Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Szwecja - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Szwecja Szwecja Piękne krajobrazy, krystaliczne powietrze, zaciszne plaże i szkierowe wybrzeże to główne atuty Szwecji. Latem trudno o wspanialsze miejsce dla żeglarzy. Baśniowa egzotyka przesiąknięta świeżym zapachem sosny i liczne archipelagi gwarantują spokój, wypoczynek i przebywanie sam na sam z naturą.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Szwecja »

Szwecja jest jednym z najbardziej urozmaiconych krajów Europy, zarówno pod względem klimatycznym, krajobrazowym jak i kulturowym. Kusi otwartą przestrzenią, swoim odmiennym, dzikim krajobrazem, ogromną ilością jezior, unikalnym wybrzeżem szkierowym z silnie rozczłonkowaną linią brzegową i z mnóstwem przybrzeżnych wysp i wysepek. Największe miasta Szwecji: Sztokholm, Göteborg, Malmö leżą nad morzem i rozlokowały się na wielu przybrzeżnych wyspach, tworząc archipelagi.

Południe Szwecji położone jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego i łagodnego dzięki prądowi północnoatlantyckiemu (Golfsztrom). Średnia temperatura powietrza na południu w lipcu waha się od 15°C do 17°C, w zimie średnia temperatura w styczniu to 1°C. Szczyt sezonu żeglarskiego przypada na miesiące czerwiec, lipiec i sierpień.

Najbardziej interesująca w Szwecji jest niezwykle różnorodna przyroda, w znacznej większości dziewicza. Żeglarstwo daje możliwość wytchnienie nad wodą, na odludziu, w naturalnym otoczeniu. Doskonale przygotowana flota jachtów i katamaranów oraz nowoczesny serwis w przystaniach uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami.



Porty / Mariny


Sztokholm - zwany "Wenecją Północy" położony jest na 14 wyspach. Jest to miasto nowoczesne, tętniące życiem kulturalnym, z wieloma atrakcjami i zabytkami. Do głównych atrakcji należą Pałac Królewski, Stare Miasto (Gamla stan) i okręt Vasa, który w sierpniu 1628 r. wyruszył na swoją dziewiczą podróż ze sztokholmskiego portu, jednak dość szybko przewrócił się i zatonął. Dopiero w 1961 roku zlokalizowano go i wydobyto. Po zakonserwowaniu i odrestaurowaniu jest jednym z 17 statków, które przetrwały do dziś. Co więcej stanowi on jedną z głównych atrakcji Sztokholmu. Rejsy rozpoczynamy z Saltsjöbaden (Morningside Marina), Gåshaga (Gåshaga Marina) i Nyköping.

Archipelag sztokholmski – czyli "ogródek wysepek" (od szwedzkiego "skargarden"), to skupisko paruset porośniętych sosnami wysp i wysepek, które dzielą się na 3 części: wewnętrzną (więcej lądu niż wody), środkową (pół lądu, pół wody) i zewnętrzną (więcej wody i duże odległości między wyspami). Latem jest to wspaniałe miejsce na żeglarską wycieczkę i odpoczynek pośród pachnących sosen. Wyspa Vaxholm jest jedną z najpopularniejszych wysp archipelagu.

Göteborg - miasto i port położone nad cieśniną Kattegat, z szerokimi alejami, parkami i imponującymi budowlami. Do głównych zabytków i atrakcji turystycznych należą Plac Götaplatsen z Posejdonem, arsenał miejski Kronhuset, wesołe miasteczko Liseberg czy Kungsportsavenyn (Aleja) - bulwar ekskluzywnych sklepów i kawiarni. Göteborg posiada dwa lotniska: Göteborg-Landvetter (ok. 20 km na wschód od miasta) i Göteborg-City (14 km na północny zachód). Przejazd autobusem lotniskowym z obydwu lotnisk do centrum zajmuje około 20 minut. Rejsy rozpoczynamy na przedmieściach Göteborgu w Lindholmen.

Karlshamn - miasto i port na południu Szwecji, gdzie odbywa się słynny Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Region Blekinge, w którym znajduje się Karlshamn to niewielki, urzekająco piękny region z licznymi czarującymi miasteczkami, malowniczymi rybackimi wioskami, morzem, lasami, szkierami i jeziorami. Bardziej znana jest pobliska Karlskrona (skąd rozpoczynamy rejsy) z portem, który przez 300 lat był jednym z najważniejszych w kraju. W 1998 roku Karlskrona została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jako wyjątkowo czytelny i znakomicie zachowany przykład architektury cywilno-militarnej (unikatowy plan urbanistyczny miasta wraz z systemem fortyfikacji oraz nowoczesną stocznią), wykorzystywany później przy projektowaniu nowo powstających miast portowych.

Västervik - kurort, leżący w otoczeniu 4500 płaskich, skalistych wysepek, ciągnących się wzdłuż wschodnich szwedzkich wybrzeży Bałtyku. Jest to doskonałe miejsce do łowienia ryb, a także polowań, spływów kajakowych i przede wszystkim żeglarstwa. Baza żeglarska znajduje się w miasteczku Loftahammar. Latem jest to dynamicznie rozwijające się miejsce z licznymi, naturalnymi przystaniami, dużą liczbą ciekawych wysp i wysepek.

