Wybierz akwen
Region
Data startu
Długość rejsu
Wiek jednostki
od 0 do10 lat
Długość jednostki
od 2 do 10 ft
od 2 do 10 m
Liczba koi
od 2 do 10
Liczba kabin
od 2 do 10
Liczba toalet
od 2 do 10
Typ jednostki
Dowolny
Model jednostki
Cena w EUR

Norwegia - czarter jachtów, przewodnik, opisy, trasy, zdjęcia

Czartery jachtów Norwegia Norwegia Norwegia to kraj surowych fiordów o pionowych ścianach, po których spływają wodospady, szkierów, wysepek, dziewiczych lasów i nieskażonej przyrody. Idealny dla tych, którzy chcą oderwać się od codziennego zgiełku i zakosztować "powrotu do natury". Żeglarstwo jest idealnym sposobem na poznanie tego cudownego kraju.

Tutaj sprawdzisz oferty czarteru jachtu w kraju: Norwegia »

Norwegia to drugi najrzadziej zaludniony kraj Europy. Leży na Półwyspie Skandynawskim, którego wybrzeże oblewają wody Morza Północnego. Oprócz obszarów na kontynencie podlegają jej także wyspy arktyczne: Jan Mayen i archipelag Svalbard oraz tereny antarktyczne: Wyspa Bouveta, Wyspa Piotra i Ziemia Królowej Maud na Antarktydzie. Długa linia brzegowa (ponad 20 tys. kilometrów) słynie szczególnie ze swoich zatok, czyli przepięknych fiordów, które stanowią wyzwanie dla każdego żeglarza. Wzdłuż południowego wybrzeża Norwegii rozciągają się piaszczyste plaże. Region północy to nieustanny dzień w porze letniej oraz panujące ciemności w okresie zimowym.

Centra turystyki i żeglarstwa to min. zatoka Oslofjorden, gdzie na każdym kroku można znaleźć przystań oraz Bergen, Tromso i Bodo. Porty rozmieszczone są na tyle gęsto, że bez problemu można zaplanować rejs od jednego do drugiego, chociaż postój w zatoczkach na kotwicy może być niezapomnianym przeżyciem. W Norwegii panuje duża kultura w marinach, gdyż pływają tam ludzie, którzy pewne doświadczenie morskie już mają. Do tego stopnia ufa się żeglarzom, że w portach nie zbierane są opłaty, a jedynie wystawia się skrzynki, do których każdy powinien sam wrzucić opłatę.

Ze względu na dość znaczną rozciągłość równoleżnikową, w Norwegii panuje bardzo zróżnicowany klimat. Południowa i środkowa Norwegia jest położona w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, a północ (za kołem polarnym) w zasięgu umiarkowanego chłodnego morskiego, graniczącego na północnych wybrzeżach z subpolarnym. Średnia roczna temperatura waha się od około 8°C na zachodnim wybrzeżu, a w centrum i na północy jest o kilka stopni niższa. W niektórych rejonach kraju śniegi utrzymują się cały rok, a temperatura spada do -40°C. Nadmorskie tereny charakteryzują się łagodniejszym klimatem, a morze w pobliżu brzegów nie jest pokryte lodem. Strefę przybrzeżną cechuje klimat morski, a Prąd Północnoatlantycki sprawia, że porty nawet na dalekiej północy nie zamarzają. Rejs w Norwegii najlepiej planować w okresie od czerwca do sierpnia, kiedy są najlepsze żeglarskie warunki.

Norwegia kojarzy nam się z wikingami. Epoka wojowników w rogatych hełmach rozpoczęła się w 793 r. atakiem na angielski klasztor Lindisfarne. Od tego roku najeźdźcy na długich łodziach często widziani byli w portach Europy Północno-Zachodniej. Norwescy wikingowie dotarli do Islandii, Irlandii (to oni założyli Dublin). Grenlandii a nawet Ameryki.


