Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Szwecja - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Szwecja Szwecja Piękne krajobrazy, krystaliczne powietrze, zaciszne plaże i szkierowe wybrzeże to główne atuty Szwecji. Latem trudno o wspanialsze miejsce dla żeglarzy. Baśniowa egzotyka przesiąknięta świeżym zapachem sosny i liczne archipelagi gwarantują spokój, wypoczynek i przebywanie sam na sam z naturą.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Szwecja »

Szwecja jest jednym z najbardziej urozmaiconych krajów Europy, zarówno pod względem klimatycznym, krajobrazowym jak i kulturowym. Kusi otwartą przestrzenią, swoim odmiennym, dzikim krajobrazem, ogromną ilością jezior, unikalnym wybrzeżem szkierowym z silnie rozczłonkowaną linią brzegową i z mnóstwem przybrzeżnych wysp i wysepek. Największe miasta Szwecji: Sztokholm, Göteborg, Malmö leżą nad morzem i rozlokowały się na wielu przybrzeżnych wyspach, tworząc archipelagi.

Południe Szwecji położone jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego i łagodnego dzięki prądowi północnoatlantyckiemu (Golfsztrom). Średnia temperatura powietrza na południu w lipcu waha się od 15°C do 17°C, w zimie średnia temperatura w styczniu to 1°C. Szczyt sezonu żeglarskiego przypada na miesiące czerwiec, lipiec i sierpień.

Najbardziej interesująca w Szwecji jest niezwykle różnorodna przyroda, w znacznej większości dziewicza. Żeglarstwo daje możliwość wytchnienie nad wodą, na odludziu, w naturalnym otoczeniu. Doskonale przygotowana flota jachtów i katamaranów oraz nowoczesny serwis w przystaniach uatrakcyjni czas spędzony pod żaglami.Porty / Mariny


Sztokholm - zwany "Wenecją Północy" położony jest na 14 wyspach. Jest to miasto nowoczesne, tętniące życiem kulturalnym, z wieloma atrakcjami i zabytkami. Do głównych atrakcji należą Pałac Królewski, Stare Miasto (Gamla stan) i okręt Vasa, który w sierpniu 1628 r. wyruszył na swoją dziewiczą podróż ze sztokholmskiego portu, jednak dość szybko przewrócił się i zatonął. Dopiero w 1961 roku zlokalizowano go i wydobyto. Po zakonserwowaniu i odrestaurowaniu jest jednym z 17 statków, które przetrwały do dziś. Co więcej stanowi on jedną z głównych atrakcji Sztokholmu. Rejsy rozpoczynamy z Saltsjöbaden (Morningside Marina), Gåshaga (Gåshaga Marina) i Nyköping.

Archipelag sztokholmski – czyli "ogródek wysepek" (od szwedzkiego "skargarden"), to skupisko paruset porośniętych sosnami wysp i wysepek, które dzielą się na 3 części: wewnętrzną (więcej lądu niż wody), środkową (pół lądu, pół wody) i zewnętrzną (więcej wody i duże odległości między wyspami). Latem jest to wspaniałe miejsce na żeglarską wycieczkę i odpoczynek pośród pachnących sosen. Wyspa Vaxholm jest jedną z najpopularniejszych wysp archipelagu.

Göteborg - miasto i port położone nad cieśniną Kattegat, z szerokimi alejami, parkami i imponującymi budowlami. Do głównych zabytków i atrakcji turystycznych należą Plac Götaplatsen z Posejdonem, arsenał miejski Kronhuset, wesołe miasteczko Liseberg czy Kungsportsavenyn (Aleja) - bulwar ekskluzywnych sklepów i kawiarni. Göteborg posiada dwa lotniska: Göteborg-Landvetter (ok. 20 km na wschód od miasta) i Göteborg-City (14 km na północny zachód). Przejazd autobusem lotniskowym z obydwu lotnisk do centrum zajmuje około 20 minut. Rejsy rozpoczynamy na przedmieściach Göteborgu w Lindholmen.

Karlshamn - miasto i port na południu Szwecji, gdzie odbywa się słynny Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Region Blekinge, w którym znajduje się Karlshamn to niewielki, urzekająco piękny region z licznymi czarującymi miasteczkami, malowniczymi rybackimi wioskami, morzem, lasami, szkierami i jeziorami. Bardziej znana jest pobliska Karlskrona (skąd rozpoczynamy rejsy) z portem, który przez 300 lat był jednym z najważniejszych w kraju. W 1998 roku Karlskrona została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jako wyjątkowo czytelny i znakomicie zachowany przykład architektury cywilno-militarnej (unikatowy plan urbanistyczny miasta wraz z systemem fortyfikacji oraz nowoczesną stocznią), wykorzystywany później przy projektowaniu nowo powstających miast portowych.

Västervik - kurort, leżący w otoczeniu 4500 płaskich, skalistych wysepek, ciągnących się wzdłuż wschodnich szwedzkich wybrzeży Bałtyku. Jest to doskonałe miejsce do łowienia ryb, a także polowań, spływów kajakowych i przede wszystkim żeglarstwa. Baza żeglarska znajduje się w miasteczku Loftahammar. Latem jest to dynamicznie rozwijające się miejsce z licznymi, naturalnymi przystaniami, dużą liczbą ciekawych wysp i wysepek.