     

 



Ciekawostki i porady

 

  • Najczęściej wybieranym środkiem transportu do Szwecji jest samolot oraz prom. Promy kursują ze Świnoujścia i Gdyni do portów na południu kraju (Ystad, Karlskrony) oraz do Sztokholmu (Nynäshamn), zaś samoloty (w tym tanie linie lotnicze) bezpośrednio do samego Sztokholmu z Warszawy, Katowic i Krakowa (przewoźnicy: LOT i SAS). Tania linia Wizzair lata do Skavsty - z Warszawy, Katowic, Krakowa oraz Poznania, do Göteborga z Warszawy (3 razy w tygodniu). Z Wrocławia i Krakowa można do Skavsty polecieć tanimi liniami Ryanair. Bardzo dobrze rozwinięta komunikacja między lotniskami, a miastami daje możliwość szybkiego dotarcia do miejsca docelowego czarteru. Lotnisko w Skavsta (obsługujące tanie linie lotnicze) położone jest o około 100 km od Sztokholmu. Dojechać można pociągiem, ale kursują także autobusy (Flygbussarna), autobusy dalekobieżne Swebus Express, a do Nyköping - autobusy lokalne 515 i 715.

    Oferujemy również możliwość wypożyczenia busa Renault Master II dla 9 osób. W przypadku wyczarterowania jednostki w Charter Navigator, cena busa do negocjacji, warunki wynajmu do omówienia.
     
  • Środkiem płatniczym jest w Szwecji korona, dzieląca się na 100 öre. W obiegu są monety 50 öre, 1 kr, 5 kr i 10 kr oraz banknoty o nominałach 20 kr, 50 kr, 100 kr, 500 kr, 1000 kr i 10 000 kr. Do Szwecji można wwieźć dowolną ilość lokalnej i obcej waluty.
     
  • Miasto Västervik i to okoliczny szkierowy archipelag. Jest to jedno z najlepszych łowisk szczupakowych w Europie oraz okoni. Przyjechać tu powinien każdy , kto chce powędkować w rybnych wodach, a jednocześnie spragniony jest wypoczynku w ciszy i spokoju. Dość często łowi się prawdziwe okazy (ponad 10 kg szczupaki), a przeciętne egzemplarze łowionych ryb również zadowolą gusta największych wędkarskich malkontentów.
     
  • Warto wiedzieć, że w Szwecji długość dnia jest zależna od pory roku. Na północy kraju przez dwa miesiące świeci słońce polarne. W lapońskiej Kirunie słońce świeci od maja do lipca, a w zimie są noce polarne.
     
  • Szwecja to jednak nie tylko dziewicza przyroda i spokój - wszędzie dzieje się coś ciekawego - koncerty, festiwale, jarmarki, wystawy i imprezy. Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
    > styczeń: Göteborg Boat Show,
    > marzec: Stockholm International Boat Show,
    > kwiecień: Valborgsmassoafton - Noc Walpurgii, czyli święto nadejścia wiosny. W całym kraju nachodząca wiosna witana jest śpiewami przy ogniskach. Noc Walpurgii znana jest również pod nazwą Sabat Bełtane, Dzień Majowy, Dzień Krzyża, bądź Rudemas,
    > czerwiec: Maraton Sztokholmski - jedna z największych imprez dla biegaczy długodystansowych,
    > lipiec: Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich (Baltic Song Contest) w Karlshamn,
    > sierpień: Surströmming - czyli „sfermentowany śledź”. Jest to pamiątka po starych sposobach przechowywania ryb. Obecnie są to ludowe zabawy w Szwecji, podczas których pakuje się bałtyckiego śledzia do puszek, wybrzuszających się pod wpływem działania gazów fermentacyjnych,
    > wrzesień: "Święto węgorzowe" - zabawy w południowej prowincji - Skanii.

     

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Ekologiczne żeglowanie - jak minimalizować ślad ekologiczny podczas czarteru jachtu?

Czy ekologiczne żeglowanie jest możliwe? Co możesz zrobić, by twój następny rejs był jak najbardziej przyjazny dla natury? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie skomplikowane – a spędzając wakacje pod żaglami, możesz z łatwością zadbać o dobro przyrody. Jak tego dokonać?...

Jak się przygotować do rejsu? Co zabrać na jacht?

Zastanawiasz się, co zabrać na rejs morski? Jakie rzeczy będą ci niezbędne na i pod pokładem? Do czego je spakować – i dlaczego „opakowanie” jest takie ważne? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi... I dlatego świetnie, że czytasz ten tekst! Znajdziesz w nim praktyczne porady i...

Awaria jachtu podczas czarteru – co robić?

Jak się zachować, jeśli przydarzy ci się awaria jachtu podczas czarteru? Kogo należy powiadomić o tym fakcie, o czym pamiętać, a przede wszystkim – co zrobić, by zminimalizować finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania,...

Jedzenie na jachcie - co jeść podczas rejsu?

Głodny żeglarz to kiepski żeglarz – i dlatego właśnie kuk jest dla załogi równie ważny jak kapitan (ale nie mówcie mu o tym). A zatem - jak powinna być zorganizowana kuchnia na jachcie? Jakie jedzenie warto zabrać w rejs, by się nie zepsuło, a przy tym było smaczne, zdrowe i...

Zwrot jachtu po czarterze - procedura zdania jachtu „check-out

Nawet najwytrwalszy wilk morski musi kiedyś zejść na ląd i wrócić do domu – a to zwykle oznacza konieczność zwrotu jachtu armatorowi oraz zmierzenie się z procedurą „check-out”. Co zrobić, by przebiegła ona bezboleśnie, a co najważniejsze — bezkosztowo? Na jakie elementy...

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

NASZE MARKI