Miasta / Porty / Mariny / Kotwicowiska

Oslo - najstarsza ze stolic państw skandynawskich. Tu znajduje się największy port morski Norwegii, zaś mieszkanie i koszty utrzymania należą do najdroższych w Europie. Szerokie ulice, eleganckie ogrody i parki, solidne budowle i starannie przemyślana zabudowa ulic nadają miastu szacowny wygląd. Największą atrakcją Oslo są niewątpliwie liczne i różnorodne muzea: Muzeum Kon-Tiki Thora Heyerdahla, Muzeum Statków Wikingów, Muzeum Muncha, Muzeum Gustava Vigelanda oraz Muzeum Oporu. Najważniejsze obiekty turystyczne to zamek królewski Akershus, nowy pałac królewski - neoklasycystyczny Slottet, gmach parlamentu, katedra oraz interesujący współczesny ratusz. Latem życie w Oslo toczy się na świeżym powietrzu, co sprawia, że atmosfera w tym mieście jest fantastyczna. Zimą stolica staje się kwitnącym ośrodkiem narciarskim. Mimo olbrzymich rozmiarów miasta, samo centrum jest zadziwiająco zwarte i łatwo się w nim poruszać. Przy szerokich ulicach i przestronnych placach mieszczą się cenne, zabytkowe budowle, a także liczne bary, kawiarnie i restauracje.

Trondheim - jest trzecim co do wielkości miastem norweskim. Nowoczesne, niezbyt piękne budynki stoją tuż obok drewnianych chat i starych magazynów, do których dotrzeć można idąc na północ od mostu Starego Miasta. Zabytkowa część Trondheim wznosi się na niewielkim trójkącie oddzielonym od reszty miasta rzeką Nid i obmywanym wodami wąskiej i długiej zatoki Trondheimsfjord. Warto zobaczyć miejską katedrę, górującą nad zabytkowym centrum statuę św. Olafa, przejść się po rozłożonych nad rzeką ogrodach oraz zwiedzić ciekawe Muzeum Muzyki.

Bergen - nazywana też "bramą do krainy fiordów" to dawna stolica Norwegii, w której znajduje się imponująca Forteca Bergenhus, Katedra św. Olafa oraz Kościół NM Panny. "Gamle Bergen" czyli Stare Miasto to zespół cennej XVIII i XIX-wiecznej drewnianej architektury. Warto odwiedzić miasta podczas wielu imprez kulturalnych, związanych z muzyką i folklorem norweskim. Popularny jest również targ rybny (Fisketorget) oraz kolejka linowa Floibanen na szczyt górujący nad miastem i podziwianie panoramy. Baza czarterowa znajduje się w Hjellsted Marina.

Tromso - największe miasto w północnej Norwegii, leżące nad morzem Arktycznym, 400 km na północ od koła podbiegunowego. Dzięki Prądowi Zatokowemu klimat jest niezbyt surowy. Do głównych atrakcji turystycznych należą: Katedra Arktyczna, planetarium oraz starówka z pięknymi drewnianymi domami. Pogoda jest bardzo zmienna (średnia temperatura w lipcu i sierpniu wynosi 12°C, ale zdarzają się dni z temperaturą powyżej 20°C). W rejonie Tromso dominuje wiatr południowo-zachodni, szczególnie zimą. Wszystkie silne wiatry wieją tu z kierunku zachodniego, ale są dosyć rzadkie ze względu na wysokie góry. Długość dnia i nocy zależy do pory roku. Noc polarna trwa od 25 listopada do 17 stycznia, natomiast między 19 maja a 21 czerwca słońce w ogóle nie zachodzi.

