Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Szkocja - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Szkocja Szkocja Szkocja to region wspaniałych zamków, zabytkowych twierdz i górskich jezior. Jej krajobraz obfituje w wiele pięknych, dzikich miejsc, charakteryzujących się specyficznym, tajemniczym klimatem.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Szkocja »

Szkocja znajduje się na obszarze północnej części wyspy Wielkiej Brytanii. Swoim zasięgiem obejmuje także Hebrydy, Szetlandy i Orkady. Na południu graniczy z Anglią. Szkocja ma przeważnie wyżynny i górski krajobraz, co czyni ją krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Ta gałąź gospodarki rozwija się tu niezwykle szybko, zważywszy także na sprzyjające warunki klimatyczne – umiarkowanie ciepły i wybitnie morski klimat.

W północno-zachodniej części Szkocji znajdują się regiony Wester Ross i Sutherland, które wraz wyspą Skye tworzą krainę Highlands. Południe Szkocji stanowi region Lowlands, czyli Ayrshire z wyspą Arran i osłoniętą zatoką Firth of Clyde, półwysep Kintyre, Argyll i Cowal oraz wyspy Bute, Islay, Jura i Mull. Ponadto, Szkocja jest otoczona archipelagami wysp: od północnego zachodu przez Hebrydy Zewnętrzne, od północy przez Orkady i od północnego wschodu przez Szetlandy.

Niezależnie od wybranej trasy możemy podziwiać wspaniałe widoki i poczuć się jak pierwsi osadnicy kolonizujący wyspę. Elementy szkockiego krajobrazu – góry, pagórki, zatoki nabierają niesamowitego, magicznego wyglądu od strony morza. Małe zaludnienie lądu i prawie puste morze oznacza brak zakazów i przepisów, zatłoczonych portów i zanieczyszczonego środowiska.

 



Porty / Mariny


Inverness – port leżący przy ujściu rzeki Ness do zatoki Moray Firth, nad wejściem do Kanału Kaledońskiego. Jest to baza wypadowa nad jezioro Loch Ness.

Laggan – wioska w połowie Kanału Kaledońskiego, będąca bazą wypadową dla atrakcyjnych rejsów barką. Najwygodniej jest dostać się tu samolotem, najbliższe lotnisko znajduje się w Inverness.

Rosyth – miasto położone w sercu Szkocji, przy ujściu rzeki Forth. Port ma nowoczesną infrastrukturę, pozwalającą na bezpiecznie i szybkie zaokrętowanie i wyokrętowanie. Rosyth jest połączone ze szkocką siecią autostrad i dróg, którymi można dojechać do regionu Highlands, jeziora Loch Ness i obniżenia tektonicznego Great Glen, oraz do Edynburga, Glasgow, Dundee i Aberdeen.

 

Aberdeen – miasto położone w północno-wschodniej Szkocji u ujścia rzek Dee i Don do Morza Północnego. Nazywane Granitowym Miastem, bo większość starych budynków zbudowano z granitu. Do głównych zabytków należą wczesnogotycka katedra St. Machar i Marishall College. Port znajduje się w samym centrum miasta, nie posiada mariny.

Rhu Marina, Kip Marina, Largs Yacht Haven, Clyde Marina, Troon Yacht Haven, Rothesay Harbour – duże mariny znajdujące się w zatoce Firth of Clyde. Słabe prądy pływowe, dokładne oznakowanie nawigacyjne i osłonięte wody zapewniają bezpieczną nawigację.

 

 

 



Ciekawostki i porady

 

  • Z Kanału Kaledońskiego mogą korzystać jednostki o maksymalnych wymiarach: długość 45,72m, szerokość 10,67m, zanurzenie 4,11m i wysokość masztów nie większa niż 35m. Tę ostatnią wielkość i tak ogranicza wysokość mostu Kessock w Inverness Firth, wynosząca 27,4m.
     
  • W Szkocji, jak i w większości słabo zaludnionych krajów, opowieści o istnieniu transportu publicznego wywodzą się z tych samych kręgów, co relacje o potworze z Loch Ness. Kolej niemal nie istnieje, linie autobusowe łączą tylko co większe miasteczka ze zdumiewającą nieregularnością.
     
  • Tabliczki typu: "Private property", "No trespassing" itp. sa w świetle szkockiego prawa nielegalne i niewiążące! Żaden policjant wezwany przez właściciela nie aresztuje cię za wkroczenie na cudzą własność, nie depcz tylko zasiewów i nie strasz zwierząt.
     
  • To samo tyczy się obozowania. Nie ma oficjalnych zakazów, a Szkoci chętnie goszczą wędrowców nie tylko na swoich polach, ale często i w domach. Zawsze też można liczyć na wodę czy inne tego typu uprzejmości, a nierzadko i na posiłek czy po prostu poznanie miłych ludzi.
     
  • Szkocja znana jest z pogody, która zmienia się kilka razy dziennie. - If you don't like the weather, wait a minute („Jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutę”) – zwykli żartować Szkoci. Tradycyjny podział na cztery pory roku zastąpiony jest podziałem na porę suchą i deszczową, z przewagą tej drugiej. Zima w Szkocji jest zdecydowanie łagodniejsza od polskiej, ale obfita w porywiste wiatry i całodniowe opady deszczu. Lato natomiast nie jest tak upalne, a w ciągu jednego dnia doświadczyć można wszelkich „elementów pogodowych”.
     
  • Powszechnie wiadomo, że Szkocja usiana jest wręcz zamkami. Każda spośród ok. 2 tys. budowli ma własną historię i liczne tajemnice, które bywają inspiracją dla pisarzy i reżyserów. Któż nie zna zamku w Sterling, spopularyzowanego w filmie z Melem Gibsonem w tytułowej roli „Braveheart’a”.

     

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

NASZE MARKI