     

 Ciekawostki i porady

 

 • Najczęściej wybieranym środkiem transportu do Szwecji jest samolot oraz prom. Promy kursują ze Świnoujścia i Gdyni do portów na południu kraju (Ystad, Karlskrony) oraz do Sztokholmu (Nynäshamn), zaś samoloty (w tym tanie linie lotnicze) bezpośrednio do samego Sztokholmu z Warszawy, Katowic i Krakowa (przewoźnicy: LOT i SAS). Tania linia Wizzair lata do Skavsty - z Warszawy, Katowic, Krakowa oraz Poznania, do Göteborga z Warszawy (3 razy w tygodniu). Z Wrocławia i Krakowa można do Skavsty polecieć tanimi liniami Ryanair. Bardzo dobrze rozwinięta komunikacja między lotniskami, a miastami daje możliwość szybkiego dotarcia do miejsca docelowego czarteru. Lotnisko w Skavsta (obsługujące tanie linie lotnicze) położone jest o około 100 km od Sztokholmu. Dojechać można pociągiem, ale kursują także autobusy (Flygbussarna), autobusy dalekobieżne Swebus Express, a do Nyköping - autobusy lokalne 515 i 715.

  Oferujemy również możliwość wypożyczenia busa Renault Master II dla 9 osób. W przypadku wyczarterowania jednostki w Charter Navigator, cena busa do negocjacji, warunki wynajmu do omówienia.
   
 • Środkiem płatniczym jest w Szwecji korona, dzieląca się na 100 öre. W obiegu są monety 50 öre, 1 kr, 5 kr i 10 kr oraz banknoty o nominałach 20 kr, 50 kr, 100 kr, 500 kr, 1000 kr i 10 000 kr. Do Szwecji można wwieźć dowolną ilość lokalnej i obcej waluty.
   
 • Miasto Västervik i to okoliczny szkierowy archipelag. Jest to jedno z najlepszych łowisk szczupakowych w Europie oraz okoni. Przyjechać tu powinien każdy , kto chce powędkować w rybnych wodach, a jednocześnie spragniony jest wypoczynku w ciszy i spokoju. Dość często łowi się prawdziwe okazy (ponad 10 kg szczupaki), a przeciętne egzemplarze łowionych ryb również zadowolą gusta największych wędkarskich malkontentów.
   
 • Warto wiedzieć, że w Szwecji długość dnia jest zależna od pory roku. Na północy kraju przez dwa miesiące świeci słońce polarne. W lapońskiej Kirunie słońce świeci od maja do lipca, a w zimie są noce polarne.
   
 • Szwecja to jednak nie tylko dziewicza przyroda i spokój - wszędzie dzieje się coś ciekawego - koncerty, festiwale, jarmarki, wystawy i imprezy. Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
  > styczeń: Göteborg Boat Show,
  > marzec: Stockholm International Boat Show,
  > kwiecień: Valborgsmassoafton - Noc Walpurgii, czyli święto nadejścia wiosny. W całym kraju nachodząca wiosna witana jest śpiewami przy ogniskach. Noc Walpurgii znana jest również pod nazwą Sabat Bełtane, Dzień Majowy, Dzień Krzyża, bądź Rudemas,
  > czerwiec: Maraton Sztokholmski - jedna z największych imprez dla biegaczy długodystansowych,
  > lipiec: Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich (Baltic Song Contest) w Karlshamn,
  > sierpień: Surströmming - czyli „sfermentowany śledź”. Jest to pamiątka po starych sposobach przechowywania ryb. Obecnie są to ludowe zabawy w Szwecji, podczas których pakuje się bałtyckiego śledzia do puszek, wybrzuszających się pod wpływem działania gazów fermentacyjnych,
  > wrzesień: "Święto węgorzowe" - zabawy w południowej prowincji - Skanii.

   

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Tanie loty czy to możliwe?

Kochając żeglarstwo i czarterując jachty za granicą trzeba liczyć się z kosztami. Czy można to robić oszczędnie? Są na to pewne sposoby, dlatego chcemy Wam pomóc i podzielić się naszymi radami jak podróżować taniej. Ten mini poradnik jest dla każdego, nie ma znaczenia czy chcesz...

Jacht własny czy czarterowany – co lepsze, co wybrać?

Większość żeglarzy w pewnym momencie wpada na pomysł zakupienia własnej jednostki. Czy takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż czarter? Ile kosztuje jacht i jaki warto wybrać na początek? Jak wysokie są koszty utrzymania takiej jednostki? W niniejszym artykule spróbujemy...

Co to znaczy czarter jachtów? Na czym polega czarter jachtu?

Tak naprawdę wynajem jachtu jest bardzo prostą sprawą – pod warunkiem, że nie jest to nasz pierwszy raz i wiemy już, na co warto zwrócić uwagę, gdzie szukać najlepszych łodzi itp. Niniejszy tekst powstał z myślą o wszystkich, którzy nie mają jeszcze takiej wiedzy, albo...

Czarter jachtu bez patentu — czy to możliwe?

Czy w popularnych wakacyjnych miejscówkach, takich, jak Grecja, Włochy lub Chorwacja, możliwy jest wynajem jachtu bez patentu? Jak wyglądają lokalne przepisy? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii oraz podpowiemy, co zrobić w przypadku, gdy chcemy spędzić wakacje...

Ile kosztuje wynajem jachtu w Chorwacji?

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na czarter jachtu w Chorwacji? O czym warto pamiętać podczas rezerwacji łodzi? Od czego zależy cena wynajmu i co można zrobić, by zapłacić za rejs jak najmniej? Poniżej zgromadziliśmy kilka wskazówek, które ułatwią znalezienie...

Jakie uprawnienia żeglarskie są wymagane w Grecji?

Jakiego rodzaju uprawnienia żeglarskie wymagane są w Grecji? Kto i na jakich warunkach może prowadzić jachty po tamtejszych wodach? Czy wystawiony przez PZŻ, polski patent żeglarski jest do czegoś przydatny? Z jakiego powodu greckie przepisy wymagają obecności w załodze tzw. co-skippera...

NASZE MARKI