Narvik - położony w północnej Norwegii za kołem podbiegunowym w prowincji Nordland nad Zatoką Ofotfjord Morza Norweskiego, z jednej strony otoczony jest górami, a z drugiej morzem. Charakter miasta wyraźnie określają potężne metalowe konstrukcje, które zdominowały prawie całe miasto: od portu aż po centrum. Prężny rozwój miasta przerwała II wojna światowa. W czasie inwazji na Norwegię wojska niemieckie, chcąc przejąć kontrolę nad portem, kilkakrotnie atakowały Narvik, o czym przypominają tkwiące w morzu do dziś szczątki niemieckich niszczycieli oraz setki grobów żołnierzy na cmentarzu w północnej części miasta. Warto odwiedzić Muzeum Wojny (Krigsminnemuseum) przy głównym placu. Klimat za kołem podbiegunowym może być ostry, na szczęście jest nieco złagodzony przez Golfsztrom. Występuje noc polarna, która trwa zaledwie od 30 listopada do 12 stycznia, ale wrażenie przebywania cały dzień w półmroku jest niesamowite. Od 22 maja do 18 lipca dla odmiany słońce nie zachodzi do końca i pozostaje stale ponad horyzontem, wywołując zjawisko białych nocy. Kolejną lokalną osobliwością jest zorza polarna.

Harstad - położony w północnej Norwegii za kołem podbiegunowym, zachwyca typowym dla norweskich miasteczek czarem. Nie ma wątpliwości, że najbardziej zadowoleni z pobytu będą miłośnicy natury, ciszy i spokoju. Harstad jest zlokalizowane na największej wyspie Norwegii - Hinnøyi. Wokół wyspy z morza wyrastają setki mniejszych skał, co sprawia niesamowite wrażenie. Klimat za kołem podbiegunowym może być ostry, na szczęście jest nieco złagodzony przez Golfsztrom. Występuje noc polarna, która trwa zaledwie od 30 listopada do 12 stycznia, ale wrażenie przebywania cały dzień w półmroku jest niesamowite. Od 22 maja do 18 lipca dla odmiany słońce nie zachodzi do końca i pozostaje stale ponad horyzontem, wywołując zjawisko białych nocy. Kolejną lokalną osobliwością jest zorza polarna.

Svolvaer - główne miasto Lofotów, znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy Austvågøy i częściowo leży na mniejszych wyspach, takich jak Svinøya, połączona z główną wyspą mostem - Svinøy Bridge. Dzięki osłonięciu przez góry na północy i zachodzie jest tu mniej mgieł i w okresie letnim panują nieco wyższe temperatury w ciągu dnia niż w zachodniej części Lofotów. Wielkie połowy dorsza oraz turystyka stanowią najważniejsze ekonomiczne podstawy dla miasta. Svolvaer jest ważnym węzłem komunikacyjnym i bazą wypadową dla turystów odwiedzających wyspy. W mieście nowej infrastruktury turystycznej działają liczne galerie artystów oraz Muzeum Wojny (Lofoten Krigsminnemuseum), poświęcone m.in. lokalnym wydarzeniom z okresu II wojny światowej. Z miasta organizowane są m.in. wycieczki łodzią do pobliskiej cieśniny Raftsundet i słynnego Trollfjord. W okolicy należy wspiąć się do Svolvaergeita, położonej na wysokości 569 m kamiennej wieży z dwoma szczytami.

Bodo - jest niewielkim miastem położonym na północy Norwegii w regionie Nordland, posiadającym całkiem niezłą jak na swoje rozmiary bazę turystyczną. Posiada własne lotnisko, muzeum lotnictwa oraz ulokowana jest tu także baza norweskich lotniczych sił zbrojnych dlatego niekiedy bywa nazywane "miastem powietrznym". Dużą zaletą Bodo jest jego doskonałe położenie. Piękno natury jest tu dostrzegalne na każdym kroku. Okolice Bodo zostały ogłoszone jednym z najpiękniejszych wybrzeży świata. Jedynym minusem może być fakt, że Bodo jest najbardziej wietrznym miastem w kraju. Winę za to ponosi lokalizacja - miasto leży na nieosłoniętym półwyspie. Klimat Bodo jest dość łagodny. W okolicy jest 15 rezerwatów przyrody oraz 9 parków narodowych. Noc polarna występuje krótko, bo zaledwie od 15 do 29 grudnia, zaś dzień polarny - od 2 czerwca do 10 lipca.


