzesień (7): Dzień Zwycięstwa,
    > Październik (7): Dzień Pokoju i Pojednania,
    > Grudzień (25): Dzień Rodziny - odpowiednik Bożego Narodzenia.
     
     

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

Najpiękniejsze porty w Chorwacji - przewodnik po najlepszych marinach

Wybierasz się w rejs i chcesz poznać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! W poniższym kompendium wiedzy znajdziesz sprawdzone informacje na temat portów, wysp i innych atrakcji nad Adriatykiem. Dowiesz się też, jakie są zalety postoju w...

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki

Zastanawiasz się, czy żeglowanie z dziećmi to na pewno dobry pomysł? Chcesz wiedzieć, czy rejsy rodzinne bardzo różnią się od tych organizowanych wyłącznie z dorosłymi? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj poniższy artykuł. Zawiera on wiele praktycznych...

Luksusowe jachty na wynajem - ile to kosztuje i gdzie szukać?

Podobają Ci się jachty luksusowe? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich wyposażenia, parametrów oraz możliwości, jakie oferują? A może zastanawiasz się, czy taka ekstrawagancja, jak wynajem luksusowych jachtów, pozostaje w zasięgu Twoich możliwości finansowych? Jeśli chcesz...

NASZE MARKI