Ciekawostki i porady

  • Między Polską a Norwegią nie działają bezpośrednie połączenia promowe, wiele jest natomiast połączeń przez Szwecję i Danię, pozwalających na wygodny dojazd samochodem na fiordy. Sieć połączeń lotniczych jest bardzo dobrze rozwinięta, a ceny konkurencyjne. Linie Norwegian, Wizz Air, SAS i Ryanair docierają do Olso, Stavanger i Bergen.
     
  • Walutą w Norwegii jest norweska korona (kroner; kr), która dzieli się na 100 ore. Niestety należy nastawić się na dość wysokie koszty, więc na wyprawę lepiej zaopatrzyć się w Polsce. Przy wymianie waluty konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią.
     
  • O Norwegii mówi się, że to jeden z nielicznych krajów na świecie, w których jednocześnie występują wszystkie cztery pory roku. Biorąc jednak pod uwagę rozciągłość południkową kraju, należy liczyć się z faktem przeplatania się pór roku w zależności od miejsca, gdzie się znajduje.
     
  • Nazwa Norwegii pochodzi od słowa "Nordvegen", co znaczy "droga na północ". Jeżeli chodzi o północ :-) to znajduje się tutaj najbardziej na północ wysunięty punkt Europy - Przylądek Północny (Nordkapp). Wjazd na Nordkapp otwarty jest od 1 maja do 1 października (możliwa jest także wizyta zimą, lecz wówczas należy wcześniej skontaktować się z miejscowym biurem informacji turystycznej).
     
  • Osoby udające się na Spitsbergen (prowincja Svalbard) powinny przed wyjazdem zarezerwować miejsca w hotelu i ściśle przestrzegać przepisów gubernatora Svalbardu dotyczących zasad poruszania się w regionie.
     
  • Lasy zajmują 26% powierzchni kraju. Norwegia ma jeden z najniższych w Europie odsetek użytków rolnych – to zaledwie 3% ogólnej powierzchni kraju.
     
  • Norweska kuchnia to przede wszystkim dziczyzna, mięso renifera, no i oczywiście bogaty zestaw ryb m.in. dorsz i łosoś (przyrządzane na niezliczoną ilość sposobów: suszone, gotowane, wędzone, marynowane). Wśród dań najpopularniejsze są jagnięcina z kapustą, marynowany łosoś, pierogi oraz medaliony z renifera. Niestety alkohol jest tu bardzo drogi, a dystrybucją win i alkoholi zajmuje się wyłącznie państwowy monopolista. Alkohol można nabyć w sieci licencjonowanych sklepów, tzw. Vinmonopolet, znajdujących się z reguły w większych miastach. Wyjątek stanowi piwo, które można nabyć w zwykłej sprzedaży.
  • W Norwegii obowiązuje nakaz posiadania kamizelek ratunkowych na pokładach motorówek, łodzi i pontonów. Kamizelki powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Nie ma natomiast nakazu używania kamizelki.
     
  • Norwegowie są bardzo dumni ze swych korzeni i pieczołowicie pielęgnują tradycje kulturowe, których najbardziej widoczny element stanowią stroje ludowe o różnej kolorystyce, wzorach i elementach (w zależności od regionu). Do najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:

    > Styczeń (8): Polar Night Festival w Tromsø,
    > Styczeń (28): Northern Lights Festival w Tromsø, uświetniający powrót słońca po długiej, polarnej nocy z udziałem znakomitych zagranicznych muzyków. W programie muzyka barokowa i współczesna, klasyczna i jazzowa,
    > Maj (1): parady w całej Norwegii z okazji Święta Pracy,
    > Maj (17): liczne uroczystości i parady z okazji Dnia Konstytucji,
    > Czerwiec (9-12): Viking Festival w Kopervik. Festiwal Wikingów, czyli historyczne przedstawienie, opowieści o sagach wikingów, biesiady, marsze, jarmark, koncerty, obóz wikingów,
    > Czerwiec (25): Midnight Sun Marathon czerwca to Międzynarodowy Maraton Nocy Polarnej w Tromsø rozgrywany o północy, w okolicach przesilania letniego oraz liczne konkursy. Koncerty i wiele imprez rozrywkowych,
    > Czerwiec (30): Skudefestivalen to jeden z największych norweskich festiwali poświęconych kulturze wybrzeża, którego uwaga koncentruje się przede wszystkim na zaprezentowaniu łodzi we wszystkich kategoriach, a także na muzyce tradycyjnej i folklorze,
    > Lipiec (20-23): Glad Mat w Stavanger. Festiwal sztuki kulinarnej w porcie w Stavanger. Prezentuje nowe trendy w gotowaniu. Okazja do skosztowania ciekawych potraw i miłego spędzenia czasu. Również zawody w gotowaniu,
    > Lipiec (28-31): Tall Ship Race w Stavanger - regaty wielkich żaglowców,
    > Sierpień (4-7): Risør Wooden Boat Festival w Risør - impreza adresowana do miłośników żeglarstwa,
    > Sierpień (11-14): Mandal Seafood Festival w Mandal. Na wąskich brukowanych uliczkach rozstawione są długie stoły ze świeżymi małżami, krewetkami, langustami, krabami i innymi delicjami, owocami morza. Również koncerty i imprezy rozrywkowe,
    > Wrzesień (9-11): Bergen Food Festival, czyli festiwal kulinarny w Bergen.
     

 

Najnowsze porady żeglarskie Charter Navigatora

Raty za czarter – jak je rozłożyć?

Zwyczajem jest, że płatności za czarter jachtu podzielone są na raty. Nie jest jednak powiedziane, jaki ma być ich rozkład: 50 na 50? 30 na 70? A co, jeśli ktoś nalega, by od razu zapłacić mu całość, oferując w zamian atrakcyjne upusty? Która z opcji jest najlepsza dla...

Najpiękniejsze porty w Chorwacji - przewodnik po najlepszych marinach

Wybierasz się w rejs i chcesz poznać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji? W takim razie jesteś w odpowiednim miejscu! W poniższym kompendium wiedzy znajdziesz sprawdzone informacje na temat portów, wysp i innych atrakcji nad Adriatykiem. Dowiesz się też, jakie są zalety postoju w...

Czarteru jachtu dla rodzin z dziećmi - porady i wskazówki

Zastanawiasz się, czy żeglowanie z dziećmi to na pewno dobry pomysł? Chcesz wiedzieć, czy rejsy rodzinne bardzo różnią się od tych organizowanych wyłącznie z dorosłymi? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, przeczytaj poniższy artykuł. Zawiera on wiele praktycznych...

Luksusowe jachty na wynajem - ile to kosztuje i gdzie szukać?

Podobają Ci się jachty luksusowe? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich wyposażenia, parametrów oraz możliwości, jakie oferują? A może zastanawiasz się, czy taka ekstrawagancja, jak wynajem luksusowych jachtów, pozostaje w zasięgu Twoich możliwości finansowych? Jeśli chcesz...

Czy w niedziele zrobisz zakupy w Chorwacji?

Z początkiem lipca w Chorwacji weszło w życie nowe prawo dotyczące niedziel handlowych. Czy oznacza to, że teraz zrobienie zakupów na rejs będzie utrudnione? Niekoniecznie – przepisy przewidują sporo wyjątków. Sprawdźmy więc, jak to wygląda w praktyce i czy pomysł zakazu handlu w...

Roaming i numery kierunkowe, czyli jak nie zwariować za granicą.

Próbujesz dodzwonić się do znajomego przebywającego za granicą i nagle słyszysz zdanie: ,,nie ma takiego numeru”. Jesteś pewny, że wpisałeś dobry numer? Jeśli tak, to problem może być tylko jeden, czyli brak numeru kierunkowego. Dlatego dzisiaj przychodzimy do Was z wpisem, który...

NASZE MARKI